Česko se připravuje na „stříbrnou ekonomiku“, víc důchodců má pracovat

  2:59aktualizováno  2:59
Stříbrná ekonomika se blíží - stát bude firmy motivovat, aby zaměstnávaly lidi v důchodovém věku. Tímto směrem jde celá Evropa, radí výzkumníci z institutu IDEA CERGE-EI.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Stát by měl Čechy motivovat, aby do důchodu nechodili moc brzo, radí studie akademického pracoviště IDEA při ekonomickém institutu CERGE, kterou má MF DNES exkluzivně k dispozici. Navrhuje přijít se slevami na dani a sociálním a zdravotním pojištění pro pracující důchodce. Jde o přípravu na „stříbrnou ekonomiku“, kdy budou v práci čím dál starší lidé a také zákazníci budou čím dál starší a budou poptávat specifické služby a zboží.

Ministerstvo práce má udržení starších lidí na trhu práce v plánu. V Národním akčním plánu na podporu pozitivního stárnutí uvádí, že zavede do zákoníku práce sdílená pracovní místa či pružnější a částečné úvazky a zváží flexibilní odchod do starobního důchodu. To je běžné například ve Finsku, kde lidé odcházejí do penze mezi 63 a 68 lety. Podle toho se jim počítá výše důchodu.

Výzkumníci dotazováním šesti tisíc lidí těsně po odchodu do důchodu zjistili, že 70 až 80 procent důchodců odchází do penze zcela dobrovolně. Netrápí je zdravotní problémy ani nejsou nezaměstnaní. Odchází prostě proto, že pokušení přestat pracovat a mít přitom jistý příjem je příliš velké.

Ergonomické židle a zdravá výživa

Hlavní roli v zaměstnávání lidí v důchodovém věku sehrají firmy. Pro ně ministerstvo chystá v rámci operačního programu zaměstnanost pobídky na zaměstnávání starších lidí. Jde o školení a příspěvky na to, když využijí zkušenosti a schopnosti lidí ve vyšším věku.

Jde například o program, kdy starší pracovníci předávají zkušenosti mladším, školení na téma prevence vyhoření nebo z oblasti zdravé výživy.

Firmy samy pro udržení starších lidí v práci také mohou ergonomicky upravovat pracoviště - nabídnout jim pohodlné židle, odpočinkový prostor, dostatečné osvětlení, dávat jim příspěvky na zdravý životní styl.

„Například firmy, která má převahu dělnických profesí a lidem nejvíc hrozí ztráta fyzických dispozic, bude podporu směřovat do zdravotnických opatření,“ vysvětluje Ilona Štorová z občanské společnosti Age management, která sdružuje odborníky pro age management a popularizuje ho. Jde o moderní způsob personálního řízení ve firmách s ohledem na věk.

Udržet v práci experty

Problém je, že počet lidí starších 65 bude přibývat rychleji než se bude rodit dětí. Podle předpovědi ministerstva práce dojde do roku 2050 ke zdvojnásobení počtu obyvatel nad 65 let, zatímco počet narozených dětí klesne o čtvrtinu proti dnešku.

“Na trh práce vstupuje méně mladých a navíc se prodlužuje věk odchodu do důchodu. Zaměstnavatelé proto budou muset zaměstnávat starší pracovníky a přizpůsobovat jim pracovní místa, budou si zaměstnance chtít udržet,“ vysvětluje Štorová.

O tom, jak využít práce starších lidí, zejména velké firmy přemýšlejí už dnes. Například energetický ČEZ má v hledáčku odborníky, kteří se blíží důchodovému věku a snaží se je v práci udržet.

„Energetika není pásovou výrobou, pracovníci jsou většinově experty, zaškolení a vycvičení pracovníků trvá i roky, zkušenosti se sbírají celý život. Dokladem toho jsou například naše elektrárenské provozy, kde počet zaměstnanců, kteří již několik let ‚přesluhují‘ čitá mnoho desítek,“ říká mluvčí firmy Ladislav Kříž. Universální recept, jak důchodce firma motivuje zůstat v práci, firma nemá, záleží na individuální dohodě s pracovníky.

Autor:


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Zemanův expertní tým podpořil jadernou energetiku i prolomení limitů těžby

Tři zaniklé vsi nemívaly veliké kostely, jen malé kaple, jež patřily pod...

Poradní tým prezidenta Miloše Zemana v sobotu podpořil jadernou energetiku a její další rozvoj. Ve výrobě elektřiny...

Končí ředitel Finanční správy Janeček, jeho úřad čelil četné kritice

Martin Janeček, ředitel Generálního finančního ředitelství

Martin Janeček působí ve Finanční správě od roku 2003 a v roce 2014 se stal jejím generálním ředitelem. Podle médií by...

Kdepak první republika, nejlíp se mají Češi dnes, tvrdí studie

Prezident T. G. Masaryk v doprovodu předsedy vlády Antonína Švehly přicházejí...

Život v Československu ve dvacátých letech 20. století bývá často idealizován. V mnoha ohledech byl však výrazně horší...Najdete na iDNES.cz