Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velkým podnikům a bankám rostou zisky

  1:00aktualizováno  1:00
Největší české podniky a banky prožívají úspěšné období oslazené vysokými, mnohdy rekordními zisky. To s sebou nese prudký růst akcií na pražské burze a spokojenost zahraničních investorů, kteří čím dál častěji zkoušejí v Česku štěstí a snaží se využít zdejšího růstu ke zhodnocení peněz.

Dobrá kondice velkých společností se v některých případech odráží také v tom, kolik zaměstnanců živí a jak velkou vyplácejí mzdu.

Růst sice souvisí s úsporami nákladů a s větším tlakem na výkon zaměstnanců, ale ziskové firmy i banky už s propouštěním a omezováním neefektivních činností pomalu končí. Za práci zaměstnanců jsou ochotny i přidat, byť platy porostou mnohem pomaleji než zisky.

Podle odhadů z počátku roku má letos ubýt kolem třiceti tisíc lidí bez práce. Plat ve stovce největších firem má vzrůst v průměru o čtyři procenta a dosáhnout kolem dvaceti tisíc korun hrubého měsíčně. Svým vlastníkům však velké firmy dělají mnohem větší radost než zaměstnancům.

V těchto týdnech manažeři zveřejňují výsledky hospodaření za loňský rok a pro hráče na burze to jsou vesměs samé dobré zprávy. "Všeobecně se situace určitě zlepšuje," uvádí Emilia Zampieriová, analytička společnosti Patria.

"Loni jsme se stali druhou nejziskovější společností v celé skupině," uvedl v pondělí Zdeněk Burda, šéf největší stavební firmy Skanska CZ, která zvedla zisk o 29 procent a překonala jednu miliardu a jež patří do švédské skupiny s pobočkami v sedmi evropských zemích.

ČESKÉ FIRMY VYDĚLÁVAJÍ

Firma

2004

2003

ČEZ*

11,4

13,9

Komerční banka

9,1

9,2

Česká spořitelna

7,7

7,3

ČSOB

7,0

3,6

Český Telecom**

5,6

-1,8

Philip Morris*

4,9

4,4

Zentiva

1,5

1,1

Škoda Auto*

1,5

1,5

Skanska CZ

1,1

0,9

Unipetrol*

4,0

0,1

* odhad, zbylé údaje nejsou zcela srovnatelné, buď jsou podle českého nebo mezinárodního účetnictví;
** konsolidovaný zisk včetně Eurotelu
Pramen: firmy, Patria Finance
Ze ztrát se v loňském roce vymanily také největší firmy ve skupině Unipetrol, jednoho z hlavních titulů pražské burzy. Akcie firmy vyletěly o neobvyklých devět procent na historický rekord 152 korun poté, co polští kupci skupiny přišli s úvahami o možném prodeji svých akcií na pražské burze.

Z velkých podniků víc vydělal Český Telecom, a to hlavně díky tržbám Eurotelu. Polepšil si také výrobce léčiv Zentiva. Přes deset miliard zisku se očekává od elektrárenského kolosu ČEZ, jehož šéfové jako jedni z mála začali mluvit o tom, jak jsou na úspěchu firmy sami finančně motivováni. Šéf ČEZ Martin Roman má naději, že díky loňskému, více než stoprocentnímu zhodnocení akcií vydělá nejméně padesát milionů korun.

Tento týden výsledky zveřejní Škoda Auto, jejíž nový šéf Detlef Wittig na podzim slíbil zisk "zhruba na stejné úrovni" jako předloni, tedy půldruhé miliardy korun. Automobilový průmysl bude hvězdou letošního roku. Příští týden začíná vyrábět automobilka v Kolíně, která dá do pohybu hustou síť dodavatelů, což se projevuje i růstem pracovních míst. Víc míst, i když ne příliš zajímavě placených, vznikne také díky stavbě hypermarketů.

Rekordní rok měly loni velké banky, které již dokážou otočit svěřené peníze skoro dvakrát lépe než jejich zahraniční matky. To souvisí – podobně jako ve všech dalších odvětvích – s tím, že lidé jsou ochotni za jejich služby zaplatit víc peněz a banky a podniky dokážou tyto služby nabídnout s menšími náklady.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Křetínský po rádiích jedná o nákupu Elle a dalších magazínů ve Francii

Francouzská edice magazínu ELLE

Dobývání mediálních vod nekončí pro Daniela Křetínského nákupem rádií skupiny Lagardère. Majitel fotbalové Sparty...

V oběhu je nová známka se Zemanem, od předchozí se liší jen barvami

Nová známka s prezidentem Milošem Zemanem (2018)

Česká pošta uvádí do oběhu novou známku s vyobrazením prezidenta Miloše Zemana. Cenina je vyrobená podle stejné rytiny...

Najdete na iDNES.cz