Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavba „vertikálních lesů“ je na vzestupu. Po Miláně bují v Číně i Francii

  10:04aktualizováno  10:04
Více než 20 000 rostlin a stromů, tedy ekvivalent dvou hektarů lesa na dvou budovách: dvě rezidenční budovy nazývané Bosco Verticale (vertikální les) v Miláně mají své soupeře a jejich koncepce se šíří do celého světa, od Nizozemska po Čínu.

V milánské čtvrti Porta Nuova mají všichni oči jen pro tyto dva zalesněné mrakodrapy, kde žije několik celebrit, například chorvatský fotbalista z Interu Milán Ivan Perišić.

Modříny, třešně, jabloně, olivovníky, buky... Na každém balkonu rostou desítky rostlin či stromů, které jsou rozmístěny podle toho, jak jsou odolné vůči větru, a podle toho, zda mají raději světlo, nebo vlhkost. 

Fotogalerie

„Ten projekt se zrodil z mé posedlosti stromy a z úvah, jak by se mohly stát podstatnou částí architektury,“ řekl agentuře AFP architekt Stefano Boeri.

Vertikální les má samozřejmě i svou ekologickou stránku. „V roce 2007 jsem byl v Dubaji a viděl jsem město, které vyrůstá uprostřed pouště, s více než 200 skleněnými věžemi, které zesilují účinky tepla,“ vysvětluje architekt. Tak se zrodila myšlenka budovy, která by rostla a přispívala ke snižování znečištění ovzduší ve městě, protože stromy pohlcují mikročástice a oxid uhličitý.

„Města dnes produkují kolem 75 procent oxidu uhličitého přítomného v atmosféře. Když městu dodáme více stromů, bojujeme s nepřítelem přímo na místě,“ poznamenal Boeri.

„Je úžasné tady bydlet“

Projekt Bosco Verticale, tvořený dvěma věžemi o výšce 110 a 76 metrů, se zrodil na podzim 2014. Další budovy, více či méně opletené zelení, jsou i jinde ve světě, zvláště v Singapuru nebo v Paříži, kde stojí Tower Flower. 

Detailní pohled na zeleň na budově Bosco Verticale (vertikální les) v Miláně
Detailní pohled na zeleň na budově Bosco Verticale (vertikální les) v Miláně

Detailní pohled na zeleň na budově Bosco Verticale (vertikální les) v Miláně

Avšak originalita milánského Bosco Veticale s jeho 20 000 rostlinami a stromy přinesla Boerimu v roce 2014 prestižní cenu International Highrise Award a v roce 2015 označila chicagská Council on Tall Buildings and Urban Habitat projekt Bosco Verticale za nejkrásnější a nejvíce inovativní stavbu na světě.

„Je úžasné tady bydlet, jsme v přímém kontaktu s rostlinami, to vše v centru města a v supermoderním mrakodrapu,“ říká Simona Pizziová, která se může ze svého apartmá ve 14. patře dívat na hory. „Rostliny se za poslední tři roky hodně rozvinuly, mění se podle ročního období,“ dodává s úsměvem.

Nadšení jsou i ptáci

Boeri pracoval tři roky s botaniky na tom, aby vytvořil „líheň“ tisícovky stromů, které byly uzpůsobeny tak, aby rostly ve specifických podmínkách. Pak teprve byly zasazeny.

Líbí se vám nápad stavět „vertikální lesy“ ve městech?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 25. října 2017. Anketa je uzavřena.

Ano 3524
Ne 188

Bylo třeba překonat četné problémy: od rozměrů a struktury balkonů a parapetů určených k usazení vegetace, způsobů, jak „ukotvit“ kořeny stromů, po váhu a složení půdy. Zkoušky odolnosti se dokonce realizovaly v centru specializovaném na hurikány v Miami.

„Na každého člověka žijícího v budově připadají asi dva stromy, deset keřů a 40 rostlin,“ uvádí Boeri. „Stalo se také cosi kromobyčejného, co jsme nečekali: zahnízdilo zde neuvěřitelné množství ptáků. Na střechách máme malé sokoly a rorýsy, kteří předtím z Milána vymizeli,“ říká.

Tower Flower v Paříži

Tower Flower v Paříži

V Číně se staví dvě věže ve stylu vertikálního lesa v Nan-ťingu.

V Číně se staví dvě věže ve stylu vertikálního lesa v Nan-ťingu.

Boeri a jeho tým nyní pracují na desítce podobných projektů ve světě: ve švýcarském Lausanne, v nizozemském Utrechtu, v brazilském Sao Paolo, v albánské Tiraně i jinde.

V Číně se staví dvě věže v Nan-ťingu, plánuje se hotel v Šanghaji a v Liou-čou má vyrůst celé „lesní město“ s asi 200 budovami. „Čína si uvědomuje problém drastického znečištění ovzduší. Když 15 milionů venkovanů ročně přichází do města, je třeba uvažovat o nových řešeních, o nových zelených městech,“ říká Boeri.

Proto se architekt rozhodl, že si svůj vertikální les nedá patentovat, a dokonce napsal knihu, kde popsal všechny použité techniky. „Budu šťastný, jestliže se to stane způsobem, jak rozvíjet města,“ zdůrazňuje.

Lesní mrakodrap vyrůstá také v tchajwanské metropoli:


Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Čtvrtá největší banka v USA zruší 800 poboček, propustí až 26 tisíc lidí

Sídlo americké banky Wells Fargo v New Yorku (ilustrační snímek)

Čtvrtý největší bankovní kolos v USA Wells Fargo oznámil několikaletý úsporný plán, v rámci něhož do tří let propustí...

Němečtí průmyslníci odsoudili xenofobii. Experti: Bez migrantů se neobejdou

Ilustrační snímek

Některé z největších německých korporací se sjednotily v podpoře rozmanitosti na pracovištích. Vzácná účast vedoucích...

„Zkouření“ humři méně trpí, ujišťuje své zákazníky americká restaurace

Food festival na Špilberku (11. května 2013)

Restaurace v americkém státě Maine dává svým humrům speciální sedativum, aby během vaření netrpěli. Předtím než je...Najdete na iDNES.cz