Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Péče o pacienta s Alzheimerem vyjde až na 45 tisíc. Co to obnáší?

  17:16aktualizováno  17:16
Demence postihne podle odhadů v budoucnu čím dál víc lidí. Redakce iDNES.cz navštívila zařízení pro pacienty trpící Alzheimerovou chorobou v pražských Průhonicích. Péče o pacienta trpícího touto nemocí je velmi drahá - stojí i 45 tisíc měsíčně.

Pacienti mají v zařízení řadu aktivit, kterým se mohou věnovat. „Je toho tady opravdu hodně, od bazální stimulace, což je základ pro tyto klienty, co tady máme, přes muzikoterapii či fototerapeutickou pláž, vyjmenovává některé terapie ředitelka centra Eva Pavlíčková. „Během dovolených běží souběžně 4 aktivity, plus se aktivizují klienti na patře,“ dodává. Ukazuje nám jednotlivé místnosti, ve kterých senioři zpívají, čtou nebo společně s terapeutkou vzpomínají na dětství.

Přibývají zařízení pro seniory s demencí. Péči musí doplácet příbuzní

Soukromých domovů pro seniory, které pečují o pacienty trpící nějakým typem demence přibývá (více čtěte zde). Na lukrativní trh tak vstupují soukromí investoři. Jedním z nich je Jaroslava Jůzovou, která těchto center vlastní po celém Česku už devět - mezi nimi i to průhonické.

To přijímá zejména pacienty v pozdějších stádiích nemoci. „Nedoporučujeme, aby tady byl klient v těch počátečních stádiích,“ vypráví Jůzová. Racionálně uvažující člověk v prostředí mezi nemocnými, kteří už trpí vyšším stádiem nemoci, totiž propadne snadno depresi.

Objekt má kapacitu 161 lůžek. „Máme 160 zaměstnanců včetně těch, kteří mají třeba jen dohodu, plus k tomu máme pomocné provozy (právníky, účetní apod. - pozn. red.) a tam jich je 23,“ říká Jůzová. Dodává, že sehnat sestry je velmi složité. „Mají vysokou školu a nechtějí jít pracovat k lůžku, prostě to tak je. Spousta sester ze zdravotnictví odchází,“ stěžuje si.

Dotace křiví trh i pečovatelském byznysu

Péče o klienta trpícího touto nemocí je velmi drahá. Jůzová odhaduje, že stojí i 45 tisíc korun měsíčně. „Náklady na pacienta se liší tím, kolik ten pacient spotřebuje zdravotní péče a kolik takzvané fakultativní péče,“ vysvětluje. Další náklady spolknou také specifické obtíže práce s nemocnými. Vybavení se ničí mnohem rychleji, kvůli nemoci totiž klienti nádobí nebo i dekorace často demolují.

Tak jako mnozí podnikatelé si i Jůzová stěžuje na dotace, které ničí tržní prostředí v Česku. „Podmínky jsou nefér, některé domovy dosáhnou na dotace, jiné ne. Jestliže některá zařízení jsou schopna zvládnout svůj provoz bez dotací a ještě s kvalitnější péčí, tak tady je nějaký nepoměr,“ myslí si Jůzová.

Konkurence se nebojí, jak sama uvedla, v tomto oboru je už více než dvacet let. „Kdybychom byli jedno zařízení, tak nepřežijeme. Tím, že je nás víc, tak to postavení na tom trhu máme silnější. Výpadek financí v jednom centru jsme schopni pokrýt někde jinde,“ uzavírá.

Autor:Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Nový rekord. Norwegian Airlines zvládly nejrychlejší let přes Atlantik

Ilustrační snímek

Aerolinky Norwegian Airlines drží rekord v letu přes Atlantik v nejkratším čase uskutečněný podzvukovým komerčním...

Další z rubriky

Koruna posiluje, Čechům se vyplácí nakupovat v zahraničních e-shopech

Zábava u notebooku

Sílící kurz koruny k dolaru či čínskému jüanu zlevňuje Čechům nákupy v zahraničí. V meziročním srovnání si česká měna...

S&P potvrdila úvěrové ratingy České republiky, Řekové si polepšili

(Ilustrační snímek)

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor’s (S&P) potvrdila své hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky....

Dokážou zkrotit hluk v kancelářích, zaměstnance dělají šťastnějšími

Jaroslav Vendl (vlevo) a Jan Kaňka vyrábějí ve své firmě SilentLab mimo jiné...

Před třemi lety Jaroslav Vendl a Petr Konečný rozbíhali společnost, která prodává prosklené příčky do kanceláří. Čím...

Najdete na iDNES.cz