Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velká továrna na televize v Hranicích má potíže

  1:00aktualizováno  1:00
Budoucnost druhé největší zahraniční investice v zemi je ohrožena. O obrazovky z Hranic na Moravě, kde teprve před čtyřmi lety vyrostla továrna pro 1300 lidí, je ve světě čím dál menší zájem.
Šéfové LG Philips a přiznali, že závod v Hranicích nemá zisky, jaké si od něj slibovali.

Šéfové LG Philips a přiznali, že závod v Hranicích nemá zisky, jaké si od něj slibovali. | foto: Luděk PeřinaMF DNES

Se znepokojivou zprávou přišla korejská společnost LG Electronics, která spolu s nizozemským Philipsem hranickou továrnu vlastní. V Evropě už nepočítá s prodejem televizí s klasickou obrazovkou. Přesně takové se v Hranicích vyrábějí.

"Jako inovátor říkáme: zapomeňte na klasické televize. Nebudeme je už prodávat," řekl agentuře Reuters evropský šéf LG Electronics James Kim.

Firma podle něho doprodá staré zásoby a zaměří se už jen na výrobu moderních televizí s plochou obrazovkou.  Jakou perspektivu mají zaměstnanci hranické továrny na klasické obrazovky, není jasné. Podnik stejně jako jeho sesterskou továrnu ve Francii čeká podle korejských šéfů "restrukturalizace".

O té nejsou známy žádné podrobnosti. "Bližší záměry oznámíme ve čtvrtek," slíbil po dvoudenních konzultacích s nadřízenými mluvčí hranické továrny Vladan Pěnkava.

Na čtvrtek si také šéfové továrny pozvali k jednání odboráře. Jejich předák Martin Sehnálek má strach, že neuslyší dobré zprávy.

"Životnost našeho výrobku byla na vrcholu před dvěma lety, nyní je ve fázi poklesu a ten je rychlejší, než vedení čekalo," říká Sehnálek.  To mu prý řekli evropští šéfové LG Philips a přiznali, že závod nikdy nebude mít zisky, jaké si od něj slibovali.

"Co z toho pro nás plyne, těžko říct. Ale nepočítám s tím, že by sem šly velké investice na změnu výrobního programu. A na současných linkách se nic jiného než klasické obrazovky vyrábět nedá," říká Sehnálek.

Hranický LG Philips vyrábí teprve čtyři roky. Loni měl poprvé zisk, ale letos opět čeká ztrátu. Podle smlouvy se státem, který firmě poskytl investiční pobídky ve formě dotací, daňových úlev a levných pozemků, má podnik do roku 2007 přijmout ještě téměř dva tisíce lidí.

"Nedokážu tento závazek nyní komentovat," krčí rameny Vladan Pěnkava.

Většina lidí v továrně podle Sehnálka zůstává v klidu a to i přesto, že mají za sebou letos už řadu odstávek ve výrobě. Vedení je ujišťuje, že o budoucnost se bát nemusí.

Místní politici se šli na budoucnost podniku přeptat, aby věděli, co s klíčovým zaměstnavatelem ve městě bude. "Před dvěma týdny jsme se ptali na perspektivu podniku a manažeři nás ubezpečili, že odbyt je zajištěn," říká starosta Hranic Vladimír Juračka.

Ještě před půl rokem vedení firmy slibovalo, že v Hranicích zavede výrobu ultratenkých "SuperSlim" obrazovek, schopných konkurovat moderním plochým televizím na bázi tekutých krystalů či plazmy. K tomu však nedošlo.

"Nedokážu říct, zda a kdy SuperSlimy do výroby zavedeme," uvedl Pěnkava. Sehnálek se na záměr dívá skepticky: "SuperSlimy se dělají od března v sesterském závodě ve Francii, nyní v počtu desítek tisíc kusů ročně. To pro Evropu stačí. Ten výrobek prostě přišel o dva tři roky později," míní.

Pěnkava tvrdí, že odbyt hranický závod zatím zajištěn má. "Prohlášení manažera LG Electronics se nás přímo netýká, my nedodáváme korejské LG, ale evropským výrobcům televizorů, hlavně v Polsku, Maďarsku a Turecku," říká.

Řada českých odborníků na trh s elektronikou se na budoucnost vakuové televize dívá se stejnou skepsí jako James Kim. "Prodej klasických televizorů ustupuje do pozadí," říká Jan Adamec z české filiálky  Philipsu.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Najdete na iDNES.cz