ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Z drobných věřitelů se stávají dlužníci, tvrdí Exekutorská komora

  • 283
Finanční polštáře odnesla pandemie. Aby stát zamezil vzniku masy nových dlužníků a ulehčil situaci těm starým, přijal řadu právních předpisů, které zásadně omezily exekuce. Podle Exekutorské komory předpisy krátí práva věřitelů do té míry, že se z nich následně v mnoha případech stávají dlužníci. Podle experta na dluhy však taková kritika není opodstatněná.

Exekutorské komoře vadí, že stát zavádí plošná opatření. Soudní exekutoři tak nemohou provádět exekuce prodejem movitých ale i nemovitých věcí, v nichž mají dlužníci místo trvalého pobytu. Výše nepostižitelných prostředků na účtu dlužníka se navýšila až na čtyřnásobek minima jednotlivce.

Částí dlužníků je již delší dobu vnímán aktuální stav jako šance, jak se ke svým závazkům stavět nezodpovědně nebo je přestat plnit.

Jan Mlynarčíkviceprezident Exekutorské komory

„Exekutorská komora ČR sama komunikovala uvnitř svého stavu celou řadu doporučení, protože si je vědoma, že vzhledem k současné pandemické situaci je nutné postupovat v jednotlivých případech s náležitou rozvahou. Soudním exekutorům bylo doporučeno posuzovat každý případ individuálně. Stát přitom zavádí plošná opatření, která však znemožňují i drobným věřitelům domoci se svých práv,“ vysvětluje viceprezident Exekutorské komory Jan Mlynarčík.

Podle něj pandemie dlužníkům umožnila neplatit své závazky i v případech, kdy potřebnými prostředky disponují. „Částí dlužníků je již delší dobu vnímán aktuální stav jako šance, jak se ke svým závazkům stavět nezodpovědně nebo je přestat plnit. A to může znamenat katastrofu pro velké množství věřitelů,“ říká Mlynarčík.

Teplárna pohrozila přerušením dodávek na sídliště kvůli dluhům, zasáhl úřad

Podle Exekutorské komory tak dochází k tomu, že se z původních drobných věřitelů stávají dlužníci. „Přesná čísla k dispozici nemáme, ale pokud budeme vycházet z dat našich poraden a z podnětů, které na Exekutorskou komoru přicházejí a kde jsme zaznamenali řádově o stovky procent dotazů více od malých věřitelů, pak se to bude týkat řádově tisíců věřitelů,“ uvádí tisková mluvčí komory Lenka Desatová.

Drobnými věřiteli jsou nejčastěji lidé ze střední třídy. Představitelé komory se proto obávají, že počet dlužníků z řad této části společnosti vlivem právních opatření poroste. To však rozporuje Daniel Hůle, odborník na dluhovou problematiku z organizace Člověk v tísni.

Zranitelná střední třída

„Exekutorská komora používá silně zavádějící argumenty, které jsou navíc v přímém rozporu s jejich jinými prohlášeními. Komora v poslední době zdůrazňuje, jak neustále klesá počet lidí v exekuci i exekucí. Z čeho usuzují, že tedy začalo dlužníků přibývat, zvlášť pokud se snižuje úspěšnost exekucí? Oblíbený je také argument malým věřitelem. Ti drží dlouhodobě jen několik málo procent všech exekucí,“ míní Hůle.

Řada opatření byla přijata právě proto, aby chránila střední třídu, která se v důsledku pandemie výhledově ocitne v krizi a tito lidé mohou skončit v exekuci.

Daniel Hůleexpert na dluhovou problematiku z organizace Člověk v tísni

Na rozdíl od Exekutorské komory hodnotí organizace Člověk v tísni na jaře přijatá opatření vlády pozitivně. „Jsme přesvědčeni, že právě díky nim se podařilo zmírnit dopady pandemie na zadluženost spotřebitelů i živnostníků,“ říká Hůle.

Módní byznys neopouštím. Blažek představil plán na obnovu firmy v insolvenci

„Jediné významnější omezení se vztahuje na provádění mobiliárních exekucí, které končí na konci ledna. To ale nejvíce postihlo velké systémové věřitele, kteří si vybírají nejdravější exekutorské úřady, které prostřednictvím psychologického nátlaku nutí dlužníky k mimořádným splátkám. Zde mohlo dojít k částečnému snížení úspěšnosti velkých věřitelů jako jsou banky, nebankovní společnosti, mobilní operátoři. Malým věřitelům ale exekutoři poskytují často daleko méně servilní služby,“ tvrdí Hůle.

„Řada opatření byla přijata právě proto, aby chránila střední třídu, která se v důsledku pandemie výhledově ocitne v krizi a tito lidé mohou skončit v exekuci,“ doplňuje expert.

Ještě se uvidí

V exekuci už od deseti let. Novela by mohla pomoci tisícům zadlužených dětí

S odstupem se na celý problém dívá Jarmila Veselá, ředitelka společnosti InsolCentrum. Podle ní je příliš brzy na to mluvit o dopadech pandemie na dluhy Čechů a Češek. „Osobně se domnívám, že v této době můžeme jen těžko popsat, zdali došlo k nějakému zásadnímu hromadnému zadlužení drobných věřitelů. Ale může se stát, a nemusí to trvat dlouho, že se dopady budou projevovat v průběhu roku 2021 a zejména v průběhu roku 2022 a těch dalších,“ říká Veselá.

Částečně tak odkazuje na novelu insolvenčního zákona, kterou má v příštích týdnech projednávat Poslanecká sněmovna. Pomyslné váhy práv dlužníků a věřitelů má výrazně rozhoupat právě tato novela. Do českých zákonů totiž propíše směrnici Evropské unie o oddlužení a práva dlužníků tak posílí.