Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velká továrna na televize v Hranicích má potíže

  1:00aktualizováno  1:00
Budoucnost druhé největší zahraniční investice v zemi je ohrožena. O obrazovky z Hranic na Moravě, kde teprve před čtyřmi lety vyrostla továrna pro 1300 lidí, je ve světě čím dál menší zájem.
Šéfové LG Philips a přiznali, že závod v Hranicích nemá zisky, jaké si od něj slibovali.

Šéfové LG Philips a přiznali, že závod v Hranicích nemá zisky, jaké si od něj slibovali. | foto: Luděk PeřinaMF DNES

Se znepokojivou zprávou přišla korejská společnost LG Electronics, která spolu s nizozemským Philipsem hranickou továrnu vlastní. V Evropě už nepočítá s prodejem televizí s klasickou obrazovkou. Přesně takové se v Hranicích vyrábějí.

"Jako inovátor říkáme: zapomeňte na klasické televize. Nebudeme je už prodávat," řekl agentuře Reuters evropský šéf LG Electronics James Kim.

Firma podle něho doprodá staré zásoby a zaměří se už jen na výrobu moderních televizí s plochou obrazovkou.  Jakou perspektivu mají zaměstnanci hranické továrny na klasické obrazovky, není jasné. Podnik stejně jako jeho sesterskou továrnu ve Francii čeká podle korejských šéfů "restrukturalizace".

O té nejsou známy žádné podrobnosti. "Bližší záměry oznámíme ve čtvrtek," slíbil po dvoudenních konzultacích s nadřízenými mluvčí hranické továrny Vladan Pěnkava.

Na čtvrtek si také šéfové továrny pozvali k jednání odboráře. Jejich předák Martin Sehnálek má strach, že neuslyší dobré zprávy.

"Životnost našeho výrobku byla na vrcholu před dvěma lety, nyní je ve fázi poklesu a ten je rychlejší, než vedení čekalo," říká Sehnálek.  To mu prý řekli evropští šéfové LG Philips a přiznali, že závod nikdy nebude mít zisky, jaké si od něj slibovali.

"Co z toho pro nás plyne, těžko říct. Ale nepočítám s tím, že by sem šly velké investice na změnu výrobního programu. A na současných linkách se nic jiného než klasické obrazovky vyrábět nedá," říká Sehnálek.

Hranický LG Philips vyrábí teprve čtyři roky. Loni měl poprvé zisk, ale letos opět čeká ztrátu. Podle smlouvy se státem, který firmě poskytl investiční pobídky ve formě dotací, daňových úlev a levných pozemků, má podnik do roku 2007 přijmout ještě téměř dva tisíce lidí.

"Nedokážu tento závazek nyní komentovat," krčí rameny Vladan Pěnkava.

Většina lidí v továrně podle Sehnálka zůstává v klidu a to i přesto, že mají za sebou letos už řadu odstávek ve výrobě. Vedení je ujišťuje, že o budoucnost se bát nemusí.

Místní politici se šli na budoucnost podniku přeptat, aby věděli, co s klíčovým zaměstnavatelem ve městě bude. "Před dvěma týdny jsme se ptali na perspektivu podniku a manažeři nás ubezpečili, že odbyt je zajištěn," říká starosta Hranic Vladimír Juračka.

Ještě před půl rokem vedení firmy slibovalo, že v Hranicích zavede výrobu ultratenkých "SuperSlim" obrazovek, schopných konkurovat moderním plochým televizím na bázi tekutých krystalů či plazmy. K tomu však nedošlo.

"Nedokážu říct, zda a kdy SuperSlimy do výroby zavedeme," uvedl Pěnkava. Sehnálek se na záměr dívá skepticky: "SuperSlimy se dělají od března v sesterském závodě ve Francii, nyní v počtu desítek tisíc kusů ročně. To pro Evropu stačí. Ten výrobek prostě přišel o dva tři roky později," míní.

Pěnkava tvrdí, že odbyt hranický závod zatím zajištěn má. "Prohlášení manažera LG Electronics se nás přímo netýká, my nedodáváme korejské LG, ale evropským výrobcům televizorů, hlavně v Polsku, Maďarsku a Turecku," říká.

Řada českých odborníků na trh s elektronikou se na budoucnost vakuové televize dívá se stejnou skepsí jako James Kim. "Prodej klasických televizorů ustupuje do pozadí," říká Jan Adamec z české filiálky  Philipsu.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Konec čerstvého jídla na černém tácku. Lidl končí se škodlivým plastem

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Maloobchodní řetězec Lidl se ve Velké Británii zavázal, že přestane používat černý plast, do kterého balí ovoce a...

Další z rubriky

Ochlazení odstartovalo topnou sezonu, během týdne by se mělo topit všude

Detail dobových litinových radiátorů

V Česku v těchto dnech začíná topná sezona, letos neobvykle pozdě. Zatímco v jiných letech bývá rozptyl zahájení...

Prasečí mor je v Evropě na vzestupu, ministerstvo zvažuje kontroly dovozu

Ilustrační snímek

Státní veterinární správa zvažuje zavedení povinnosti testovat dovážené vepřové maso na přítomnost viru afrického moru...

Senioři obědvají ve školních jídelnách, majitelé restaurací se bouří

oběd, škola, jídelna (ilustrační snímek)

Najíst se ve školní jídelně, pokud možno za cenu pod 70 korun nebo ještě levněji. Tak vypadá denní rutina deseti...Najdete na iDNES.cz