VIDEO: Jak se vyrábí „jídlo z pytlíku”

  • 29
Sáček s práškovou směsí je pro mnohé zahalen tajemstvím, co všechno se uvnitř skrývá. Jídlo "z pytlíku" také lidé většinou skepticky využívají jen v krajních případech, kdy je potřeba rychle uvařit. Podívejte se, jak takový výrobek vzniká, i na to, co všechno se z něj dá netradičně vytvořit.

V továrně Hügli Food v Zásmukách u Kolína se hotová prášková směs, například polévka, připravuje z již dovezených suchých surovin. Tedy ze sušeného hrášku, hub, smetany, vajíček, bylinek nebo rajčat. Pro výsledný produkt je důležité, jak kvalitní suroviny firma nakoupí a v jakém poměru je smíchá.

Jedním z prvních kroků v Hügli je vytvoření receptury. Tým pracovníků na vývojovém oddělení poskládá jednotlivé přísady tak, aby vytvořily výslednou chuť, kterou požaduje zákazník.

"Je to stejné, jako když vaříte ve vlastní kuchyni z čerstvých surovin, jen s tím rozdílem, že máte k dispozici suché směsi," říká vedoucí oddělení vývoje v Hügli Food Helena Valentová.   

Podle vytvořeného receptu se pak pokrm uvaří a projde složitými testy a degustacemi, které provádějí jak samotní pracovníci, tak zákazníci.

Vývojové oddělení: míchání surovin na bujón

Každá země má přitom jiné chuťové požadavky. Jiná hrachová polévka přijde na český stůl, jiná na polský, kde je obvyklé vařit hrachovou polévku ze žlutého hrášku.

V případě potřeby se výsledná chuť výrobku znovu upraví. Vývoj jednoho produktu trvá přibližně tři měsíce. Pokud je vše v pořádku, putuje rovnou do výroby. Tam se celé míchání děje podobně jako na vývojovém oddělení. Rozdíl je pouze ve velikost dávek.

Samotné sušení v továrně není. Firma nakupuje již hotové suroviny. Ty se podle firmy suší dvěma způsoby. Prvním je klasické sušení. Nákladnější je lyofilizace. Zejména zelenina nebo ovoce se při ní hluboce zamrazí až pod -40 stupňů °C. Poté se suší pod vakuem. Krystalky ledu následně přecházejí přímo ve vodní páru, čímž si potraviny zachovávají původní texturu a aroma.

Lyofilizace (vymrazování, sublimační sušení)

Při tomto postupu se malé kousky výrobku určeného k sušení rychle zmrazí, a to tak, aby se minimalizovalo poškození struktury potravin vznikajícími krystalky ledu.

Potom se výrobek umístí do sušárny, v které je udržován tlak nižší než je tlak vodní páry v trojném bodu (610,5 Pa) a voda tak ze zmrazené potraviny sublimuje, tzn. přechází z pevné fáze (ledu) přímo do fáze plynné (vodní páry).

Sušená potravina si tak v maximální míře zachová svou původní texturu a aroma. Vodní pára se odvádí ze sušicího prostoru a kondenzuje ve výparníku.

Potřebné teplo (sublimační teplo vody) se přivádí do sušeného výrobku buď vedením nebo mikrovlnným zářením.

Tento způsob sušení se používá u kávy, mléka, masa či zeleniny.

Firma vyrábí dva druhy produktů. Instantní, tedy ty, které jsou po zalití horkou vodou za krátkou dobou připraveny ke konzumaci, a varné, které je nutné předem vařit. Produkty se dále liší tím, zda jsou práškové nebo pastové, kde je základem rostlinný tuk.

Z Hügli Food putují výrobky k profesionálům, tedy například do restaurací, hotelů nebo jídelen, i do maloobchodních řetězců. Firma zásobuje výrobky také supermarkety a hypermarkety, které je prodávají pod svými privátními značkami. Koupit se dají také výrobky Bonita, které jsou vlastní značkou Hügli Food.

Kontrolní váhy na plnicí lince

Vznik společnosti Hügli se datuje do roku 1935, kdy byl poprvé průmyslově vyroben bujón zvaný Brodox. Společnost založil průmyslník Beat Stoffel ve švýcarském Steinachu a její jméno odvodil od jména prvního vedoucího výroby pana Otty Hügliho.

V České republice Hügli Food působí od roku 2002, kdy převzala podnik Bonita. Odtud zásobuje střední a východní Evropu. Celkem ze svých poboček exportuje výrobky do více než 20 zemí celého světa.