Vladimír Tomšík, velvyslanec.

Vladimír Tomšík, velvyslanec. | foto: ČNB

Viceguvernér ČNB: Zahraniční banky nemohou „vysát“ tuzemské dcery

  • 100
Evropu straší dluhová krize. Pokud by v eurozóně skutečně vypukla, zasáhla by i Česko. Kolaps bankovního systému by mu však podle viceguvernéra ČNB Vladimíra Tomšíka nehrozil. Místní banky jsou zdravé a zahraniční matky je mohou o pomoc žádat jen částečně. Tak, aby se dcery samy udržely pohodlně nad vodou. Tomšík to uvedl v on-line chatu se čtenáři iDNES.cz.

Zahraniční bankovní skupiny se totiž sice mohou v případě potíží obrátit na své zahraniční dcery a požádat je o doplnění kapitálu, má to však své pevně stanovené a centrální bankou hlídané limity.

Angažovanost tuzemských dceřiných bank směrem k jejich mateřským institucím formou úvěrování (například pomocí mezibankovních úvěrů či mezibankovních termínovaných vkladů) může podle Tomšíka dosáhnout maximálně 25 procent regulatorního kapitálu tuzemské banky.  "Zcela zodpovědně mohu prohlásit, že doposud, a to i v době finanční krize, byl tento regulatorní limit tuzemskými bankami s velkou rezervou dodržován," prohlásil viceguvernér. 

Centrální banka podle něj dohlíží také na to, aby tuzemské banky nevyplácely svým matkám příliš vysoké dividendy. Nehlídá to však sama, nýbrž se na rozumné výši dohaduje také se zahraničními dohledovými orgány.

On-line rozhovor

Odpovědi viceguvernéra ČNB Vladimíra Tomšíka naleznete zde.

Česká republika má navíc v případě propuknutí krize několik výhod, které její případné dopady pomohou ztlumit. 

První z nich je to, že Česko zatím na rozdíl od řady dalších evropských zemí velké dluhy nemá (státní dluh dosahuje zhruba 40 % HDP) a přijímá opatření, která budou snižovat rozpočtový deficit. I díky tomu si na konci srpna vysloužilo vyšší rating. A to v době, kdy ratingy jiných zemí - jako je například Itálie - padají. 

Další výhodou České republiky jsou silné banky. Tuzemské finanční domy vděčí za svou kondici jednak sanaci bankovnictví na přelomu tisíciletí a jednak své konzervativnější politice a vysokému podílu vkladů v účetnictví.

Vladimír Tomšík

Narodil se v roce 1974 v Čeladné. Vystudoval Fakultu národohospodářskou a Fakultu financí a účetnictví na VŠE v Praze a Fakultu sociálních věd na Univerzitě Karlově v Praze. V roce 2009 byl jmenován profesorem pro obor finance.

Od roku 1997 pracoval jako asistent na VŠE. V únoru 2000 nastoupil jako analytik do týmu makroekonomických analýz hlavního ekonoma Komerční banky. Od září 2000 pracoval jako hlavní ekonom finanční a poradenské skupiny NEWTON Holding. 1. prosince 2006 byl jmenován členem bankovní rady ČNB. 1. července 2010 povýšil do pozice viceguvernéra.

Že jsou místní banky zdravé, prokázaly srpnové zátěžové testy, kterými banky prověřila ČNB. Z nich vyšlo, že by krizi ustály i v případě, že by krize v Evropě skutečně naplno propukla a banky by musely například odepsat všechny dluhopisy zemí zatížených dluhy. I v těchto podmínkách by totiž kapitálová vybavenost celého bankovního odvětví zůstala nad požadovanými osmi procenty.

Angažovanost českého bankovního sektoru vůči problémovým zemím (Portugalsko, Irsko, Itálie, Řecko a Španělsko) je totiž nevýznamná. V pololetí 2011 představovaly investice českých bank ve státních dluhopisech těchto států zhruba jen třetinu procenta všech aktiv tuzemského bankovního sektoru.