Jak se šidí EET. O kari se finanční správa nedozví, o závitcích ano

  • 1795
Omyl, nebo úmysl? Že elektronická evidence tržeb v některých podnicích nefunguje, jak má, se ukázalo i ve vietnamské restauraci v Praze na Letné. Když si redaktor iDNES.cz placení za oběd natáčel, vystavili mu účtenku se všemi náležitostmi. Jeho kolegové, už bez kamery, však dostali účet, který už od prvního prosince neobstojí.

Pho Letná je klasická vietnamská restaurace. Patří mezi ty podniky, které se zavedením elektronické evidence tržeb podražily. Mnoho restauratérů totiž tvrdí, že jim se zavedením EET rapidně stouply náklady, což se ve výsledku projevilo i v cenách v menu.

Zmíněná vietnamská restaurace sice na EET připravena je, na Finanční správu však odesílá zřejmě jen některé platby. Alespoň taková je zkušenost čtyř redaktorů iDNES.cz, kteří si do letenské provozovny zašli na oběd.

Objednali si dvě polévky s hovězím masem, kuře s bambusovými výhonky a kuře na kari. Po jídle šli zaplatit na bar. Jak poté venku zjistili, tři obdržené účtenky (dvě jídla platili dohromady) se od sebe lišily. Ovšem nikoli pouze cenou, ale i údaji, které účtenky obsahovaly.

Dvě z nich vydala pokladní bez nyní povinného fiskálního identifikačního kódu (FIK), pouze třetí účtenka náležité údaje měla. Správnou účtenku přitom žena u pokladny vytiskla v situaci, kdy si všimla, že ji redaktor iDNES.cz natáčí na mobil.

Kristýna Pren, jak se pokladní lámanou češtinou představila, nejprve na dotaz, proč nevydala účtenku se všemi náležitostmi, nereagovala. „To se stane,“ uvedla. Poté se však omluvila se slovy, že jí systém plně nefunguje a padá. „Proto některé účtenky tisknu jinak,“ řekla. Později zaslala SMS zprávu, ve které uvedla, že moc děkuje, že byla na nedostatek upozorněna.

První den ve znamení nervozity a zdražování

Elektronická evidence tržeb procházela ve čtvrtek ostrým startem. Nepotvrdily se obavy z toho, že by systém nebyl na nápor připraven - fungoval bez zásadních problému. Restaurace od půlnoci do 19. hodiny poslaly na servery Finanční správy už na dva a půl milionu účtenek. Zatím je do něj zapojeno podle DIČ 37 089 podnikatelů, uvedla mluvčí Finanční správy Petra Petlachová.

Objevily se však i komplikace. Podle některých uživatelů měl portál EET večer výpadek, který trval více než hodinu. Problémy to však způsobilo jen těm, kdo se chtěli nově registrovat nebo si ověřit na webu Finanční správy účtenku.

Našli se také restauratéři, kteří sháněli pokladnu pro EET až v první den ostrého provozu, přestože zařízení mělo být už od půlnoci zprovozněné. Jiní zase tvrdí, že zaregistrovali komplikace přímo se systémem. „Funguje to střídavě, občas se nemůžeme dostat do systému a odeslat účtenku, protože nám hlásí chybu,“ uvedla Ivana Kapounová, majitelka restaurace v centru Brna.

Většina oslovených hospodských a hoteliérů ale žádné problémy s novým systémem nezaznamenala. Padaly však stížnosti na elektronickou evidenci tržeb samotnou a našly se i hospody, které na protest proti EET neotevřely. „Tvrdě pracujeme a neseme za své podnikání plnou odpovědnost. A vláda kvůli několika podvodníkům trestá všechny. Jsme proti EET, protože chceme svobodně podnikat,“ stálo na dveřích restaurace Pivovarská brána v Hradci Králové. Restaurace na protest na skoro čtyři hodiny zavřela.

Mnozí podnikatelé si EET naopak chválí. „Jde o to, že budeme mít přehled o každém zmáčknutí na pokladně. Jsme majitelé a ve dvou provozech máme zaměstnance. Elektroniku používáme od začátku. Měli jsme zastaralý software, který jsme teď vyměnili za 121 000 korun a všechno můžeme spravovat z jednoho místa,“ řekl podnikatel Tomáš Bystřický ze společnosti TORO VM.

Řada restaurací kvůli nákladům za pokladny, software a poplatky o několik korun zdražila. Podle ministra financí Andreje Babiše k tomu však není důvod, protože se současně snížila DPH pro stravovací služby z 21 na 15 procent a náklady za pokladny do výše 5 tisíc si mohou odečíst od daňového základu.