Jim Chang, Foxconn

Jim Chang, Foxconn | foto: Michal Šula, MF DNES

Viceprezident Foxconnu: Když nejste Microsoft, na počítačích nevyděláte

  • 104
Přestože má společnost Foxconn v Česku roční stomiliardový obrat, zisk není větší než čtvrt miliardy. V Česku už není práce tak levná, jako když jsme přišli. Ale neodcházíme, jen změníme sortiment, říká viceprezident společnosti Foxconn Jim Chang.

Jim Chang přivedl koncern Foxconn do Česka před 11 lety a z výrobce elektroniky vybudoval druhou největší průmyslovou firmu v zemi.

V Česku jste loni přesáhli obrat sta miliard korun, čekáte, že bude letošek lepší?
Zatím to vypadá, že to bude lepší rok. Pomohl nám i kurz dolaru. Každý den na kurz koukám a doufám, že se dolar dostane znovu nad dvacet korun. Dolar nás extrémně ovlivňuje, protože takřka sto procent našich zákazníků účtuje v dolarech. I to byl jeden z důvodů, proč jsme měli v roce 2009 takovou ztrátu. Kurz je pro nás důležitý, protože Česko už není zdaleka takovou nízkonákladovou zemí, jako když jsme sem vstupovali.

Znamená to, že tu omezíte kvůli vyšší ceně práce výrobu?
Vůbec, zůstáváme zde. Jen měníme portfolio toho, co vyrábíme. Od nejlevnějších výrobků se přesouváme k produktům s rozumnější marží. Takže například už neděláme set top boxy, ale začali jsme dělat velké počítačové servery. Nepotřebujeme sice tolik lidí do výroby jako dříve, ale o to více zaměstnáváme techniků a inženýrů. Například v Kutné Hoře jsme začali s výrobou serverů, v Pardubicích se chceme více zaměřit na síťová zařízení.

Kolik lidí v Česku zaměstnáváte?
Máme kolem sedmi tisíc zaměstnanců, příští rok se asi dostaneme k osmi tisícům. Hodně se zvyšuje podíl Čechů, kteří u nás pracují, už je jich přes 50 procent.

Loni jste měli zisk přes čtvrt miliardy korun, při takovém obratu to není zrovna velké číslo.
To je náš obor, kdokoliv má marži přes 1,5 procenta, je opravdu dobrý. Na výrobě počítačů toho moc nevyděláte, pokud nejste Microsoft nebo výrobce procesorů.

Vyrábíte pro desítky různých značek, sami se svými výrobky a značkou nechcete přijít?
Nemáme žádný plán pro vlastní značku.

Jak vidí vaši zákazníci příští rok?
Jsou velmi konzervativní, nikdo neví, co očekávat. Ale zatím jdou prodeje dobře, rozhodně nečekáme, že bychom příští rok nějak rostli.

Jste viceprezidentem Foxconnu pro Evropu, Blízký východ a Afriku, kolik času trávíte v Česku?
Stále to je více než padesát procent mého času. Naštěstí tu máme dobrý management, takže se nemusím starat o provozní záležitosti a mohu více řešit strategii. Strávil jsem letos část roku i prací pro našeho hlavního šéfa a majitele Terryho Gou. Hlavně jsem dostal na starost rozjet u nás úplně nový byznys - recyklaci.

Jak bude fungovat?
Bude to náš nový globální byznys, v tuhle chvíli pro něj hledáme další partnery. Recyklace je velký problém hlavně v rozvíjejících se zemích, jako je Čína. Chceme se zaměřit hlavně na elektroodpad, v našich produktech je hodně surovin, které bychom mohli využít. Navíc cena těchto materiálů roste, na druhou stranu je to i naše sociální odpovědnost se o tento odpad postarat. Chceme začít v Evropě, země po zemi, v každé budeme mít nějakého partnera. Náš plán je sbírat a zpracovávat odpad v Evropě, možná v Česku. Také chceme tento model rozšířit do Číny a dalších zemí.

Založili jste v Česku firmu Foxconn Network Technology, co bude dělat?
Je to část využití našeho kutnohorského závodu, která se zabývá výrobou diskových polí a serverů. Už jsme tam ostatně rozšířili kapacitu.

Vaše žena Maureen má na starost soukromé golfové hřiště u zámku Roztěž u Kutné Hory, které patří majiteli Foxconnu Terrymu Gou. Plánujete ho otevřít i více veřejnosti?
Už se to děje, začala pořádat například akce pro firmy. Opravdu se nám v Kutné Hoře zalíbilo, je to jedinečné město a rádi bychom mu pomohli získat více z cestovního ruchu. Zatím tam lidé jezdí jen na denní výlety a moc toho neutratí...

Znamená to i váš vstup do hotelového či restauratérského byznysu?
Ne, to vůbec. Ale už teď lákáme do Kutné Hory díky našemu závodu i golfovému hřišti hodně byznysmenů z řad našich zákazníků, utrácejí tu podstatně více peněz než jednodenní návštěvníci. Doufáme, že to by mohlo starostovi pomoci přilákat nějaké hotelové řetězce, dosud ve městě není ani jediný čtyřhvězdičkový hotel. Pro takové úžasné město je to škoda.