VIDEO: Nevidomí musí k rozpoznání bankovek používat šablonu

  12:50aktualizováno  12:50
Vybrat mezi bankovkami v peněžence tu pravou není pro většinu lidí žádný problém. Zkuste ale zavřít oči a nahmatat třeba dvousetkorunu. Nejde to? Žádné překvapení. Nevidomí se s tímto problémem setkávají denně.
To, co je pro většinu lidí samozřejmé, je pro nevidomé problém. Stejně tak jako rozpoznávání bankovek.

To, co je pro většinu lidí samozřejmé, je pro nevidomé problém. Stejně tak jako rozpoznávání bankovek. | foto: Profimedia.cz

A to i přesto, že jsou na bankovkách umístěny hmatové značky. Podle těch by hodnota bankovek měla jít rozpoznat. I Česká národní banka ale přiznává, že tento způsob není v praxi použitelný.

"Do pravého horního rohu lícních stran bankovek byly umístěny hmatové značky ve tvaru hlubotiskem vytištěných čárek nebo kroužků, které se však příliš neosvědčily. Hmatový vjem u bankovek, které několikrát prošly oběhem, skutečně není příliš výrazný. Po větším opotřebení bankovky pak zcela mizí," uvedla mluvčí České národní banky Pavlína Bolfová.

S tím souhlasí také předseda Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR (SONS) Josef Stiborský. "Rozdělení papírových peněz není založeno na hmatových symbolech, jak se mnozí domnívají, ale na rozměru bankovky. Šířka i délka se liší po několika milimetrech," uvedl.

. Nevidomí a české bankovky

Pro slabozraké jsou číslice udávající hodnotu bankovky dostatečně velké a kontrastní proti pozadí.

Hlubotiskové hmatné znaky se ukázaly pro rozlišování bankovek nevidomými jako nedostatečné. Proto má každá hodnota bankovky jinou délku v kroku po 5 mm.

Dále jsou použity tři různé šířky lišící se o 6 mm. Stejně široké jsou dvacetikoruna a padesátikoruna, dále pak bankovky hodnot stokorunových (100, 200, 500) a tisícikorunových (zatím 1000, 2000, 5000).

Zdroj: SONS

Ani podle rozměrů však není bankovky tak jednoduché rozlišit. Pokud máte v peněžence pouze jednu bankovku, není možné posoudit, o kterou se jedná. "Stejné to je u dvou bankovek přímo navazující hodnoty. Pokud mám u sebe stokorunu a dvoustovku, tak nemohu s jistotou říct, jestli to je stovka a dvoustovka nebo dvoustovka a pětistovka, " uvedl Josef Stiborský.

I tak se ale nevidomí musí podle délky a šířky orientovat. Naštěstí jim k tomu pomáhá speciální šablona. Do té se bankovka vloží a podle již zmíněných parametrů a speciálních značek na šabloně se určí, o jakou hodnotu se jedná.

"Základní problém identifikace bankovky tak odpadá, protože už je možné to celkem zvládnout, akorát je potřeba krátké zaškolení," uvedl Josef Stiborský.

Šablona vyjde řádově na několik málo desítek korun. Je dostupná v okresních pobočkách SONS po celé České republice a dále také v Tyfloprodejnách a Tyfloservisech, kde se prodávají speciální pomůcky pro nevidomé.

Kromě této je v prodeji šablona pro euro. I zde byl původní plán takový, aby nevidomí rozpoznali bankovky podle hmatu.

. Nevidomí a eurobankovky

Bankovky mají řadu vlastností, které usnadňují nevidomým a slabozrakým jejich používání. Bankovky každé ze sedmi nominálních hodnot mají jinou velikost.

Velké, snadno čitelné číslice (tzv. hodnotové číslo bankovky), vystupují mírně nad povrch papíru a lze je rozpoznat hmatem.

Podél spodního okraje bankovek 200 € a podél pravého okraje bankovek 500 € jsou umístěny značky rozeznatelné dotykem.

Dále se u bankovek jednotlivých nominálních hodnot používá jedna převládající barva a bankovky vedle sebe jdoucích denominací jsou barevně jasně odlišitelné.

Už při samotném zahájení přípravy eurobankovek (v r. 1995) se konaly konzultace s Evropskou unií nevidomých.

Zdroj: Evropská centrální banka

"Hmatem lze na jejich lícní straně ověřit nános barvy ve zkratkách názvu Evropské centrální banky ‚ECB‘  - tento prvek je však podobně náchylný na opotřebení oběhem jako hlubotisk u českých korun," uvedla Pavlína Bolfová. I zde je tedy nezbytné rozlišovat papírové peníze podle rozměrů.

Kromě šablony může nevidomým pomoci také speciální peněženka. Drobné peníze v ní lze rozdělit do několika přihrádek podle hodnoty. Stejně tak je to i s bankovkami, pro které jsou v peněžence tři oddíly. Nevidomí tak mohou rozdělit peníze alespoň podle dvacetikorun a padesátikorun, a dále bankovek stokorunových a tisícikorunových hodnot.

Dolary diskriminují slepé
I když čeští nevidomí mají problémy, jsou na tom například Američané ještě hůř. Dolarové bankovky mají totiž  identické rozměry, design či povrch bankovek. Minulý týden proto odvolací soud ve Washingtonu D.C. rozhodl,  že dolarové bankovky diskriminují slepé a musí se změnit. - čtěte Dolary diskriminují slepéNejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Doručovatelé dostali přenosné alarmy, pošta teď řeší spoustu planých poplachů

Zaměstnankyně České pošty roznášejí dopisy. Ilustrační snímek.

Pošťáci nově nosí SOS tlačítka – aby si mohli přivolat pomoc. V reálu je ale přivolání komplikovanější než mobilem....

Šedé agentury práce mají v hrsti sto tisíc lidí, varuje Grafton

Ilustrační snímek

Více než statisícová levná námezdní síla se v Česku nachází v područí takzvaných „šedých agentur“ práce. Firmy, které...

E-shopy s potravinami vypomáhají s rozvozem zboží jiných prodejců

Distribuční centrum pro e-shop Lidlu v Plzni.

Internetové obchody s potravinami se snaží zlepšit své hospodaření rozvozem zboží pro jiné obchodníky. Rohlík.cz začal...Najdete na iDNES.cz