Místopředseda Evropské komise Günter Verheugen (vlevo) a vicepremiér v demisi Alexandr Vondra.

Místopředseda Evropské komise Günter Verheugen (vlevo) a vicepremiér v demisi Alexandr Vondra. | foto: ČTK

Verheugen: Lisabonská strategie pomohla přestát ekonomickou bouři

  • 3
Lisabonská strategie, která má za úkol přeměnit Evropskou unii v hlavní světovou ekonomiku, bude pokračovat i po roce 2010. V rámci konference koordinátorů lisabonského procesu v jednotlivých členských zemích to v Praze řekl místopředseda Evropské komise Günter Verheugen.

"Existující strategie nám pomohla přestát současnou ekonomickou bouři," prohlásil Verheugen. Zároveň ale připustil, že ani nejlepší strategie by nás před nepříznivým hospodářským vývojem v globální ekonomice stoprocentně neochránila.

Český ministr pro evropské záležitosti Alexandr Vondra řekl, že hlavními dvěma tématy konference se stala budoucnost lisabonské strategie i to, jak zasazovat krátkodobá protikrizová opatření do dlouhodobých strukturálních reforem.

"Důležité je, aby krátkodobá opatření, jako je nalévání peněz do ekonomiky a udržování zombie podniků, nepoškodila ta dlouhodobá. Je nutné je spíše provázat," uvedl Vondra.

Lisabonská strategie

Lisabonský proces byl odstartován v roce 2000 a jeho úkolem bylo primárně přeměnit evropskou ekonomiku ve vysoce konkurenceschopnou hlavně ve vztahu k USA a později k dynamicky se rozvíjejícím asijským státům, zejména Číně a Indii.

Jako další cíle si stanovuje stimulaci hospodářského růstu a zaměstnanosti. Chce udržet kvalitu života evropských občanů i v podmínkách nepříznivého demografického vývoje.

Stanovené cíle by měly být dosaženy především:
podporou výzkumu a vývoje, odstraňováním překážek na vnitřním trhu, zlepšováním podnikatelského prostředí, modernizací sociálního modelu, podporou zaměstnanosti a udržitelného rozvoje.

Místopředseda komise se s českým vicepremiérem shodli na tom, že obnovená lisabonská strategie bude vypadat přibližně stejně jako ta současná. Klíčem k úspěchu prý bylo, že strategie je založena na partnerství. I v budoucnosti by se tak mělo pokračovat v integraci ekonomických politik.

Dodali, že klíčovým opatřením do budoucnosti jsou inovace a schopnost prosadit nové znalosti. Verheugen vyzval k tomu, aby se státníci při vytváření nové strategie poučili z předchozích deseti let fungování strategie.

"Chceme-li, aby Evropa byla hlavní světovou ekonomikou, jsou pro nás důležití lidé odhodlaní se vzdělávat a rozvíjet své schopnosti," zdůraznil Verheugen. Stejně tak je nutné pokračovat ve strukturálních reformách, jako je například reforma zdravotnictví nebo důchodového systému.

Oba státníci se shodli, že by politici měli při prosazování reforem více komunikovat s lidmi. Podle Vondry je to hlavně problém vlád členských států, jak dokážou prosadit někdy nepopulární změny. "Bez strukturálních reforem nemáme z dlouhodobého hlediska šanci," dodal Vondra.