Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Víc medailí posbírala zahraniční vína

  10:00aktualizováno  10:00
Test chardonnay proběhl stejně jako všechny testy vín, které redakce organizuje již druhým rokem v Národním salonu vín ve Valticích, podle pravidel, jež platí pro spotřebitelské testy vín.

O testu

Testy jsou velmi podobná těm, jež se používají při vinařských soutěžích, rozdíl je v tom, že vína nepřihlašují sami výrobci, ale redakce je nakupuje v obchodech. Test chardonnay proběhl stejně jako všechny testy vín, které redakce organizuje již druhým rokem v Národním salonu vín ve Valticích, podle pravidel, jež platí pro spotřebitelské testy vín. Jsou velmi podobná těm, jež se používají při vinařských soutěžích, rozdíl je v tom, že vína nepřihlašují sami výrobci, ale redakce je nakupuje v obchodech. Celý test tedy hradí MF DNES ze svého rozpočtu. Redakce také sestavuje degustátorskou komisi - výhradně z odborníků, kteří absolvovali degustátorské zkoušky podle evropských standardů, nikdy v ní není zastoupen vinař nebo obchodník, jenž by byl nějak spojen s hodnocenými vzorky.

Testy vín MF DNES

Modrý Portugal

Müller Thurgau

Samo hodnocení už je shodné s tím, které se používá při soutěžích kvality vín. Degustátorů je víc (v tomto případě osm). Komisi vede zkušený odborník (u testů MF DNES vždy profesor Fedor Malík, významný enolog, degustátor a znalec vín, který přednáší na Chemicko-technologické fakultě Slovenské technické univerzity v Bratislavě), který však do hodnocení jednotlivých degustátorů nezasahuje. Vzorky se hodnotí přísně anonymně, degustátorům jsou předkládány postupně podle pořadových čísel. Pro celkové posouzení musí známkami do předepsaných degustačních lístků ohodnotit nejprve jednotlivé smyslové znaky vína, tedy vzhled, barvu, vůni, chuť, a potom celkový dojem.

Výsledná známka vína je aritmetickým průměrem po odečtení krajních hodnot. Tentokrát redakce nakupovala jen v hypermarketech. Horní cenová hranice byla 250 korun za lahev. Deset vzorků pocházelo ze zahraničí, osm bylo tuzemské výroby.

 • Chardonnay 2000 Wente
  82,7

  výrobce: Wente Vineyards Livermore, Kalifornie
  země původu: USA
  oblast: Livermore Valley
  dovozce: Pront-Invest
  cena: 249 Kč (Delvita)
  Nejvýše hodnocené víno. Víno pro zběhlého kosmopolitního znalce. Ve vůni se prolínají odrůdové a barikové tóny, chuť je vyvážená, dostatečně perzistentní a sebevědomá. Je to velmi příjemné, pěkné víno.
 • Chardonnay 2001, Grands vins d'Alfons Mucha
  82,5
  výrobce: Vinicole Valtická vinařská pro Soare Sekt
  země původu: Maďarsko
  oblast: Mátraalja
  cena: 150 Kč (Globus)
  Víno přitažlivého vzhledu. Ovocnost odrůdové vůně je mírně potlačena, chuť je však dostatečně dlouhá a čistá. Je to velmi kvalitní a příjemný produkt, který má navíc i dobrý potenciál ke zrání.
 • Chardonnay 2001 Vin de Pays d'Oc
  81,8
  výrobce: Jean d'Aosque
  země původu: Francie
  dovozce: Belvedere ČR
  cena: 219 Kč (Globus)
  Zelenkavěžlutavá barva a příjemná agátovomedová vůně, pro někoho možná až příliš oříškově pikantní. Chuť je příjemná, ne moc dlouhá a v závěru i jemně nahořklá. Technologicky výborně zvládnutý produkt.
 • Chardonnay 2000
  81,3
  výrobce: Povardarije Negotino, Makedonie
  země původu: Makedonie
  oblast: Povardarie
  dovozce: Saveli Hradec Králové
  cena: 85,90 Kč (Tesco)
  Slámově žlutá barva, velmi krátká odrůdová vůně. V chuti jde o vyvážené víno a díky vyšší koncentraci kyseliny mléčné i příjemně zakulacené.
 • Chardonnay 2001 Vineria
  80,0
  výrobce: Vinicole Valtická vinařská
  země původu: Maďarsko
  oblast: Balatonbogiár
  cena: 98,90 Kč (Globus)
  Vizuálně korektní víno, ale ve vůni je mírně zadušené. Harmonii vína lehce narušují vyšší kyseliny (ale takový byl ročník 2001). Chuť je poměrně dlouhá, dochuť je čistá. Profesionálně zvládnutý produkt.
 • Chardonnay 2000 Robertson Winery
  79,7
  výrobce: Robertson Winery, Jižní Afrika
  země původu: Jižní Afrika
  oblast: Wide River
  dovozce: Scanbis Trade
  cena: 249 Kč (Delvita)
  Vzorek jen o pověstný chloupek od stříbrné medaile. Jde však o velmi příjemné víno. Odrůdovost je ve vůni decentně překryta barikovými tóny, víno je extraktivní. Chuť je důstojná, komplexní, decentní.
 • Chardonnay 2000 pozdní sběr Sommelier Club
  79,7
  výrobce: Víno Mikulov
  země původu: ČR
  oblast: mikulovská, obec Milovice, trať Sahara
  cena: 229 Kč (Tesco)
  Víno korektního vzhledu i barevnosti. Ušlechtilou vůni charakterizují těžší medové tóny. Chuť na rozdíl od vůně lehce pokulhává, je mírně disharmonická a kratší. Je to víno "dvou tváří".
 • Chardonnay 2001 Maison Chandesais
  79,3
  výrobce: Maison Chandesais
  země původu: Francie
  oblast: Languedoc-Roussillon
  dovozce: Vins le Bourgin
  cena: 229 Kč (Carrefour)
  Vzhled i barva je v pořádku, ale vůně nevýrazná. Víno je technologicky utahané, v chuti však harmonické, průměrně extraktivní. Je to dobré pití pro ne příliš náročného konzumenta.
 • Chardonnay 2000 kabinet Vinselekt Michlovský
  77,2
  výrobce: Ing. Miloš Michlovský, CSc. Rakvice
  země původu: ČR
  oblast: velkopavlovická, obec Němčičky, trať Kněžské za humny
  cena: 159,90 Kč (Tesco)
  Chardonnay pěkného vzhledu i vůně. Navíc je dobře lahvově zralé, chuť však postrádá více plnosti a elegance. Přesto jde o příjemný produkt.
 • Chardonnay 2001 J. P. Chenet
  76,3
  výrobce: J. P. Chenet
  země původu: jižní Francie
  dovozce: United Brands Průhonice
  cena: 219 Kč (Tesco)
  Víno profesionálního velkovýrobce, které postrádá osobitost. Korektní ve vzhledu, vůně postrádá typické odrůdové znaky. Chuť málo perzistentní, extrakt nízký a dochuť mírně nahořklá.
 • Chardonnay 2001 Piemonte
  74,5
  výrobce: S. Orsola Itálie
  země původu: Itálie
  oblast: Piemonte - Cuneo
  dovozce: United Brands Průhonice
  cena: 199,90 Kč (Tesco)
  Barvě a čirosti tohoto vína nelze nic vyčítat, vůni a chuti však ano. Vůně je nečistá, mírně petrolejová. V chuti je toto víno "hluché", poměrně krátké a utahané.
 • Chardonnay 2000 pozdní sběr
  73,5
  výrobce: Družstevní vinné sklepy Hodonín
  země původu: ČR
  oblast: Podluží, obec Josefov, trať Krátká Kukvička
  cena: 149 Kč/0,5 l (Globus)
  Přesířený, málo sebevědomý produkt. Jako by toto víno nemělo křídla, jeho vůně nemá odrůdový charakter a chuť je kyselá, neharmonická. Dochuť tohoto vzorku je trpká a svíravá.
 • Chardonnay 2000 Hungarian Chardonnay
  72,3
  výrobce: F. Boranal Maďarsko
  země původu: Maďarsko
  oblast: Kunság
  dovozce: Finet
  cena: 79,90 Kč (Tesco)
  Víno postrádající hrdost. Ve vůni je zadušené, naoxidované, bez odrůdového charakteru. Chuť je sice vyvážená, ale krátká a nevzrušivá. Ani nenáročného spotřebitele nepřesvědčí.
 • Chardonnay 2001
  72,2
  výrobce: Vinárský závod Banská Bystrica, prevádzka Pezinok
  země původu: Slovensko
  oblast: jihoslovenská
  dovozce: Vitis Trade CZ
  cena: 89,90 Kč (Carrefour)
  Vzorek je vizuálně v pořádku. Vůně je však nečistá, neodrůdová, navíc oxidovaná. Chuť je krátká, dochuť rozmazaná, víno je po zenitu.
 • Chardonnay 2000 pozdní sběr Chateau Sovín
  69,7
  výrobce: Agrosovín Boršice
  země původu: ČR
  oblast: bzenecká, obec Újezdec, trať Podevsí
  cena: 155 Kč (Globus)
  Víno protichůdných senzorických ukazatelů. Vůně je neopracovaná, intenzivní, kouřově-meruňková. Chuť je disharmonická, harmonie se však nedostaví ani delším ležením. Kyselina jablečná je v něm totiž nedegradovaná.
 • Chardonnay 2001 Movino
  66,7
  výrobce: Movino Veľký Krtíš
  země původu: Slovensko
  oblast: stredoslovenská
  dovozce: Vinicola Břeclav
  cena: 129,90 (Tesco)
  Víno vyšší barvy signalizující oxidaci, která je ve vůni ještě výraznější. I chuť je prázdná, nečistá, dochuť rozpačitá. Nedobré víno, které s odrůdou Chardonnay nemá nic společného.
 • Chardonnay 2000, Vinium Moravia
  64,8
  výrobce: Vinium Velké Pavlovice
  země původu: ČR
  oblast: velkopavlovická
  cena: 94,90 Kč (Carrefour)
  Už barva vína avizuje oxidaci, vůně ji jen potvrzuje. Nepříjemné oxidační zplodiny se přenášejí i na jazyk. Dochuť vína je navíc rozmazaná. Nedobré víno, které je po smrti.
 • Chardonnay 2000
  55,0
  výrobce: Templářské sklepy Čejkovice, vinařské družstvo
  země původu: ČR
  oblast: mutěnická
  cena: 127,90 Kč (Julius Meinl)
  Více než diskutabilní vzorek, na hranici diskvalifikace. U obou otevřených lahví byl zaznamenán náznak bakteriálního onemocnění - myšiny vína.

  ***

  slovníček

  Perzistence - chuťový dojem, který zůstane v ústech po polknutí. Perzistentní je tedy víno s dlouhou dochutí.

  Barikové tóny - tóny ve vůni i chuti, které vznikají při zrání vína ve speciálních sudech typu "barrique" (vyslovuje se barik). Jde o sudy z vybraných druhů dubu, o objemu obvykle 225 litrů, zevnitř opálené, používané na tyto účely zpravidla maximálně tři roky. Při zrání, případně i kvašení vína v těchto sudech víno získává terciární buket vanilky, hřebíčku, kokosového ořechu, páleného dřeva, kávy, kakaa, čokolády, karamelu aj.

  Potenciál zrání vína - potenciál vína k dosažení a udržení optimální zralosti v láhvi. Závisí na odrůdě, kvalitě vína, technologii zpracování, obsahu extraktu a dalších faktorech. Samozřejmě je nutno láhev skladovat ve vhodných podmínkách.

  Extrakt - veškeré látky vína, které zůstanou po odpaření vody. Jde především o cukry, kyseliny, minerální látky, třísloviny, barviva, glycerin a bílkoviny. Obsah extraktu je důležitý pro plnost vína vnímanou senzoricky.

  Extraktivní víno - víno s vyšším obsahem extraktu, působí plným a dlouhým chuťovým dojmem.
  Petrolejová vůně - přirovnání vůně vína k petrolejové vůni zpravidla napovídá, že vůně je nečistá, například při nedobře zvládnuté technologii kvašení a školení vína nebo jako následek nevhodného skladování lahví. Výjimkou může být několik let vyzrálé víno odrůdy Rýnský ryzlink, u kterého jsou petrolejové tóny ve vůni typické a žádoucí.

  Naoxidovaná vůně - důsledek přílišného styku se vzduchem. Naoxidovaná vůně připomíná čerstvé jablečné slupky, které se nechají několik hodin na vzduchu. V těžších fázích této vady vůně vína připomíná ocet až aceton.

  Degradování kyseliny jablečné (biologické odbourání kyseliny jablečné; jablečno-mléčná fermentace) - biologický proces při školení vína, při kterém se kyselina jablečná (působí kyselým a ostrým chuťovým dojmem) transformuje na kyselinu mléčnou (chuťový dojem je měkčí a zaoblenější).

  Pavel Krška, Národní salon vín



  Vína hodnotili

  Roman Bařina, sklepmistr, Roztoky u Prahy * Ludvík Budín, vinař, Valtice * Jan Ivičič, majitel vinného sklepa, Nechory * Vilém Kraus, emeritní vysokoškolský profesor, vinařský a vinohradnický odborník, Lednice * Vojtěch Masařík, vinař, Uherské Hradiště * Ludvík Osička, vinařský technolog, Velké Bílovice * Josef Peřina, vinař, Mikulov * Richard Stávek, šéfredaktor časopisu Vinařský obzor, Velké Bílovice Vedoucí komise: Fedor Malík, profesor Chemicko-technologické fakulty Slovenské technické univerzity v Bratislavě

  Stobodový systém hodnocení

  Ideální víno má 100 bodů. Čím více bodů v testu víno získalo, tím lepší má chuť.

  Počet bodů medaile

  100 až 95 VELKÁ ZLATÁ
  95 až 85 ZLATÁ
  85 až 80 STŘÍBRNÁ
  80 až 75 BRONZOVÁ
  méně než 75 BEZ MEDAILE


Autor:




Hlavní zprávy

Další z rubriky

(ilustrační snímek)
Cena vajec prudce roste, protože slepic je málo kvůli aféře s fipronilem

Vejce v obchodech letos zdražují. Podle údajů Českého statistického úřadu nyní jedno stojí 3,6 koruny, na začátku roku bylo o dvacetník levnější. Podle...  celý článek

Všemi smysly. Nové kino 4DX v obchodním centru Chodov přináší do kinosálu déšť,...
Nový král mezi chrámy konzumu. Centrum Chodov láká na kino, kde sněží

V Praze se ve středu otevírá „nové“ - a do počtu prodejen největší - obchodní centrum v Česku. Zmodernizované Centrum Chodov se rozrostlo o třetinu na 300...  celý článek

kiwi
Hitparáda cenových extrémů potravin: nejvíc podražilo kiwi a máslo

Co mají společného melouny, pomeranče a kiwi? Kromě exotiky je to i vysoká cena, kterou si za ně zákazníci připlácejí v obchodech. Kilo kiwi zdražilo na sto...  celý článek

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.