Funkce rozpoznávání obličeje na novém Samsungu Galaxy S8

Funkce rozpoznávání obličeje na novém Samsungu Galaxy S8 | foto: Samsung

Vaše tvář, naše data. Firmy v Číně masivně investují do rozpoznávání tváří

  • 38
Čínské plány na vybudování všudypřítomné sledovací sítě podnítily čínské i zahraniční investory, aby podpořili začínající technologické firmy, které se specializují na vývoj softwaru pro rozpoznávání obličejů. Jak uvedla CNBC, ve hře jsou firmy jako SenseTime Group, Face ++ nebo DeepGlint.

Když se poprvé seznámíte s čínskou technologií rozpoznávání obličejů na veřejném WC, okamžitě pro vás ztratí něco ze svého futuristického půvabu. Přesto tato situace odráží pokrok, kterého dosahují čínští inženýři, když se snaží zavést tuto technologii do všech částí každodenního života svých krajanů.

Toalety v Chrámu nebes v jižní části Pekingu jsou toho zdárným příkladem. Technologie zde totiž vyřešila jeden nešvar, který je starý desítky let - krádeže toaletního papíru. Automat na toaletní papír nejprve naskenuje vaši tvář, a teprve pak vám vydá asi půl metru papíru. Pro další dávku si ovšem můžete dojít až za devět minut. Tohle je pouze jeden z mnoha příkladů, jak rozpoznávání obličejů některým Číňanům život zjednodušuje, zatímco jiným jej komplikuje.   

Chodcům v jižní Číně se zase moc nelíbilo, když se na velkoplošné obrazovce u cesty objevil jejich obličej a osobní údaje po té, co přešli cestu tam, kde je to zakázáno.

Není to žádná novinka

Technologie rozpoznávání obličejů sice existuje již desítky let, ale teprve nyní se díky čínským technologickým společnostem, které se jako jedny z prvních na světě zbavují obav o soukromí, dostává hromadně do prodeje. V oblasti uplatňování na trhu Čína předbíhá své západní soupeře, kteří jsou kvůli obavám spotřebitelů o ochranu soukromí mnohem opatrnější.

Podle odhadů společnosti IHS Markit měl v roce 2016 čínský trh s rozpoznáváním obličejů, včetně softwaru pro správu videa a videozáznamu, hodnotu 6,4 miliard dolarů, přičemž státní orgány i soukromé společnost nainstalovaly po celé Číně 176 milionů kamer. Jak uvedla CNBC, čínský trh je největší na světě a podle IHS Markit se do roku 2021 rozroste o 12,4 procent. Pro srovnání, trh v USA je odhadován na 2,9 miliard dolarů a ročně roste přibližně o 0,7 procent. 

Obavy o soukromí investory neodradily

Rozvoj sledovacích technologií v Číně vzbudil obavy z kontroly disidentů a aktivistů vládou prezidenta Si Ťin-pchinga. Zejména kvůli potenciálu čínských orgánů, které mohou lidi sledovat díky stále častějšímu využívání telefonů k elektronickým platbám a intenzivnějšímu monitorování internetového provozu.

Jak se zdá, investory to neodradilo. Patří mezi ně i významné americké společnosti, které podnikají v oblasti rizikového kapitálu, jako je například Sequoia Capital - jedna z nejznámějších firem tohoto druhu v Silicon Valley.

Skupina SenseTime Group z Hongkongu, která vyrábí software založený na hloubkovém učení pro rozpoznávání obličeje, samostatné řízení vozidel a analýzu videa, tento měsíc přilákala spoustu investorů. Firma oznámila, že plánuje získat zhruba 500 milionů dolarů. 

Na rozdíl od Galaxy S8 dostane iPhone X 3D rozpoznávání obličeje

Společnost, jejímž hlavním zákazníkem jsou různá policejní oddělení v Číně, uvedla, že spojila své síly s čínskou společností CDH Investments, aby získala přibližně 450 milionů dolarů na investice do dalších firem, které se zabývají technologiemi umělé inteligence.

Největší čínská společnost na rozpoznávání obličejů Megvii, běžně známá jako Face++, oznámila, že v posledním měsíci získala od investorů 460 milionů dolarů. Prostřednictvím financování chce společnost Face++ rozšířit své podnikání od softwaru k hardwaru tím, že vyvine více produktů se zabudovanou umělou inteligencí. Například inteligentní kamery pro ostrahu, které dokáží lépe a rychleji zachytit tváře. „Chceme tyto ‚oči města‘ posílit a udělat je inteligentnější,“ sdělila Reuters marketingová ředitelka společnosti Face++ Yinan Xie.

Z Číny do Singapuru

Společnost Face++, která byla založena v roce 2011, sice nezveřejňuje konkrétní údaje o svých příjmech, ale Xie uvedla, že roste zhruba o 400 procent ročně a růst očekává i letos.

Podobně je na tom i společnost SenseTime, která uvedla, že její technologie pro sledování videa používá 40 místních vládních klientů.  SenseTime se snaží expandovat v zahraničí. Uvažuje o založení pobočky v Singapuru.

Technologii, která vylepšuje fotografování, využívají také téměř všichni výrobci čínských smartphonů, včetně společnosti Huawei Technologies, Oppo, Vivo a Xiaomi. Investoři nalévají peníze i do menších konkurentů, jako jsou Yitu Technology nebo DeepGlint.