Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Velké i malé kapesné škodí

  10:59
Pavel dostává 200 korun měsíčně a jeho spolužák Petr 500 korun. Přesto má Pavel pro sebe víc peněz. Petr, si za kapesné musí kupovat svačiny i školní pomůcky, takže mu nakonec nezbyde ani na kino. Určit správnou výši kapesného není snadné nejvíc ze všeho záleží právě na tom, co všechno si z něj má dítě hradit.

PŘEDŠKOLÁCI

Ano, či ne?

Mají mít své peníze i malé děti, které nemají představu, co si za ně mohou koupit? Podle finančního poradce Pavla Zachrdly nikoliv: "Předškolní děti nejsou schopné formulovat své potřeby, neznají hodnotu peněz, neumí počítat a kapesné nelze ani jinak výchovně využít." Psycholožka Lýdie Jarkovská naopak soudí, že se s kapesným může začít i v předškolním věku a nenásilným způsobem díky tomu učit děti poznávat cenu peněz. "Myslím, že v tomto věku není ještě tak důležité, zda děti kapesné mají, nebo ne. Pokud se pro ně rodiče rozhodnou, měli by děti učit, na co peníze jsou, a že když člověk něco chce, je potřeba na to šetřit," říká učitelka Helena Grundmanová.

Kolik a na co?
Nemá význam dávat malým dětem zbytečně vysoké kapesné. Všechny věci, které děti potřebují, jim v tomto věku obstarají rodiče. Peníze by jim měly sloužit například na drobné dárky pro spolužáky či příbuzné. Výhodnější je dávat peníze malým dětem týdně, nemělo by to však být víc než dvacet korun měsíčně.


ŠKOLÁCI OD 6 DO 12 LET

Proč ano?

Školáci by měli v tomto věku začít získávat vlastní zkušenosti, jak zacházet s penězi. U menších dětí často rodiče nestanovují stabilní částku peněz, ale děti za nimi chodí, jen když je na něco potřebují. "Většinou je to v těch rodinách, kde sami rodiče byli zvyklí na podobný přístup svých rodičů a oběma stranám to vyhovovalo," vysvětluje Lýdie Jarkovská. Nevýhodou takového postupu je, že za potomka přebírá roli hospodáře s penězi rodič, který dítěti slouží jako permanentně zásobený bankomat.

Kolik a na co?
Z kapesného by si děti neměly kupovat učební pomůcky, ale pokrývat jím své zájmy. "Ale opravdové zájmy dítěte, ne ty, které preferují rodiče," zdůrazňuje Pavel Zachrdla. "Výše kapesného by měla být nastavena tak, aby kryla průměrné potřeby dítěte. Může být případně navýšena například za pomoc nad rámec povinností dítěte," dodává. "Dcera dostává 50 korun měsíčně spíš jen proto, aby měla své peníze a učila se znát jejich cenu. Peníze používá hlavně na dárky nám a bratrovi, v podstatě je ale velmi šetrná. Když jede někam na výlet, často doveze peníze zpět, mám s ní totiž dohodu, že kolik peněz přiveze zpět, stejnou sumu ode mne dostane. To aby se neučila rozhazovat a neutratila vše do posledního desetníku," uvádí maminka dvou dětí Jana Buchtová. V nižších třídách děti utrácejí kapesné nejčastěji za sladkosti a drobné dárky a na ty by mělo stačit 50 až 150 korun měsíčně.


ŠKOLÁCI OD 12 DO 15 LET

Proč ano?

Kapesné dětem, které chodí na druhý stupeň základní školy, určitě patří. "Jeho význam je v přípravě na rodinný život nezastupitelný. Už proto, že dítě dostává peníze pravidelně v předem stanovené výši s vymezením, k čemu má sloužit," říká Pavel Zachrdla. Rodiče by měli děti vést k tomu, aby se naučily spořit, musí poznat, že každou věc, která se jim líbí, nemohou mít hned.

Kolik a na co?
Podle odborníků by mělo dětem na pokrytí jejich koníčků stačit 200 korun měsíčně. "Na základní škole by dítě mělo využívat kapesné jen pro své potřeby, ale možná je i varianta vyšší kapesné a zároveň placení drobných školních pomůcek. Samostatné dítě už na konci základní školy variantu - více peněz, více výdajů - dobře zvládne," míní učitelka Helena Grundmanová. Rodina by však měla stanovit jasná pravidla, na co je a není kapesné, a podle toho určit jeho výši. Zárukou úspěchu je jen dodržování pravidel. Když rodiče řeknou, že hradí dítěti například 50 SMS zpráv z mobilního telefonu, měli by to dodržovat, a to, co dítě provolá navíc, od něj chtít zaplatit. Na druhou stranu by mu však měli dát možnost kapesné zvýšit. "Když mi syn pomohl vymalovat byt, zaplatila jsem mu za to, protože jinak bych na to musela volat řemeslníka," říká Tamara Čuříková. V tomto věku se děti mohou hůře vyrovnávat se skutečností, že někteří spolužáci ve třídě mají třeba i o dost vyšší kapesné než ony. "Je třeba s nimi tuto skutečnost probrat, zdůvodnit jí a pobídnout dítě k vyššímu studijnímu úsilí, aby mohlo v budoucnosti více vydělávat a mělo se lépe," radí Pavel Zachrdla. Z výchovného hlediska je podle něj tato situace mnohem těžší pro rodiny, jejichž děti mají vyšší kapesné než ostatní. "Měly by jim vysvětlit, že vyšší kapesné neznamená, že jsou něco víc než jejich kamarádi," říká Pavel Zachrdla. Podle Heleny Grundmanové se skromnost v dětství rozhodně vyplatí, protože na lepší si děti pak zvyknou v dospělosti bez problémů, ale naopak je to podstatně horší.

STŘEDOŠKOLÁCI

Proč ano?

Středoškoláci by měli zvládat základy hospodaření s vlastními penězi, nemělo by pro ně být problémem vyplnit a poslat z pošty složenku, zvládat obsluhu bankomatu. "Na střední škole bych už hodně tlačila na to, aby se děti staraly víc o své výdaje, z přidělených peněz hradily třeba částečně už i školní pomůcky nebo stravné," říká učitelka Helena Grundmanová. Posloužit jim k tomu mohou také bankovní účty a platební karty.

Kolik a na co?
Velikost kapesného nejvíc záleží na tom, zda dítě bydlí a stravuje se doma, či na internátu mimo domov. Vyšší kapesné potřebují stejně staré děti z velkých měst, kde jsou životní náklady, tedy i kina, sportování či diskotéky dražší než v menších městech či na vesnicích. Určit optimální výši kapesného není jednoduché, a když se to nepodaří, nastává problém. Podle odborníků by mělo být kapesné úměrné finanční situaci rodiny. "Zvyknout dítě na vyšší standard, než jsme schopni mu trvale zabezpečit, by byla ta největší výchovná chyba," soudí Pavel Zachrdla.

Jenom na kapesné by děti spoléhat neměly. Na střední škole si mohou minimálně o prázdninách přivydělávat. "Z těchto mimořádných příjmů by si děti měly připlácet na luxusnější zboží. Povinností rodiče je dítě šatit, pokud však student požaduje módní hit, měl by se na jeho úhradě finančně podílet," míní Pavel Zachrdla. Pokud si dítě platí ze svého jen koníčky, případně drobné školní pomůcky, mělo by mu stačit 500 korun měsíčně. Vyšší částka, kterou rodiče ze svého pro dítě uvolňují, je ale ještě neopravňuje k výslechu dětí, na co kapesné použily. "Rodiče by ale měli mít přehled, za co dítě utrácí. To, že vydává polovinu kapesného třeba na kouření, není optimální," říká Pavel Zachrdla. Zdůrazňuje však, že odebrat kapesné po tomto zjištění povede spíš než k odnaučení kouření k hledání náhradních finančních zdrojů.

Autoři: ,

Šéf Úřadu práce: Umělá inteligence vše mění. Za mě už AI píše dopisy ministrům

  • Nejčtenější

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

25. dubna 2024  11:25

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu....

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

Kdo hledá práci, má to těžší než dřív. Na jedno místo se hlásí stále víc lidí

26. dubna 2024

Premium Ještě docela nedávno si uchazeči o práci napříč obory mohli vybírat a náboráři se o ně skoro prali....

Jižní Korea sází hlavně na jádro, nic jiného jí nezbývá

26. dubna 2024

Seriál Energetický sektor Jižní Koreje zůstává závislý na dovozu fosilních paliv. Postupně je však hodlá...

Zahraniční pracovníky nejvíc láká Austrálie, z měst vede Londýn, říká průzkum

25. dubna 2024

Nejoblíbenější zemí pro zahraniční pracovníky je Austrálie, za ní se umístily Spojené státy a...

Více než polovina britských dětí pod třináct let pila alkohol, zjistila studie

25. dubna 2024  16:19

Více než třetina britských chlapců a dívek v letech mezi 11 a 13 lety má zkušenosti s konzumací...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...