Cena, cena, cena. U tří čtvrtin zakázek úřady vybírají jen nejlevnější

  13:11aktualizováno  13:11
České úřady a další instituce, které ročně rozdělí zakázky za stamiliardy korun, se bojí vybírat dodavatele jinak, než podle nejnižší ceny. Ta ale často vede nakonec k dalším komplikacím.

Podle viceprezidentky Hospodářské komory Ireny Bartoňové Pálkové jsou některé obory, například úklidové služby, kde se soutěží na cenu prakticky všechno. (Ilustrační foto) | foto: MAFRA

Vyplývá to z průzkumu společnosti Otidea mezi více než třemi stovkami zadavatelů. Tři čtvrtiny z nich hodnotí zakázky stále jen podle kritéria nejnižší ceny.

Ta přitom může vést nakonec k velkým komplikacím. Například Správa železniční dopravní cesty vybrala pro opravu tratě Hanušovice - Jeseník sdružení firem Klement + A-híd, protože nabídla nejnižší cenu. Firma bez dostatečných zkušeností na železnici ale nakonec po pár týdnech předstírání práce přiznala, že zakázku nezvládne.

Podle průzkumu je důvodem soutěžení na cenu především obava odpovědných úředníků, aby nedošlo k napadení pro netransparentnost. Průzkum měl také zjistit, jak vnímají zadavatelé nejdůležitější připravované změny, které je čekají s příchodem nového zákona o veřejných zakázkách od dubna 2016.

Ten by přitom měl problém hodnocení pouze na cenu odstranit. Už březnová novela zákona rozšířila možnost hodnotit nabídky i podle organizace, kvalifikace a zkušeností pracovníků podílejících se na plnění veřejné zakázky. Podle průzkumu ale tři čtvrtiny zadavatelů ve většině případů stále hodnotí pouze na cenu. Pouze 8 % dotázaných používá kritérium nejnižší nabídkové ceny zcela výjimečně nebo vůbec, zbývajících 17 % v polovině případů.

Nereálné ceny vedou k vykořisťování

Podle viceprezidentky Hospodářské komory Ireny Bartoňové Pálkové jsou některé obory, například úklidové služby, kde se soutěží na cenu prakticky všechno. Podle ní to vede ale k tomu, že se nabízí nereálně nízké ceny. Jako příklad uvádí zakázku ministerstva školství, kde vítězná firma podle ní musí lidem vyplácet nižší než minimální mzdu. „Používají často nekvalitní čistící prostředky, které ničí historické budovy ministerstev,“ dodala.

„Z výsledku vyplývá, že ti, kdo v prostředí tendrů pracují déle, mají větší strach z napadení pro netransparentnost, a proto hodnotí především na cenu. Dokud se nenastaví jasná pravidla, která úředníkům pomohou najít odvahu hodnotit jinak než pouze podle ceny, nic se nezmění,“ uvádí Kateřina Koláčková, výkonná ředitelka společnosti Otidea.

Poslanec Jan Farský, který se problematikou zakázek dlouhodobě zabývá, ale odmítá, že soutěžení jen na cenu je špatně. „Současný zákon dává dostatečné možnosti, jak držet kvalitu. Je to také o tom, koho máte například na stavební dozor a jak nastavené sankce,“ říká Farský.

Nový zákon, který dosud ještě neschválila ani vláda, dává možnost stanovit v zadávacích podmínkách, co bude mimořádně nízkou nabídkovou cenou. „Nový zákon v tomto směru umožňuje zadavatelům mnohem větší flexibilitu ve výběru dodavatele. Je však otázkou, zda to vyřeší letité problémy s mimořádně nízkou nabídkovou cenou. V prvé řadě je třeba klást větší důraz na dobrou odbornou přípravu zadavatelů a také na efektivnější a rychlejší dohled ze strany ÚOHS,“ hodnotí návrh Martin Kameník z Oživení.

Lidé z oboru zakázek se ale také děsí tempa, jakým stát nový zákon připravuje. Má platit od dubna kvůli evropským směrnicím, stále ho ale neschválila ještě ani vláda.

Autor:

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Lichtenštejnové chtějí zpět majetek, který jim vzaly Benešovy dekrety

Před sedmdesáti lety zemřel prezident Edvard Beneš

Český stát by měl knížecí rodině Lichtenštejnů vrátit velkou část majetku, o nějž ho v roce 1945 připravily Benešovy...

Lidé v práci promrhají jeden den v měsíci. Firmy přicházejí o miliony

Ilustrační snímek

Řešením osobních záležitostí v práci stráví zaměstnanci jeden den měsíčně. Firmy kvůli tomu ročně přicházejí o miliony...

Nulové mýtné nebude zadarmo. Stát i dopravce čeká spousta administrativy

Ilustrační snímek

Na konci příštího roku začne na 900 kilometrech silnic prvních tříd platit kamionové mýtné. Stane se tak bez ohledu na...

Najdete na iDNES.cz