Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velké firmy: v platech už je jasno

  1:00aktualizováno  1:00
Mzdy v průměru nad 20 tisíc korun a letos přilepšení o čtyři a více procent. To je obrázek zaměstnance v největších firmách v zemi. Na začátku roku se ve většině firem uzavřela mzdová vyjednávání a zaměstnanci mají jasno, kolik jim přibude na výplatních páskách.
Peníze, koruna

Peníze, koruna - ilustrační foto | foto: Radek KalhousMF DNES

Jednou z mála výjimek jsou České dráhy, kde se po několika měsících jednání o mzdách zablokovala.

Strojvůdci chtěli dostat přilepšeno více než ostatní a na to vedení firmy odmítlo přistoupit.

Rozdíly mezi oslovenými největšími společnostmi v zemi (měřeno podle jejich tržeb) jsou poměrně velké. Jak vyplývá z průzkumu MF DNES, jejich zaměstnanci si letos v průměru přilepší od 2,5 do 7 procent.

Kde se daří, jsou i peníze
K nejvyšším nárůstům mezd dochází ve firmách, kterým se loni velmi dařilo. To je případ firmy Mittal Steel Ostrava, někdejší Nové huti, která vydělala na celosvětovém boomu na trhu s ocelí. Její ceny vytáhla zejména ohromná poptávka z Číny.

Zaměstnanci Mittal Steel se tak mohou těšit minimálně na šestiprocentní zvýšení platů. Pokud však společnost vydělá více, než si naplánovala, mohou se lidé dočkat ještě dalšího přilepšení o pět procent.

Podobně postupuje většina velkých společností. Zaměstnancům slíbí určitý růst platu, ale když se bude dařit, přidá ještě odměny. Ty tak mohou konečnou mzdu rozloženou na celý rok ještě výrazně zvednout.

"Podle vnitropodnikových pravidel je stanovena výše odměny za lepší plnění hospodářského výsledku a ta bude letos realizována," říká například Dušana Chreneková za Třinecké železárny.

V různých regionech různé mzdy
Ekonomové očekávají, že výdělky v Česku letos celkově vzrostou o více než šest procent. To je zhruba stejně jako loni, kdy se průměrná mzda vyšplhala nad 18 tisíc korun.

Pod průměrným číslem se však skrývají velké rozdíly. Vidět jsou například ve firmách, které mají několik závodů v různých regionech.

"Průměrná mzda v celé Siemens Group je zhruba 25 tisíc korun, ale například v pražském výrobním závodě Siemens kolejová vozidla je to výrazně více, v severomoravských výrobních závodech zase méně," popisuje za strojírenskou firmu Petr Sedláček.

Z údajů statistiků také vyplývá, že lépe platí průmyslové podniky v zahraničních rukou, kde se vyrobí zhruba polovina všeho zboží v republice a ještě více výrobků směřuje z jejich linek na vývoz.

Výdělky ve firmách se zahraničním majitelem jsou zhruba o dva tisíce vyšší než průměrných 17,5 tisíce korun v celém průmyslu. Platí pravidlo, že čím větší společnost, tím vyšší plat.

Zatímco zaměstnanci ve firmách do sta zaměstnanců berou 15 tisíc korun, společnosti s více než pěti tisíci zaměstnanci mají na výplatní pásce v průměru o osm tisíc korun více.

Odlišná je situace a vývoj mezd ve službách. Zaměstnanci v obchodech patří k nejhůře placeným profesím a velkou výjimkou v tomto směru nejsou ani obří obchodní řetězce.

Do první dvacítky největších firem patří Makro a Ahold. Ahold však nechce mzdy komentovat. Z uzavřené vyšší kolektivní smlouvy tak lze usuzovat jen to, že by pracovníci měli dostat přidáno alespoň tolik, o co se letos mají zvýšit ceny.

Makro přidává svým zaměstnancům více, a to pět procent. "Loni Makro dosáhlo jedny z nejlepších výsledků v rámci celé skupiny, takže zaměstnancům byly vyplaceny roční odměny v plné výši," dodává za společnost Markéta Světlíková.

Jak si zaměstnanci polepší a kolik berou, nechtějí kvůli konkurenci říkat ani mobilní operátoři. Výdělky v těchto firmách se však pohybují kolem 30 tisíc korun.
Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Obchod nutil lidi zaplatit neobjednané sběratelské mince, zaplatí pokutu

„Pozlaceno to být může, nicméně pozlacení je tak tenká vrstva zlata, váha zlata...

Česká obchodní inspekce poprvé potrestala Český mincovní obchod, který minimálně od roku 2012 zasílal spotřebitelům...

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Najdete na iDNES.cz