U filé z Polska obsahoval výrobek místo deklarovaných 66 procent pouze 55,9 procent masa.

U filé z Polska obsahoval výrobek místo deklarovaných 66 procent pouze 55,9 procent masa. | foto: iDNES.cz

Více vody, méně masa. Inspekce zastavila přes padesát tun ryb

  • 18
Veterináři zastavili dvě zásilky dovozových mražených rybích výrobků, obsahovaly více vody než měly. Šlo o 47,5 tun pangase z Vietnamu a 8,2 tun obalovaného filé z Polska. Dovozcům hrozí za klamavé označování pokuta až do 50 milionů korun, sdělil v úterý mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal.

Rybí maso má chránit před vysušením tenká vrstva ledu na povrchu, tzv. glazura. U vietnamského pangase výrobce na obalu přiznal obsah deseti procent vody ve formě glazury, výrobek jí však obsahoval čtyřikrát tolik.

„Místo deklarovaných patnácti gramů bílkovin ve sto gramech jich výrobek obsahoval pouze deset gramů,“ vysvětlil Pejchal. Zásilku veterináři zastavili ještě před uvolněním na trh. Zboží dováželo Animalco z koncernu Agrofert ministra financí Andreje Babiše.

Dodatečná kontrola, hájí se Agrofert

Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky se jednalo ze strany veterinářů o dodatečnou zpětnou kontrolu. Výrobky podle něj již byly v dubnu stažené z obchodní sítě.

Pangas z Vietnamu.

„Naše společnost je v tomto případě pouze dovozcem a distributorem zboží vyrobeného ve Vietnamu. Všechny hodnoty uvedené na výrobku deklaruje výrobce. Tím je náš dlouholetý a ověřený dodavatel, u kterého jsme v minulosti dokonce vykonali audit osobně na místě. Z toho důvodu se nám naměřené hodnoty zdají podivné,“ řekl Hanzelka. Firma s dodavatelem vzniklou situaci již několik měsíců řeší a žádný výrobek tohoto typu od něj na trh prozatím neuvádí.

U filé z Polska obsahoval výrobek místo deklarovaných 66 procent pouze 55,9 procent masa. Z osmi závadných tun již opustila sklady přibližně desetina nákladu, zboží se stahuje z trhu. Zákazníci mohou zboží s popisem Filé porce obalované 50 x 150 g z Polska s dobou trvanlivosti do 31. srpna 2017 a s dovozcem MD logistika vrátit v místě prodeje.

Nyní musí dovozci ohlásit, jakým způsobem budou závady řešené. „Pokud se nerozhodne ve stanovené lhůtě, nařídí krajská veterinární správa vrácení nebo likvidaci,“ dodal Pejchal.

Opakující se problém

Na to, že se v obchodech vyskytuje nezvykle velké množství mražených ryb, které obsahují výrazně více vody, než deklarují výrobci na obalu, upozornila v minulém týdnu i Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Příkladem byla aljašská treska v Makru, které v reakci uvedlo, že řetězec již klamavě označené výrobky stáhl z prodeje. Inspekce se hodlá tomuto sortimentu věnovat v následujících měsících intenzivněji.

„Za posledních šest měsíců jde o šest závažných zjištění, což je nezvykle hodně. Řada výrobců nahrazuje až padesát procent rybího masa vodou či jinými složkami a dopouští se klamání spotřebitele. Běžně se tyto ryby objevují i v nabídce velkých řetězců,“ řekl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Při podobných zjištěních nařizuje SZPI prodejci stáhnout výrobek z prodeje a také zahajuje správní řízení o uložení sankce.