Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velké i malé kapesné škodí

  10:59aktualizováno  10:59
Pavel dostává 200 korun měsíčně a jeho spolužák Petr 500 korun. Přesto má Pavel pro sebe víc peněz. Petr, si za kapesné musí kupovat svačiny i školní pomůcky, takže mu nakonec nezbyde ani na kino. Určit správnou výši kapesného není snadné nejvíc ze všeho záleží právě na tom, co všechno si z něj má dítě hradit.

PŘEDŠKOLÁCI

Ano, či ne?

Mají mít své peníze i malé děti, které nemají představu, co si za ně mohou koupit? Podle finančního poradce Pavla Zachrdly nikoliv: "Předškolní děti nejsou schopné formulovat své potřeby, neznají hodnotu peněz, neumí počítat a kapesné nelze ani jinak výchovně využít." Psycholožka Lýdie Jarkovská naopak soudí, že se s kapesným může začít i v předškolním věku a nenásilným způsobem díky tomu učit děti poznávat cenu peněz. "Myslím, že v tomto věku není ještě tak důležité, zda děti kapesné mají, nebo ne. Pokud se pro ně rodiče rozhodnou, měli by děti učit, na co peníze jsou, a že když člověk něco chce, je potřeba na to šetřit," říká učitelka Helena Grundmanová.

Kolik a na co?
Nemá význam dávat malým dětem zbytečně vysoké kapesné. Všechny věci, které děti potřebují, jim v tomto věku obstarají rodiče. Peníze by jim měly sloužit například na drobné dárky pro spolužáky či příbuzné. Výhodnější je dávat peníze malým dětem týdně, nemělo by to však být víc než dvacet korun měsíčně.


ŠKOLÁCI OD 6 DO 12 LET

Proč ano?

Školáci by měli v tomto věku začít získávat vlastní zkušenosti, jak zacházet s penězi. U menších dětí často rodiče nestanovují stabilní částku peněz, ale děti za nimi chodí, jen když je na něco potřebují. "Většinou je to v těch rodinách, kde sami rodiče byli zvyklí na podobný přístup svých rodičů a oběma stranám to vyhovovalo," vysvětluje Lýdie Jarkovská. Nevýhodou takového postupu je, že za potomka přebírá roli hospodáře s penězi rodič, který dítěti slouží jako permanentně zásobený bankomat.

Kolik a na co?
Z kapesného by si děti neměly kupovat učební pomůcky, ale pokrývat jím své zájmy. "Ale opravdové zájmy dítěte, ne ty, které preferují rodiče," zdůrazňuje Pavel Zachrdla. "Výše kapesného by měla být nastavena tak, aby kryla průměrné potřeby dítěte. Může být případně navýšena například za pomoc nad rámec povinností dítěte," dodává. "Dcera dostává 50 korun měsíčně spíš jen proto, aby měla své peníze a učila se znát jejich cenu. Peníze používá hlavně na dárky nám a bratrovi, v podstatě je ale velmi šetrná. Když jede někam na výlet, často doveze peníze zpět, mám s ní totiž dohodu, že kolik peněz přiveze zpět, stejnou sumu ode mne dostane. To aby se neučila rozhazovat a neutratila vše do posledního desetníku," uvádí maminka dvou dětí Jana Buchtová. V nižších třídách děti utrácejí kapesné nejčastěji za sladkosti a drobné dárky a na ty by mělo stačit 50 až 150 korun měsíčně.


ŠKOLÁCI OD 12 DO 15 LET

Proč ano?

Kapesné dětem, které chodí na druhý stupeň základní školy, určitě patří. "Jeho význam je v přípravě na rodinný život nezastupitelný. Už proto, že dítě dostává peníze pravidelně v předem stanovené výši s vymezením, k čemu má sloužit," říká Pavel Zachrdla. Rodiče by měli děti vést k tomu, aby se naučily spořit, musí poznat, že každou věc, která se jim líbí, nemohou mít hned.

Kolik a na co?
Podle odborníků by mělo dětem na pokrytí jejich koníčků stačit 200 korun měsíčně. "Na základní škole by dítě mělo využívat kapesné jen pro své potřeby, ale možná je i varianta vyšší kapesné a zároveň placení drobných školních pomůcek. Samostatné dítě už na konci základní školy variantu - více peněz, více výdajů - dobře zvládne," míní učitelka Helena Grundmanová. Rodina by však měla stanovit jasná pravidla, na co je a není kapesné, a podle toho určit jeho výši. Zárukou úspěchu je jen dodržování pravidel. Když rodiče řeknou, že hradí dítěti například 50 SMS zpráv z mobilního telefonu, měli by to dodržovat, a to, co dítě provolá navíc, od něj chtít zaplatit. Na druhou stranu by mu však měli dát možnost kapesné zvýšit. "Když mi syn pomohl vymalovat byt, zaplatila jsem mu za to, protože jinak bych na to musela volat řemeslníka," říká Tamara Čuříková. V tomto věku se děti mohou hůře vyrovnávat se skutečností, že někteří spolužáci ve třídě mají třeba i o dost vyšší kapesné než ony. "Je třeba s nimi tuto skutečnost probrat, zdůvodnit jí a pobídnout dítě k vyššímu studijnímu úsilí, aby mohlo v budoucnosti více vydělávat a mělo se lépe," radí Pavel Zachrdla. Z výchovného hlediska je podle něj tato situace mnohem těžší pro rodiny, jejichž děti mají vyšší kapesné než ostatní. "Měly by jim vysvětlit, že vyšší kapesné neznamená, že jsou něco víc než jejich kamarádi," říká Pavel Zachrdla. Podle Heleny Grundmanové se skromnost v dětství rozhodně vyplatí, protože na lepší si děti pak zvyknou v dospělosti bez problémů, ale naopak je to podstatně horší.

STŘEDOŠKOLÁCI

Proč ano?

Středoškoláci by měli zvládat základy hospodaření s vlastními penězi, nemělo by pro ně být problémem vyplnit a poslat z pošty složenku, zvládat obsluhu bankomatu. "Na střední škole bych už hodně tlačila na to, aby se děti staraly víc o své výdaje, z přidělených peněz hradily třeba částečně už i školní pomůcky nebo stravné," říká učitelka Helena Grundmanová. Posloužit jim k tomu mohou také bankovní účty a platební karty.

Kolik a na co?
Velikost kapesného nejvíc záleží na tom, zda dítě bydlí a stravuje se doma, či na internátu mimo domov. Vyšší kapesné potřebují stejně staré děti z velkých měst, kde jsou životní náklady, tedy i kina, sportování či diskotéky dražší než v menších městech či na vesnicích. Určit optimální výši kapesného není jednoduché, a když se to nepodaří, nastává problém. Podle odborníků by mělo být kapesné úměrné finanční situaci rodiny. "Zvyknout dítě na vyšší standard, než jsme schopni mu trvale zabezpečit, by byla ta největší výchovná chyba," soudí Pavel Zachrdla.

Jenom na kapesné by děti spoléhat neměly. Na střední škole si mohou minimálně o prázdninách přivydělávat. "Z těchto mimořádných příjmů by si děti měly připlácet na luxusnější zboží. Povinností rodiče je dítě šatit, pokud však student požaduje módní hit, měl by se na jeho úhradě finančně podílet," míní Pavel Zachrdla. Pokud si dítě platí ze svého jen koníčky, případně drobné školní pomůcky, mělo by mu stačit 500 korun měsíčně. Vyšší částka, kterou rodiče ze svého pro dítě uvolňují, je ale ještě neopravňuje k výslechu dětí, na co kapesné použily. "Rodiče by ale měli mít přehled, za co dítě utrácí. To, že vydává polovinu kapesného třeba na kouření, není optimální," říká Pavel Zachrdla. Zdůrazňuje však, že odebrat kapesné po tomto zjištění povede spíš než k odnaučení kouření k hledání náhradních finančních zdrojů.

Autoři: ,
Hlavní zprávy

Další z rubriky

(Ilustrační snímek)
Lidé kupují solární panely včetně baterií. Jistí se tak před blackouty

Zájem lidí o solární elektrárny na střechách nastartovaly peníze z dotačního programu Nová zelená úsporám. Zároveň roste obliba baterií, které umožňují...  celý článek

(ilustrační snímek)
Vláda potěší prodejce vánočních kaprů. Chce je osvobodit od EET

Ministerstvo financí chce rozšířit materiál o osvobození od elektronické evidence tržeb (EET) o předvánoční prodej ryb. V pondělí to řekl ministr financí Ivan...  celý článek

daně
Nová Sněmovna změní život zaměstnanců i podnikatelů. Tvrdí, že k lepšímu

Politické strany, které usednou v novém parlamentu, se chystají změnit podmínky pro podnikání. Podle předvolebních slibů chtějí snižovat daně z příjmů pro...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.