Vězení za falešné recenze na internetu. Soud vynesl přelomový rozsudek

  8:05aktualizováno  8:05
Devět měsíců stráví za mřížemi majitel italské agentury PromoSalento, která za úplatu nabízela falešné recenze na cestovatelském portálu Tripadvisor. Provozovatelé restaurací či hotelů si mohli tímto způsobem uměle vylepšit obraz svých podniků na internetu. Představitelé Tripadvisoru označili rozsudek za přelomový.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ondřej Martinů, Mobil.iDNES.cz

Soud ve městě Lecce na jihu Itálie rozhodl už v červnu, ale portál Tripadvisor o rozsudku informoval až toto úterý. Podle verdiktu je psaní falešných recenzí pod fiktivní identitou trestným činem. Právě tímto způsobem totiž agentura PromoSalento maskovala své aktivity. Její majitel kromě devíti měsíců vězení musí také zaplatit 8 000 eur (přes 200 tisíc korun) jako náhradu škody.

Deník The Guardian napsal, že podobné případy spojené s klamáním spotřebitele či zavádějící reklamou mnohdy skončily pokutou, případně zákazem činnosti subjektu. PromoSalento je však prvním případem podvodné recenze, který vyústil v trest odnětí svobody.

„Vnímáme to jako průlomový verdikt pro oblast internetu. „Psaní falešných recenzí vždycky představovalo porušení zákona, například evropské směrnice o nekalých obchodních praktikách nebo nejrůznějších nařízení spojených s ochranou spotřebitele a klamavou reklamou,“ uvedli představitelé portálu Tripadvisor na svých webových stránkách.

„Hodně investujeme do prevence před podvody a jsme úspěšní v jejich potlačování. Od roku 2015 jsme po celém světě zastavili aktivity více než 60 firem zabývajících se placenými recenzemi,“ řekl viceprezident Tripadvisoru Brad Young.

Uživatelé by měli podezřelé recenze nahlásit

Společnost začala s vyšetřováním činnosti PromoSalento právě v roce 2015. Tehdy Tripadvisor poprvé kontaktovali provozovatelé pohostinství, jimž agentura za úplatu nabízela recenze na cestovatelském portálu.

Poté, co Tripadvisor identifikoval podvodné recenze, včetně jejich autorů, kteří pravidelně měnili svá uživatelská jména a emailové adresy, následovala žaloba a trestní stíhání. Portál vyzývá své uživatele, aby jakoukoliv podezřelou aktivitu hlásili.

Také Světová organizace cestovního ruchu (UNWTO) vydala soubor doporučení pro odpovědné využívání hodnocení a recenzí na digitálních platformách. Ty jsou totiž čím dál oblíbenějším nástrojem pro mnohé zákazníky, kteří si tímto způsobem předem ověřují firmy, jejichž služeb se chystají využít.

Tripadvisor je americká společnost založená v roce 2000, která sdružuje cestovatele z celého světa, kteří na jejím internetovém portálu hodnotí turistické služby. Na stránkách se objevují recenze hotelů, restaurací, atrakcí nebo dopravních společností. Podle posledních dat společnosti už jich je více než 650 milionů.

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Cestující ve vlacích si připlatí. České dráhy už od prosince zdraží jízdné

Ilustrační snímek

České dráhy se změnou jízdního řádu zdraží jízdné. Od 9. prosince si cestující na krátkých vzdálenostech připlatí jednu...

Úklid, renovované záchody. Pivovary našly prostý recept na zvýšení tržeb

Ilustrační snímek

Vymalovat, dát nové stolečky na zahrádku, navonět toalety nebo udělat společenskou akci s kýtou šunky v hlavní roli se...

Další z rubriky

Do skandálu s praním špinavých peněz se zaplétá i Deutsche Bank

Německá banka Deutsche Bank

Do skandálu kolem údajného praní špinavých peněz v Danske Bank se stále více zaplétá německá Deutsche Bank. Podle...

Mexičané chrání svou pálenku, Muskova Teslaquila se setkala s odporem

Elon Musk

Plány Elona Muska na výrobu alkoholického nápoje značky Teslaquila narážejí. Podle mexických regulátorů tento název až...

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Najdete na iDNES.cz