(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Dan Materna, MAFRA

Zimu nepřežila třetina včel, veterinární správa chce varroázu potlačit

  • 61
Státní veterinární správa nařídila kvůli epidemii varroázy mimořádná opatření k ošetření včel. Patří mezi ně sledování výskytu roztočů, kteří nemoc způsobují, a případná následná léčba včelstev schválenými přípravky. Podle předběžných odhadů včelařů nepřežila letošní zimu více než třetina včelstev.

Zvýšený výskyt onemocnění potvrzují výsledky testů provedených veterináři. Státní veterinární správa (SVS) vyvěsila na svůj web dokument, který stanovuje letošní pravidla pro vakcinaci včelstev proti chorobě. Za jejich nesplnění hrozí včelařům pokuta až 50 tisíc korun v případě fyzických osob a až dva miliony korun u právnických osob či podnikajících fyzických osob.

Preventivní opatření mohou podle veterinářů mít zásadní význam pro omezení ztrát včelstev a jejich ozdravení. Mohou také snížit náklady vynakládané každoročně na boj s chorobou.

„Vzhledem k rozdílné situaci oproti loňskému roku doporučujeme všem chovatelům včel pravidelnou kontrolu svých včelstev v průběhu celého včelařského roku, zejména v období pozdního léta, kdy přichází na svět zimní generace včel, odpovědná za přezimování včelstva,“ uvedl mluvčí SVS Petr Pejchal.

Množení roztoče kleštíka včelího (varroa destructor), který nemoc způsobuje, napomohla podle včelařů velmi mírná zima, během níž včelstva chovala plody, na nichž se škůdce množí. Podle údajů Národní referenční laboratoře pro zdraví včel při Státním veterinárním ústavu v Olomouci letos proti loňsku vzrostl počet vzorků s vyšším počtem roztočů o polovinu.

Včelaři v Česku na podzim zazimovali 603 tisíc včelstev, podle jejich odhadů jich však přes zimu uhynulo zhruba 200 tisíc. Průměrné zimní ztráty dosahují přitom dlouhodobě deseti procent.

Produkce medu v Česku loni meziročně klesla o zhruba jedenáct procent na 7 162 tun. Včelařů loni přibylo. V roce 2013 jich bylo 50 500, loni o tři tisíce více. Za růstem mimo jiné stojí finanční podpora začínajících včelařů ze strany Evropské unie i krajů.