Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Jak se vyrábějí lázeňské oplatky

  8:00aktualizováno  8:00
Placaté pochoutky, lázeňské oplatky, prodávají snad v každé cukrárně. Někde dokonce horké. Protože ale vznikly v dobách Rakouska-Uherska, je sporné považovat tyto výrobky za české. Dnes se vyrábějí třeba v Německu, Francii, a dokonce prý i v USA.

Český trh s lázeňskými oplatkami ovládla tradiční značka Kolonáda z Mariánských Lázní, která má v prodejích přes padesát procent.

"Našimi zákazníky jsou spíše ženy," říká ředitel Kolonády Jaroslav Poledne. Muži prý placky konzumují někdy i k pivu. Firma, která spadá pod společnost Kraft Foods, má v tuzemsku asi dvacet větších konkurentů a dalších deset malých. Většinou sídlí v lázeňských městech.

Kolonáda se spoléhá hlavně na odbyt v České republice, vyváží ale i do okolních zemí nebo třeba do Kanady. V tuzemsku se v roce 2008 vyrobilo odhadem celkem 2 až 2,3 tisíce tun lázeňských oplatek. Z toho hlavní konkurenti dohromady vyrobili jednu tunu.

Prodeje jsou ale nárazové. Například kolem Vánoc, kdy mají lidé napečené cukroví, lidé kupují málo a chuť na sladkosti upadá také v létě, kdy jsou velká vedra.

Výroba lázeňských oplatků Kolonáda.

Firma si zakládá na tradiční výrobě a slovem "tradiční" rozhodně nešetří. Objevuje se na obalu výrobků i v marketingových kampaních. Kolonáda po sto padesát let své existence vyrábí oplatky v podstatě stejně, jeden z rozdílů je ve větší automatizaci výroby. Navíc kromě mandlí se v současnosti oplatky sypou směsí oříšků. Receptura se však nemění.

"Nemůžeme si dovolit kolonádu s jahodovou příchutí, jsme omezeni rozhodnutím, že se budeme držet tradice," přiblížil manažer značky Kolonáda Rastislav Špavelko strategii firmy. Kolonáda má několik podob. Jsou to oplatky s různými náplněmi, případně původní sypané, trojhránky a oplatky, které mají tvar sušenek.

Mouku mele na zakázku mlynář

V 19. století při zavádění výroby se používaly k opékání oplatek takzvané pečicí kleště. Ty obsluhuje několik ze zhruba 80 zaměstnanců firmy i dnes. Těsto na tyto pánve s vyraženým logem nalévá stroj, hotové oplatky pak v místnosti prosycené sladkou vůní za malou chvíli "sklízejí" pracovníci Kolonády.

Těsto podobné směsi na palačinky se míchá v další kuchyni. Firma má speciální požadavky na kvalitu hladké mouky, kterou jí na objednávku vyrábí a dodává mlynář.

Kolonáda tvrdí, že má přísné kontrolní mechanismy na kvalitu výroby. Některé stroje má proto vyhotovené na zakázku a jsou jediné na světě. Také proto jsou oplatky Kolonáda dražší než konkurenční výrobky.Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Krach cestovní kanceláře: klienti RS Tour do Bulharska a Řecka neodletí

Logo cestovní kanceláře CS tour

Cestovní kancelář RS Tour vyhlásila úpadek, na dovolenou do Bulharska a Řecka tak neodletělo 200 klientů. Všichni...

Prodejce mexického piva investuje čtyři miliardy dolarů do produkce konopí

LETNÍ JÍZDA: Konopné pole ve Vrači

Prodejce mexického piva Corona, Constellation Brands, oznámil investici čtyř miliard dolarů do největšího kanadského...

Státní lesy mají přebytek dřeva, chtějí víc vyvážet do Číny

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Státní podnik Lesy České republiky by chtěl do Číny vyvážet dřevo, kterého je nyní kvůli kůrovcové kalamitě v Česku a...

Najdete na iDNES.cz