Sazka je od úterý v úpadku a už pocítila odliv sázejících.

Sazka je od úterý v úpadku a už pocítila odliv sázejících. | foto: Martin Štěrba, ČTK

Věřitelé Sazky přihlásili pohledávky za dvě miliardy korun

  • 6
Loterijní společnost Sazka má dluhy po splatnosti za téměř dvě miliardy korun. Tuto částku už přihlásili věřitelé firmy, která je od úterý v úpadku.

Místopředseda představenstva Sazky Roman Ječmínek v Otázkách Václava Moravce řekl, že už žádného velkého věřitele nečeká. Obává se prý ale přihlášení uměle vyvolané pohledávky.

Podle Ječmínka se v úterý uskuteční schůze představenstva, kde by se jeho členové měli dozvědět, kdo a jak pracuje na reorganizačním plánu společnosti, který navrhuje generální ředitel a šéf představenstva Sazky Aleš Hušák. Plán musí být podle Ječmínka předložen nejpozději deset dnů před schůzí věřitelů, která se má konat 26. května. Ječmínek soudí, že plán reorganizace, který bude připravovat vedení společnosti, nejspíš neprojde valnou hromadou Sazky nebo jejím představenstvem.

Ječmínek: Smlouva s Gladiolusem vznikla přes nesouhlas představenstva

Ječmínek v pořadu zopakoval, že smlouva o úvěru 2,5 miliardy korun se společností Gladiolus, která má podle Hušáka vyřešit finanční situaci Sazky, vznikla za zády představenstva a proti jeho rozhodnutí. Smlouva s firmou Gladiolus zveřejněná v insolvenčním rejstříku se totiž podle něj liší od té, jež byla předložena představenstvu. Gladiolus spoluvlastní společnosti Penta a E-Invest Martina Ulčáka.

Ječmínek dnes řekl, že když bude majoritní akcionář, Český svaz tělesné výchovy a sportu (ČSTV), nadále na smlouvě trvat, mohla by Sazka přijít o všechen zbytný majetek, například i o vysočanskou arénu. Smlouva podle něj obsahuje garanci splátky úvěru veškerým majetkem, a to do 3. března 2012. Sazka si je přitom podle něj schopna vydělat maximálně 1,3 miliardy korun za rok.

Schopnost Sazky dosáhnout i takovýchto výsledků může zkomplikovat obava sázejících. Konkurenční společnosti Tipsport a Fortuna podle magazínu Týden v průběhu března evidovaly až pětinový nárůst zájmu o své číselné hry. U těchto her se rovněž tipují čísla jako u hlavní loterie Sazky.

Podle Ječmínka je nejlepším možným řešením situace dohoda s věřiteli spojená s uvolněním místa ve společnosti. Je nepravděpodobné, že by si sportovní svazy i nadále udržely v sazce majoritní postavení, soudí Ječmínek. V ideální situaci jim zůstane 49 procent, které si svazy mezi sebou rozdělí podle původního poměru. Nejnižší hranice podílu, kterou svazy podle Ječmínka budou ochotné akceptovat, je 34 procent.

,