Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velké firmy: v platech už je jasno

  1:00aktualizováno  1:00
Mzdy v průměru nad 20 tisíc korun a letos přilepšení o čtyři a více procent. To je obrázek zaměstnance v největších firmách v zemi. Na začátku roku se ve většině firem uzavřela mzdová vyjednávání a zaměstnanci mají jasno, kolik jim přibude na výplatních páskách.
Peníze, koruna

Peníze, koruna - ilustrační foto | foto: Radek KalhousMF DNES

Jednou z mála výjimek jsou České dráhy, kde se po několika měsících jednání o mzdách zablokovala.

Strojvůdci chtěli dostat přilepšeno více než ostatní a na to vedení firmy odmítlo přistoupit.

Rozdíly mezi oslovenými největšími společnostmi v zemi (měřeno podle jejich tržeb) jsou poměrně velké. Jak vyplývá z průzkumu MF DNES, jejich zaměstnanci si letos v průměru přilepší od 2,5 do 7 procent.

Kde se daří, jsou i peníze
K nejvyšším nárůstům mezd dochází ve firmách, kterým se loni velmi dařilo. To je případ firmy Mittal Steel Ostrava, někdejší Nové huti, která vydělala na celosvětovém boomu na trhu s ocelí. Její ceny vytáhla zejména ohromná poptávka z Číny.

Zaměstnanci Mittal Steel se tak mohou těšit minimálně na šestiprocentní zvýšení platů. Pokud však společnost vydělá více, než si naplánovala, mohou se lidé dočkat ještě dalšího přilepšení o pět procent.

Podobně postupuje většina velkých společností. Zaměstnancům slíbí určitý růst platu, ale když se bude dařit, přidá ještě odměny. Ty tak mohou konečnou mzdu rozloženou na celý rok ještě výrazně zvednout.

"Podle vnitropodnikových pravidel je stanovena výše odměny za lepší plnění hospodářského výsledku a ta bude letos realizována," říká například Dušana Chreneková za Třinecké železárny.

V různých regionech různé mzdy
Ekonomové očekávají, že výdělky v Česku letos celkově vzrostou o více než šest procent. To je zhruba stejně jako loni, kdy se průměrná mzda vyšplhala nad 18 tisíc korun.

Pod průměrným číslem se však skrývají velké rozdíly. Vidět jsou například ve firmách, které mají několik závodů v různých regionech.

"Průměrná mzda v celé Siemens Group je zhruba 25 tisíc korun, ale například v pražském výrobním závodě Siemens kolejová vozidla je to výrazně více, v severomoravských výrobních závodech zase méně," popisuje za strojírenskou firmu Petr Sedláček.

Z údajů statistiků také vyplývá, že lépe platí průmyslové podniky v zahraničních rukou, kde se vyrobí zhruba polovina všeho zboží v republice a ještě více výrobků směřuje z jejich linek na vývoz.

Výdělky ve firmách se zahraničním majitelem jsou zhruba o dva tisíce vyšší než průměrných 17,5 tisíce korun v celém průmyslu. Platí pravidlo, že čím větší společnost, tím vyšší plat.

Zatímco zaměstnanci ve firmách do sta zaměstnanců berou 15 tisíc korun, společnosti s více než pěti tisíci zaměstnanci mají na výplatní pásce v průměru o osm tisíc korun více.

Odlišná je situace a vývoj mezd ve službách. Zaměstnanci v obchodech patří k nejhůře placeným profesím a velkou výjimkou v tomto směru nejsou ani obří obchodní řetězce.

Do první dvacítky největších firem patří Makro a Ahold. Ahold však nechce mzdy komentovat. Z uzavřené vyšší kolektivní smlouvy tak lze usuzovat jen to, že by pracovníci měli dostat přidáno alespoň tolik, o co se letos mají zvýšit ceny.

Makro přidává svým zaměstnancům více, a to pět procent. "Loni Makro dosáhlo jedny z nejlepších výsledků v rámci celé skupiny, takže zaměstnancům byly vyplaceny roční odměny v plné výši," dodává za společnost Markéta Světlíková.

Jak si zaměstnanci polepší a kolik berou, nechtějí kvůli konkurenci říkat ani mobilní operátoři. Výdělky v těchto firmách se však pohybují kolem 30 tisíc korun.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Čtvrt milionu lidí v Česku pracuje načerno. Za legální práci firmy nechtějí platit

Na mostě nedaleko 149. kilometru dálnice D1 u Jabloňova na Žďársku dělníci...

Šedá zóna v podobě nelegálních zprostředkovatelů práce v Česku existuje dlouhodobě, v poslední době však díky dobře...

Otevírací doba obchodů o svátcích 28. září, 28. října a 17. listopadu

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Polomy, poničené vlaky a rozvody elektřiny. Česko sčítá škody po vichřici

Vichřice na Vysoké.

V českých lesích, které spravují Lesy ČR, padlo kvůli vichřici odhadem 300 tisíc stromů. Jsou to zhruba čtyři procenta...Najdete na iDNES.cz