VIDEO: Nejrychlejší vlak v Evropě konkuruje letadlům

  14:57aktualizováno  14:57
Nedaleko Prahy se prohání francouzský rychlovlak rychlostí přes 170 kilometrů v hodině. O tom, že jedete vlakem, vás však přesvědčují jen koleje před vámi. Žádný hluk a plynulá cesta skoro jako v letadle potvrzují slova výrobců, že se chtějí vyrovnat nízkonákladovým leteckým dopravcům.

Testování rychlovlaku AGV ve Velimi | foto: iDNES.cz

Vlak AGV bude nejrychlejším vlakem v Evropě. Na okruhu ve Velimi nedaleko Kolína, kde se až do září bude testovat, dosáhne postupně "jen" rychlosti 200 kilometrů v hodině, jet ale umí o 160 km/h rychleji.

V České republice se vlak testuje proto, že je to jediná zkušební trať v Evropě, kde lze dosáhnout rychlosti vyšší než 180 kilometrů v hodině. "V Evropě jsou celkem tři testovací trati, všechny vysokorychlostní zkoušky se dělají jen tady," uvedl předseda zemského úřadu Alstom Petr Brzezina. Vysvětlil, že jedině na české testovací trati mohou vlaky dosáhnout tak vysoké rychlosti.

Testování rychlovlaku AGV ve Velimi

Své předchůdce, současné rychlovlaky TGV, překoná o 40 kilometrů v hodině. AGV navíc o 10 km/h předběhne i doposud nejrychlejší kolejový vlak Velaro E, který jezdí ve Španělsku. Má také o 20 procent více místa pro pasažéry.

Pojízdná laboratoř
Na třináctikilometrovém železničním okruhu ve Velimi ho testuje francouzská společnost Alstom. Od běžného vlaku ho odlišuje mnoho věcí. Minimálně to, že všude po zemi jsou natažené různé kabely.

Testování rychlovlaku AGV ve Velimi

Pro cestující jsou upravené pouze dva vagony, zbylé slouží k výzkumu. Jeden, který svými skříňkami připomíná školní šatnu, tvoří zázemí pro pracovníky. V dalších sedí u počítačů odborníci, kteří zkoumají vlastnosti vlaku.

Testování rychlovlaku AGV ve Velimi

Kromě rychlosti se testuje například hluk, proudění vzduchu, napětí v různých komponentech, účinnost a zahřívání brzd a chování vlaku v zatáčkách. Vedení Alstomu uvedlo, že vlak má 2 000 testovacích senzorů. Na dráze ve Velimi ujede více než 60 tisíc kilometrů. Dohlíží na něj 15 inženýrů.

Testování rychlovlaku AGV ve Velimi

Vlak je recyklovatelný
Rychlovlaky chtějí konkurovat letadlům menším zpožďováním i větší šetrností vůči přírodě. AGV vypouští méně skleníkových plynů než autobus, auto i letadlo. Vlak by měl být také z 98 procent recyklovatelný.

Testování rychlovlaku AGV ve Velimi

Nový vlak je díky vyššímu vyžití hliníku a směsí lehčí a váží 395 tun. Starší modely váží 430 tun. Potřebuje o 15 procent méně elektřiny než konkurenti. 

TGV ve francouzštině znamená Trains a Grande Vitesse, tedy vysokorychlostní vlaková souprava. AGV znamená že jde o vysokorychlostní motorový vlak, tedy vlak bez lokomotivy. AGV nemá silnou lokomotivu vpředu nebo vzadu, ale využívá motory umístěné v podvozcích pod vlakem. Souprava může mít od sedmi do 14 vozů.

Testování rychlovlaku AGV ve Velimi

Cena se pohybuje kolem 726 milionů korun
Podle technika Francoise Lacota je AGV "velmi levný vlak". Jeho cena se pohybuje kolem 30 milionů eur (zhruba 726 milionů korun). Prvních 25 vlaků dodá Alstom italskému dopravci NTV, který má zároveň opci na dalších deset souprav. První AGV by se měly objevit v komerčním provozu počátkem roku 2011.
Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

Cesta vlakem se zkrátí, stát zrychlí některé klíčové tratě

Výstavba koridoru Rokycany - Plzeň.

Denní dojíždění vlakem za prací do Prahy z Pardubic je stále běžnější. Ceny bytů jsou v Pardubicích dvakrát nižší,...

Karlín a u Kříže. V Praze nejspíš vzniknou nové zastávky vlaku

Vizualizace železniční zastávky Karlín

Dvě další zastávky mohou v nejbližších letech usnadnit cestujícím přestup z pražské městské dopravy na příměstskou...

OBRAZEM: Přes 16 hodin v letadle. Letečtí fandové mají z čeho vybírat

Dopravní letadlo Airbus A350-900, které společnost Singapore Airlines nasazuje...

Pro některé čirý masochismus, pro jiné nebeský zážitek. Deset nejdelších letů světa má jedno společné. V oblacích...Najdete na iDNES.cz