Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velkým problémem jsou nekvalitní potraviny

aktualizováno 
Jedním z předpokladů vstupu České republiky do Evropské unie je soulad české legislativy včetně té, která se týká ochrany spotřebitele, s evropským právem. Dosavadní členové unie budou hodnotit připravenost naší republiky pro vstup také podle aktivity tuzemských nevládních organizací, které zastupují spotřebitele a chrání jejich zájmy. Hodnocení však nepřichází jen z Evropské unie. "Česká republika je v porovnání s ostatními zeměmi ve střední a východní Evropě na velmi dobré úrovni, ale oproti západoevropským státům jsou stále velké rozdíly a čeká vás ještě mnoho práce," tvrdí Alain Granson z mezinárodní federace spotřebitelských organizací Consumers International.

* V České republice již existuje řada nezávislých organizací, které nabízejí spotřebitelům poradenské a informační služby, vydávají vlastní časopisy nebo například pomáhají jednotlivým zákazníkům při řešení jejich sporů s obchodníky. Je to podle vás postačující?

Myslím, že jsou u vás velké možnosti vytvořit silné spotřebitelské hnutí. Jednotlivé organizace spotřebitelů jsou ale od sebe příliš oddělené. Přitom silné hnutí mohou vytvořit pouze tak, že budou pracovat společně. Podle mne se zatím spolupráce spíše bojí, i když se o ni již snaží. Za nejaktivnější organizace, které jsou také našimi členy, považuji Občanské sdružení spotřebitelů TEST, Sdružení obrany spotřebitelů a třebíčské Centrum spotřebitelsko-podnikatelských vztahů a ochrany spotřebitele. Kromě toho spolupracujeme také s pražským Sdružením českých spotřebitelů.

* Jak je na tom Česká republika v porovnání s ostatními státy střední a východní Evropy?

Mezi státy v této oblasti jsou stále velké rozdíly. Česká republika patří spolu s Polskem, Maďarskem, Slovenskou republikou a Slovinskem k nejlepším. Velmi špatná situace panuje spíše více na východ, v balkánských zemích, především vinou nekvalitního zboží z arabských zemí. Máte dobrou legislativu, ale to nestačí. Zákony se musí také prosazovat a respektovat, což se neděje. To je ale problém mnoha zemí.

* Nerespektování zákonů však jistě není jediným problémem. Můžete jmenovat některé další?

Hlavním problémem v České republice i ostatních středoa východoevropských zemích je kvalita a bezpečnost potravin. To znamená špatné značení, prodej prošlých potravin nebo jejich falšování. Například když levné limonády jsou označené Coca-Cola. Dalším problémem jsou nekvalitní služby, především ty, které se týkají dodávek vody, plynu a podobně.

* Consumers International oficiálně reprezentuje spotřebitele z celého světa a jejich sdružení v mnoha mezinárodních organizacích, jako je například UNESCO, Světová zdravotnická organizace (WHO), ekonomická komise Evropské unie nebo Rada Evropy. Jakým způsobem můžete dále pomáhat spotřebitelským organizacím z různých států?

Kromě reprezentace spotřebitelů na celosvětové úrovni je naším dalším hlavním cílem podpora spotřebitelských hnutí v jednotlivých zemích, především rozvojových. Připravujeme různé projekty, převážně financované Evropskou unií nebo v některých státech, například Velké Británii, Německu nebo Dánsku, jejich vládami. V současné době probíhá rozsáhlý program, který zahrnuje třináct zemí střední a východní Evropy včetně České republiky. Jeho obsahem je kontrola, zda legislativa v jednotlivých zemích odpovídá právu Evropské unie. Kromě toho na seminářích vysvětlujeme zástupcům spotřebitelských organizací, kde mohou čerpat finance, jak mají spolupracovat s médii, pořádat kampaně nebo například lobbovat.

* To znamená, že v jednotlivých státech podporujete vznik nových organizací, které mají spotřebitelům pomáhat a chránit je?

Naším cílem je podporovat tyto nezávislé organizace spotřebitelů na mezinárodní úrovni. Není ale nezbytně nutné, aby jich bylo mnoho. Mnohem důležitější je, aby vzájemně spolupracovaly a jejich aktivity byly sladěné. Pokud dvě různé organizace dělají totéž, je to zbytečné plýtvání zdroji. A zejména finančních zdrojů, z nichž by mohly čerpat, není mnoho, neboť spotřebitelské organizace musí být politicky i finančně nezávislé - na podnikatelích, vládě. Proto jsou také peníze velkým problémem většiny z nich.

* Je společná práce organizací jedinou podmínkou toho, aby bylo hnutí spotřebitelů silnější a mohlo ovlivňovat například rozhodování vlády a tvorbu nových zákonů?

Samozřejmě ne. Nezbytná je také spolupráce a podpora ze strany státu, která je zatím v České republice malá. Klíčovou úlohu ale mají v tomto směru média. Bez spolupráce s nimi je téměř nemožné informovat a vzdělávat spotřebitele. Velmi dobré výsledky mají například v Ázerbájdžánu nebo Bosně, kde se prostřednictvím tisku, rádia nebo televize spotřebitelé denně dozvídají o událostech a novinkách, které se jich týkají. Také ve Velké Británii má například BBC 1 svůj speciální televizní program určený pouze spotřebitelům.

* Snažíte se vy sami nějakým způsobem podporovat spolupráci organizací se státem a médii?

Na naše semináře pořádané v různých zemích zveme nejen spotřebitelské organizace, ale také zástupce státu a médií.

* Testujete sami výrobky nebo služby?

Ne a nejsme ani zapojeni do testování. Dostáváme ale od našich členů výsledky testů, které sami dělají a později publikují a máme tak přehled, jaká je kvalita výrobků v jednotlivých zemích. Ve všech zemích jsou ale testy výrobků velmi drahé a jen málo organizací si je může dovolit. Ve Velké Británii měla řada spotřebitelských organizací své vlastní laboratoře, ale jejich provoz byl tak nákladný, že je musely po určité době prodat. Většinou nyní zadávají testování nezávislým soukromým nebo státním laboratořím. Tam je ale nebezpečí, že výsledky nebudou zcela nezávislé. Například v Gruzii mají sice rozsáhlé projekty testování, ale o výsledcích lze díky velké korupci pochybovat. My sami jsme zatím pouze pořádali několik seminářů o testování. Například v loňském roce měli zástupci z některých spotřebitelských organizací včetně České republiky možnost během jednoho týdne sledovat v londýnských laboratořích testování hraček.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Test dvojí kvality potravin, které provedlo slovenské ministerstvo zemědělství.
PŘEHLEDNĚ: Slováci zjistili u poloviny potravin výrazné rozdíly v kvalitě

Slovenské ministerstvo zemědělství už podruhé otestovalo rozdíly v kvalitě potravin. Druhý test prokázal u téměř poloviny zkoumaných potravinářských výrobků...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Za cheeseburger u McDonald’s si připlatíte, zdražil poprvé od roku 2013

Americká síť s rychlým občerstvením McDonald’s zdražila jeden ze svých nejoblíbenějších produktů - cheeseburger. Zákazníci za něj nově zaplatí 29 korun, tedy o...  celý článek

Premiér Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci po jednání tripartity 17....
Řešení dvojí kvality potravin si žádá revizi směrnice EU, prohlásil Sobotka

Řešení problému dvojí kvality zboží v zemích evropské osmadvacítky podle českého premiéra Bohuslava Sobotky vyžaduje revizi unijní směrnice o nekalých...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.