Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Nevidomí musí k rozpoznání bankovek používat šablonu

  12:50aktualizováno  12:50
Vybrat mezi bankovkami v peněžence tu pravou není pro většinu lidí žádný problém. Zkuste ale zavřít oči a nahmatat třeba dvousetkorunu. Nejde to? Žádné překvapení. Nevidomí se s tímto problémem setkávají denně.
To, co je pro většinu lidí samozřejmé, je pro nevidomé problém. Stejně tak jako rozpoznávání bankovek.

To, co je pro většinu lidí samozřejmé, je pro nevidomé problém. Stejně tak jako rozpoznávání bankovek. | foto: Profimedia.cz

A to i přesto, že jsou na bankovkách umístěny hmatové značky. Podle těch by hodnota bankovek měla jít rozpoznat. I Česká národní banka ale přiznává, že tento způsob není v praxi použitelný.

"Do pravého horního rohu lícních stran bankovek byly umístěny hmatové značky ve tvaru hlubotiskem vytištěných čárek nebo kroužků, které se však příliš neosvědčily. Hmatový vjem u bankovek, které několikrát prošly oběhem, skutečně není příliš výrazný. Po větším opotřebení bankovky pak zcela mizí," uvedla mluvčí České národní banky Pavlína Bolfová.

S tím souhlasí také předseda Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR (SONS) Josef Stiborský. "Rozdělení papírových peněz není založeno na hmatových symbolech, jak se mnozí domnívají, ale na rozměru bankovky. Šířka i délka se liší po několika milimetrech," uvedl.

. Nevidomí a české bankovky

Pro slabozraké jsou číslice udávající hodnotu bankovky dostatečně velké a kontrastní proti pozadí.

Hlubotiskové hmatné znaky se ukázaly pro rozlišování bankovek nevidomými jako nedostatečné. Proto má každá hodnota bankovky jinou délku v kroku po 5 mm.

Dále jsou použity tři různé šířky lišící se o 6 mm. Stejně široké jsou dvacetikoruna a padesátikoruna, dále pak bankovky hodnot stokorunových (100, 200, 500) a tisícikorunových (zatím 1000, 2000, 5000).

Zdroj: SONS

Ani podle rozměrů však není bankovky tak jednoduché rozlišit. Pokud máte v peněžence pouze jednu bankovku, není možné posoudit, o kterou se jedná. "Stejné to je u dvou bankovek přímo navazující hodnoty. Pokud mám u sebe stokorunu a dvoustovku, tak nemohu s jistotou říct, jestli to je stovka a dvoustovka nebo dvoustovka a pětistovka, " uvedl Josef Stiborský.

I tak se ale nevidomí musí podle délky a šířky orientovat. Naštěstí jim k tomu pomáhá speciální šablona. Do té se bankovka vloží a podle již zmíněných parametrů a speciálních značek na šabloně se určí, o jakou hodnotu se jedná.

"Základní problém identifikace bankovky tak odpadá, protože už je možné to celkem zvládnout, akorát je potřeba krátké zaškolení," uvedl Josef Stiborský.

Šablona vyjde řádově na několik málo desítek korun. Je dostupná v okresních pobočkách SONS po celé České republice a dále také v Tyfloprodejnách a Tyfloservisech, kde se prodávají speciální pomůcky pro nevidomé.

Kromě této je v prodeji šablona pro euro. I zde byl původní plán takový, aby nevidomí rozpoznali bankovky podle hmatu.

. Nevidomí a eurobankovky

Bankovky mají řadu vlastností, které usnadňují nevidomým a slabozrakým jejich používání. Bankovky každé ze sedmi nominálních hodnot mají jinou velikost.

Velké, snadno čitelné číslice (tzv. hodnotové číslo bankovky), vystupují mírně nad povrch papíru a lze je rozpoznat hmatem.

Podél spodního okraje bankovek 200 € a podél pravého okraje bankovek 500 € jsou umístěny značky rozeznatelné dotykem.

Dále se u bankovek jednotlivých nominálních hodnot používá jedna převládající barva a bankovky vedle sebe jdoucích denominací jsou barevně jasně odlišitelné.

Už při samotném zahájení přípravy eurobankovek (v r. 1995) se konaly konzultace s Evropskou unií nevidomých.

Zdroj: Evropská centrální banka

"Hmatem lze na jejich lícní straně ověřit nános barvy ve zkratkách názvu Evropské centrální banky ‚ECB‘  - tento prvek je však podobně náchylný na opotřebení oběhem jako hlubotisk u českých korun," uvedla Pavlína Bolfová. I zde je tedy nezbytné rozlišovat papírové peníze podle rozměrů.

Kromě šablony může nevidomým pomoci také speciální peněženka. Drobné peníze v ní lze rozdělit do několika přihrádek podle hodnoty. Stejně tak je to i s bankovkami, pro které jsou v peněžence tři oddíly. Nevidomí tak mohou rozdělit peníze alespoň podle dvacetikorun a padesátikorun, a dále bankovek stokorunových a tisícikorunových hodnot.

Dolary diskriminují slepé
I když čeští nevidomí mají problémy, jsou na tom například Američané ještě hůř. Dolarové bankovky mají totiž  identické rozměry, design či povrch bankovek. Minulý týden proto odvolací soud ve Washingtonu D.C. rozhodl,  že dolarové bankovky diskriminují slepé a musí se změnit. - čtěte Dolary diskriminují slepé
Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Křetínský po rádiích jedná o nákupu Elle a dalších magazínů ve Francii

Francouzská edice magazínu ELLE

Dobývání mediálních vod nekončí pro Daniela Křetínského nákupem rádií skupiny Lagardère. Majitel fotbalové Sparty...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Najdete na iDNES.cz