Velký třesk dostal zelenou

  16:14aktualizováno  16:14
Realizace kontroverzního plánu na oživení průmyslových podniků z pera ministra průmyslu Miroslava Grégra může začít. Kabinet na zasedání v Kolodějích souhlasil jednomyslně s tím, aby vláda a další instituce napumpovaly do ekonomiky letos a příští rok 160 až 265 miliard korun.

Původní Grégrovy propočty kalkulovaly s celými 265 miliardami korun. Ze smělého plánu musel ale šéf resortu průmyslu a obchodu slevit. Rozpočet akce, která se oficiálně nazývá Strategie posílení hospodářského růstu země, se tak dostal do rozmezí 160 až 265 miliard korun.

"Záležet bude na účasti Fondu národního majetku, který do programu bude vkládat příjmy z privatizace," řekla iDNES mluvčí ministerstva průmyslu Anna Stárková. Dodala, že ministerstvo financí, pod které Fond národního majetku spadá si vymínilo, že výdaje z prostředků fondu musí případ od případu posuzovat vláda.

Muselo se škrtat
V detailním návrhu programu se ukázalo, že ani stát, ani soukromé zdroje tak štědré nebudou. Letos se celkem předpokládaných sto miliard korun smrsklo na 76, pro příští rok zbyla ze 165 miliard jen polovina. 

"Letos se například ukázalo, že některá ministerstva nám původně dala čísla, která se nepotvrdila. Třeba ministerstvo dopravy si myslelo, že má na rozvojové programy 43 miliard a příští rok 81, ale je to úplně jinak. Pro oba roky má asi 30 miliard," vysvětlil propad financí jeden z tvůrců velkého třesku, Grégrův náměstek Zdeněk Vorlíček.

Obdobný propad nastal v novém návrhu také v části soukromých zdrojů, například bank a podniků, z nichž se měl velký třesk také významně financovat. Spolu s penězi z evropských fondů měly dodat celkem 130 miliard korun, ukázalo se však, že z EU lze čekat jen 5,5 miliardy a ostatní dodají jen 30 miliard.

"Ani přesně nevím, proč to tak ubylo, ještě si to musíme pořádně zanalyzovat. Myslím si však, že soukromých zdrojů bude ve skutečnosti víc," soudí Vorlíček. Mnohé banky přitom samy ministru Grégrovi pomoc s financováním neodmítly, a dokonce se omlouvaly za své analytiky, kteří plán odsoudili jako příliš megalomanský.

Banky speciální zdroje nepřipravují
Nějaké zvláštní zdroje však banky na podporu velkého třesku nechystají. "Objem námi poskytovaných úvěrů roste, ale to je běžná komerční činnost. Nějakou podporu rozvojovým programům si dovedu představit jedině v případě, že stát dá na konkrétní projekty státní garance, což plán ministerstva neobsahuje," říká například šéf Komerční banky Radovan Vávra.

Výtky na adresu plánu ze strany analytiků, ale i EU směřovaly zejména proto, že původní plán by přispěl k dalšímu zadlužení státu. Ačkoli definitivní verze již nepočítá s vydáváním obligací na financování projektů, stát si přesto na část programu bude muset půjčit.

 Vůbec nejvíc peněz totiž má jít na rozvoj infrastruktury z mimorozpočtových fondů bydlení a dopravy. Jejich zdrojem jsou příjmy z privatizace, která se však zpožďuje. Letos měl dát FNM oběma institucím z privatizačních příjmů zhruba 35 miliard, ale zatím poslal jen desetinu.

"Na poslední příspěvek pro Fond bydlení ve výši 2 miliard jsme si již museli peníze půjčit. Další půjčky si už nemůžeme dovolit. Proto si  fondy budou muset samy peníze půjčovat," sdělila mluvčí FNM Jana Víšková.

Vorlíček však soudí, že nedostatek peněz plán neohrožuje. "Je to dlouhodobá záležitost. A předpokládáme, že je natolik rozumná, že ať přijde jakákoliv další vláda, bude v ní v nějaké podobě pokračovat," řekl.

Autoři: ,

Nejčtenější

V Praze otevírá nevěstinec se silikonovými pannami, inspiruje se cizinou

Realistická silikonová panna Rebeca podniku Naughty Harbor.

Nezávazný sex, který není nevěra. To svým zákazníkům slibuje podnik Naughty Harbor, který ve středu otevřel v Praze....

TEST DNES: V jedné lahvi ochucené vody vypijeme až osmnáct kostek cukru

Ilustrační snímek

Regály v supermarketech se prohýbají pod řadami ochucených vod v PET lahvích. Lidé je kupují ve velkém – lahev denně...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Zaměstnanci Ryanair tvrdí, že museli spát na zemi. Podle firmy to jen hráli

Ryanair

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair dala výpověď šesti zaměstnancům, kteří minulý měsíc zveřejnili...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Další z rubriky

Davy lidí se zapojily do potravinové sbírky. Darovaly konzervy i plenky

Po republice probíhá potravinová sbírka určená svobodným maminkám a seniorům

Tisíce lidí přilákala letošní národní potravinová sbírka, která se v sobotu konala v 660 prodejnách po celé zemi....

Každá pátá česká firma je spící subjekt. Rejstřík je jimi zaplevelený

Pražská společnost Sídlo bez limitu má kancelář v Kaprově ulici.

Pětina z celkového počtu firem je v Česku neaktivních. Takové společnosti nejeví známky podnikání, neposílají výkazy do...

Trend spalování lidem zvedne poplatky za odpad, říká šéf svozové firmy

Roman Mužík, jednatel AVE CZ

Spalování odpadu je efektivnější než skládkování, ale je dražší. Velkou moc teď podle jednatele Romana Mužíka drží v...

Najdete na iDNES.cz