Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velké země EU chtějí zmrazit rozpočet, Česko by dostávalo méně peněz

  9:50aktualizováno  16:53
Velké členské státy Evropské unie chtějí zmrazit prostředky v rozpočtech Unie pro roky 2014 až 2020 na úrovni rozpočtu roku 2013. Česko by tak teoreticky mohlo v budoucnosti získat méně unijních dotací ve srovnání s předchozími lety. Pro roky 2007 až 2013 přitom dostalo nejvíc peněz v přepočtu na obyvatele z celé Unie.

Summit EU v Bruselu (16. 12. 2010). Vlevo uprostřed stojí britský premiér David Cameron, vpravo od něj francouzský prezident Nicolas Sarkozy. - Představitelé států EU na summitu řeší, jak se postavit finanční krizi. | foto: AP

S návrhem na zmrazení finančních prostředků přijel na summit britský premiér David Cameron, který v tomto duchu připravil i dopis. V něm navrhuje, aby byl po roce 2013 růst výdajů v unijním rozpočtu nižší než inflace a podíl financování členských států postupně klesl až na 0,8 procenta HDP celé Evropské unie v roce 2020. V současnosti tento podíl činí více než jedno procento HDP.

Dopis se setkal s podporu velkých zemí včetně Francie či Německa. Vyvolává však napětí mezi zbytkem států, včetně Česka. Pokud by se britské představy naplnily, Češi by velmi pravděpodobně přišli ve srovnání s uplynulými lety o značnou část unijních dotací.

Londýn přitom již před nedávnem uvažoval, že by zastropování unijních výdajů postihlo především takzvanou kohezní politiku EU. Ta přitom přináší masivní dotace nejchudším evropským regionům a díky ní čerpají dotace i všechny kraje v České republice s výjimkou Prahy, kde je životní úroveň výrazně nadprůměrná i ve srovnání se zbytkem EU.

Škrty by se naopak nejspíš nedotkly dotací pro zemědělce, které v současnosti tvoří až 40 procent unijního rozpočtu. O zachování plateb pro farmáře na současné úrovni i v budoucnosti stojí především Francouzi a Britové jim svými návrhy údajně vyšli vstříc. Britové by si naopak zachovali takzvaný rabat, kdy dostávají zpět dvě třetiny svého příspěvku do unijní pokladny.

Současný dlouhodobý rozpočet pro roky 2007 až 2013, jímž se Unie v současnosti řídí, počítal s výdaji ve výši 975 miliard eur, což je zhruba 1,13 procenta výkonu ekonomiky EU. Výdaje by se v letech 2014 až 2020 zvyšovaly jen o inflaci ve srovnání s rokem 2013. "Evropské veřejné výdaje nemohou stát stranou značného úsilí, které přijímají členské státy, aby dostaly své veřejné výdaje pod kontrolu," uvádí dopis.

Autor:Nejčtenější

Kaufland šetří a má prázdné regály, stěžují si zákazníci i dodavatelé

(Ilustrační snímek)

Německý obchodní řetězec Kaufland začal od začátku roku šetřit. Snížil počet vlastních brigádníků a externím...

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...

Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

Bulharská ministryně energetiky rezignovala v souvislosti s kauzou ČEZ

Ministyně energetiky Bulharské republiky Temenužka Petrovová

Bulharská ministryně energetiky Temenužka Petkovová rezignovala. Učinila tak po zprávách médií, že je napojená na...

Kdy doženeme Západ? Česko se obává úbytku peněz z EU

Přijeďte na Colours of Ostrava a poznejte toto město.

V Bruselu se na jaře naplno rozhoří debata o podobě víceletého finančního rámce Evropské unie pro léta 2021 až 2027 a...

Česko je málo zelené. Stát chystá dotace na větrné elektrárny

Větrný park ČEZ v Rumunsku.

Evropská energetika se stále rychleji přebarvuje do zelena. Nejsvižnějším tempem přibývají větrné elektrárny. Pro...

Najdete na iDNES.cz