Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velké firmy na severu Čech na předvánočních prémiích nešetří

  10:29aktualizováno  10:29
Velcí zaměstnavatelé v Ústeckém kraji mají pro své lidi dobrou zprávu - na vánoční dárky nebudou muset až tolik šetřit. Zaměstnanci obdrží roční odměny, či chcete-li vánoční prémie. Odměny už mají například zaměstnanci Spolchemie, Setuzy, Severočeské plynárenské nebo papírenské firmy Norske Skog.
Někteří zaměstnanci dostanou třinácté a někdy i čtrnácté platy. Ilustrační foto

Někteří zaměstnanci dostanou třinácté a někdy i čtrnácté platy. Ilustrační foto | foto: Martin AdamecMF DNES

"Díky splnění ročního plánu můžeme vyplatit čtrnácté platy ve stoprocentní výši. Průměrná mzda u nás přesahuje osmadvacet tisíc korun," uvádí například personální ředitel firmy Glaverbel Czech Libor Sehnal.

Na rozdíl od pracovníků soukromých firem nenajdou vyšší čísla na výplatní pásce na konci roku lidé pracující na úřadech. Tam se roční odměny nebo třinácté platy zpravidla nevyplácí.

"U nás nejsou odměny na konci roku zvykem. Zaměstnance jsme pozvali v listopadu na společenský večer," říká tajemník Městského úřadu v Děčíně Jaromír Zajíček.

Peníze navíc dostávají lidé na úřadech v průběhu roku. "Odměny jsou zaměstnancům krajského úřadu vypláceny čtvrtletně v závislosti na plnění mimořádných úkolů v průběhu roku. Podíl odměn na celkovém platu zaměstnance v letošním roce činil 11,6 procent," sdělil mluvčí úřadu Vojtěch Krump.

Odměny může poslat svým zaměstnancům Univerzita J. E. Purkyně. "Vyplácíme z fondu odměn a z ušetřených mzdových prostředků, maximálně mohou dostat polovinu platu. Průměrná mzda je na univerzitě 20 170 korun," říká Jana Šiková, mluvčí UJEP.

Zatímco o ročních odměnách už je rozhodnuto, ve většině podniků nyní jednají jejich majitelé se zástupci odborů o platech v příštím roce. Někde už je ale jasno nyní, například v Glaverbelu půjdou platy nahoru o 3,7 procenta.

Třináctý plat? Jen u úspěšné firmy
"Čtrnáctý plat jsme už vyplatili. Nemohu ale říci, že u každého to dělá průměrný měsíční plat, výška odměny je závislá na odpracovaných hodinách. U zaměstnanců, kteří mají přesčasy, to může být i více než průměrný plat. Třicet procent dostali zaměstnanci už před dovolenou," sdělila Miroslava Bžochová ze společnosti Norske Skog ve Štětí.

Zaměstnanci Severočeské energetické společnosti dostávají odměny už v průběhu roku. "Vyplácíme čtvrtletní odměny, které jsou závislé na splnění pracovních plánů a nepřesahují 27,5 procenta platu. Kvůli nedávným změnám v naší firmě nemohu uvést přesnou výši průměrného platu, pohybuje se přibližně kolem 20 tisíc korun," řekl tiskový mluvčí Ondřej Horák.

Peníze doma už mají i lidé z ústecké Setuzy. "Odměny jsme poslali na účty už v říjnu. Podle dohody s odbory je to asi polovina platu, přičemž průměrná mzda u společnosti je v letošním roce 19 200 korun. Od loňska tedy došlo k tisícikorunovému navýšení," uvedla Marie Logrová ze Setuzy.

"Přímou vánoční odměnu nevyplácíme, zaměstnanci dostali podle kolektivní smlouvy v listopadu 13. plat. Průměrný plat v naší společnosti nezveřejňujeme, ale je vyšší než průměrný plat v republice," prozradil mluvčí plynařů Pavel Zajíc. Celý plat navíc najdou na výplatní pásce zaměstnanci teplické sklárny Glaverbel Czech nebo Severočeských vodovodů a kanalizací.

"Naši lidé dostanou 14. plat v prosincovém výplatním termínu, a to v plné výši," informovala mluvčí vodárenské firmy Iveta Kardianová.

Slušné přilepšení čeká i ty, kteří nedostanou roční prémii ve výši celého měsíčního platu. To se týká třeba 4 400 zaměstnanců Mostecké uhelné. "Stejně jako v předchozích letech bude čtrnáctý plat činit v průměru 13 459 korun. Proti loňskému roku se výdělky zvýšily zhruba o 3 procenta," podotýká Liběna Novotná. Podobně jsou na tom lidé z další těžařské firmy, Severočeských dolů. Zde dostanou navíc 80 procent mzdy, tedy v průměru 13 440 korun.

Odměna po třech letech
Zatímco někde je plat navíc na konci roku běžnou záležitostí, jinde to bude znovu po několika letech. "Po třech letech se firma znovu dostala do zisku, a tak si můžeme dovolit vyplatit našim zaměstnancům roční odměny v listopadovém termínu. Odměny by měly tvořit 40 procent platu, jehož průměr je za prvních deset měsíců přes 18 tisíc korun," sdělil mluvčí ústecké Spolchemie Zdeněk Rytíř.

Některá odvětví ale zažívají těžké časy, například textilní výroba. Lidé, kteří v průběhu celého roku pracují za mzdu hluboko pod republikovým průměrem, s tisícovými prémiemi počítat nemohou. To platí třeba o textilce Elite ve Varnsdorfu.

"Bohužel současná situace a zadlužení firmy v minulých letech nám nedovoluje poskytovat zaměstnancům nějaké roční odměny či dárky," uvedl vedoucí ekonomického úseku Milan Tkáč. Zdejší šiči berou v průměru kolem 12 tisíc korun.

I když jsou čísla na výplatní pásce pro každého nejdůležitější, na severu Čech jsou i firmy, které chtějí udělat zaměstnancům radost i dárkem. To je případ papírenské firmy Norske Skog. "Ten letošní neprozradím, protože pak už by to nebylo překvapení," řekla Miroslava Bžochová z Norske Skog. Největší výrobce novinového papíru v Česku, jenž má norské majitele, v minulých letech rozdával svým pracovníkům před Vánoci například mikiny, sportovní tašky nebo tradiční norský výrobek, uzený losos.

Přes pět set zaměstnanců Lovochemie si zase domů ponese vánoční stromek. Zaměstnanci Spolchemie dostanou slevu za výměnu zimních pneumatik, v servisu zaplatí za montáž o pětinu méně.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště či silnici se přidá i těm malým

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

Najdete na iDNES.cz