Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velkým podnikům a bankám rostou zisky

  1:00aktualizováno  1:00
Největší české podniky a banky prožívají úspěšné období oslazené vysokými, mnohdy rekordními zisky. To s sebou nese prudký růst akcií na pražské burze a spokojenost zahraničních investorů, kteří čím dál častěji zkoušejí v Česku štěstí a snaží se využít zdejšího růstu ke zhodnocení peněz.

Dobrá kondice velkých společností se v některých případech odráží také v tom, kolik zaměstnanců živí a jak velkou vyplácejí mzdu.

Růst sice souvisí s úsporami nákladů a s větším tlakem na výkon zaměstnanců, ale ziskové firmy i banky už s propouštěním a omezováním neefektivních činností pomalu končí. Za práci zaměstnanců jsou ochotny i přidat, byť platy porostou mnohem pomaleji než zisky.

Podle odhadů z počátku roku má letos ubýt kolem třiceti tisíc lidí bez práce. Plat ve stovce největších firem má vzrůst v průměru o čtyři procenta a dosáhnout kolem dvaceti tisíc korun hrubého měsíčně. Svým vlastníkům však velké firmy dělají mnohem větší radost než zaměstnancům.

V těchto týdnech manažeři zveřejňují výsledky hospodaření za loňský rok a pro hráče na burze to jsou vesměs samé dobré zprávy. "Všeobecně se situace určitě zlepšuje," uvádí Emilia Zampieriová, analytička společnosti Patria.

"Loni jsme se stali druhou nejziskovější společností v celé skupině," uvedl v pondělí Zdeněk Burda, šéf největší stavební firmy Skanska CZ, která zvedla zisk o 29 procent a překonala jednu miliardu a jež patří do švédské skupiny s pobočkami v sedmi evropských zemích.

ČESKÉ FIRMY VYDĚLÁVAJÍ

Firma

2004

2003

ČEZ*

11,4

13,9

Komerční banka

9,1

9,2

Česká spořitelna

7,7

7,3

ČSOB

7,0

3,6

Český Telecom**

5,6

-1,8

Philip Morris*

4,9

4,4

Zentiva

1,5

1,1

Škoda Auto*

1,5

1,5

Skanska CZ

1,1

0,9

Unipetrol*

4,0

0,1

* odhad, zbylé údaje nejsou zcela srovnatelné, buď jsou podle českého nebo mezinárodního účetnictví;
** konsolidovaný zisk včetně Eurotelu
Pramen: firmy, Patria Finance
Ze ztrát se v loňském roce vymanily také největší firmy ve skupině Unipetrol, jednoho z hlavních titulů pražské burzy. Akcie firmy vyletěly o neobvyklých devět procent na historický rekord 152 korun poté, co polští kupci skupiny přišli s úvahami o možném prodeji svých akcií na pražské burze.

Z velkých podniků víc vydělal Český Telecom, a to hlavně díky tržbám Eurotelu. Polepšil si také výrobce léčiv Zentiva. Přes deset miliard zisku se očekává od elektrárenského kolosu ČEZ, jehož šéfové jako jedni z mála začali mluvit o tom, jak jsou na úspěchu firmy sami finančně motivováni. Šéf ČEZ Martin Roman má naději, že díky loňskému, více než stoprocentnímu zhodnocení akcií vydělá nejméně padesát milionů korun.

Tento týden výsledky zveřejní Škoda Auto, jejíž nový šéf Detlef Wittig na podzim slíbil zisk "zhruba na stejné úrovni" jako předloni, tedy půldruhé miliardy korun. Automobilový průmysl bude hvězdou letošního roku. Příští týden začíná vyrábět automobilka v Kolíně, která dá do pohybu hustou síť dodavatelů, což se projevuje i růstem pracovních míst. Víc míst, i když ne příliš zajímavě placených, vznikne také díky stavbě hypermarketů.

Rekordní rok měly loni velké banky, které již dokážou otočit svěřené peníze skoro dvakrát lépe než jejich zahraniční matky. To souvisí – podobně jako ve všech dalších odvětvích – s tím, že lidé jsou ochotni za jejich služby zaplatit víc peněz a banky a podniky dokážou tyto služby nabídnout s menšími náklady.

Autoři:


Nejčtenější

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Cestovky už plní fond miliony, zaplatí se z něj kompenzace klientům

Ilustrační snímek

Cestovní kanceláře nalily do garančního fondu první platby na kompenzace klientům při krachu. Aktuálně je v něm 12...

Ve vietnamské tržnici našli veterináři desítky kilogramů prošlého masa

Prošlé rybí maso z tržnice An Dong v Praze 10.

Veterináři spolu s policií při kontrole tržnice An Dong v Praze 10 našli zhruba 130 kilogramů prošlého zmrazeného...

Zeman přišel na vládu, která schvaluje návrh rozpočtu a schodek 40 miliard

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, státní rozpočet, projednává menšinová koaliční vláda ANO a ČSSD. A právě rozpočet na středeční...

Najdete na iDNES.cz