Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Podívejte se do pražírny kávy

  7:30aktualizováno  7:30
Když se řekne káva, každý si asi vybaví něco trochu jiného. Někdo preferuje "turka", jiný radši rozpustnou a fajnšmekři nedají dopustit na pravé espreso. Svou typickou barvu, chuť a aroma káva získává při pražení. Podívejte se, jak takový proces probíhá v pražírně Longberry v Kralupech nad Vltavou.

Vůně kávy ovládá celou pražírnu. Na zpracování tu v pytlích čekají různé druhy zelených zrn, které se praží samostatně a až pak míchají do speciálních směsí. "Kdyby se pražily dohromady, může se stát, že některá zrnka se nedopraží a jiná naopak přepraží," vysvětluje majitel firmy Jiří Lněníček.

Káva se praží zhruba 20 minut při teplotě kolem 180 stupňů Celsia. Délka i teplota ale závisí na druhu kávy a do jisté míry i na vkusu pražiče.

Při pražení se musí kontrolovat barva kávových zrn.

Zelená zrna se nasypou do pražícího stroje, který jich pojme až sedm kilo. Zrna se musí každou chvíli kontrolovat. Když se totiž netrefí správná barva, může to ovlivnit i konečnou chuť kávy.

Zkušený pražič má tu pravou barvu v oku. Podle Lněníčka ale hraje roli i správné světlo. "Třeba na slunci má zrno trochu jiný odstín. Když pak člověk přijde do stínu, zjistí, že měl ještě chvíli počkat," vysvětluje.

Zhruba po dvaceti minutách je káva upražená. Ještě horká se vypustí z bubnu do dolní části pražičky, kde se rychle ochladí. Upražená zrna se nechají deset dní odstát, aby se v nich plně rozvinulo aroma. Teprve pak se z nich vyrábějí speciální směsi. Jejich složení a výběr je ceněným uměním, které si každý střeží.

Zelená zrna čekají na pražení.

Jiří Lněníček pochází z Chorvatska, jeho rodiče jsou však původem Češi. Začátky jeho podnikání jsou kuriózní.

V Chorvatsku, kde je prý pražírna kávy skoro v každé vesnici, opravoval a pak i vyráběl pražicí stroje. Když začátkem 90. let utekl před válkou do Česka (tehdy Česká a Slovenská Federativní Republika, pozn. red.), přivezl si jeden stroj s sebou. A aby za něj nemusel platit clo, rozhodl se, že na něm začne pražit kávu.

něco o kávě

Káva je ovoce a vzhledem se podobá třešni.

Ve světě jsou nejrozšířenější dva druhy  - arabika a robusta. Arabika představuje asi 70 procent světové produkce, robusta zhruba 25 procent. V menším měřítku se pěstuje  liberika, poptávka po této kávě je ale kvůli její specifické chuti nízká.

Největší rozdíly mezi arabikou a robustou jsou především v rozmanitosti chutí a obsahu kofeinu. Káva arabika je aromatičtější a obsahuje méně kofeinu než robusta.

Zdroj: International Coffee Organization

"Celníci mi tehdy řekli: buď budete na stroji pracovat, nebo z něj musíte zaplatit clo. Tak jsem koupil pytel kávy a upražil ji sousedům. Pak jsem koupil další pytel a tak to šlo dál."

Pražírnu si zřídil v suterénu svého rodinného domu. Hotové kávové směsi dodává do kaváren, restaurací nebo specializovaných obchodů s kávou a čajem. "Jsme asi nejmenší pražírna v Čechách. Mohli bychom se rozšířit, ale nechceme, takhle to stačí," říká.

Kávu dodává asi padesátce odběratelů a ročně zpracuje kolem sedmi tun kávových zrn.

Na každém pytli s kávou je několik čísel, která označují počet vad, velikost zrna, odrůdu a obchodní kvalitu kávy. Právě těmito čísly se řídí při nakupování obchodníci na burze.

Ty nejkvalitnější kávy mají podle Lněníčka třeba jen tři vady a jejich cena se pohybuje kolem 2 000 a 2 500 korun za kilo. Naopak méně kvalitní kávy mohou mít i přes sto vad.

"Zpracováváme u nás pouze kávu arabika, s robustou vůbec nepracujeme," vysvětluje. Rozdíl mezi oběma druhy je především v rozmanitosti chutí a obsahu kofeinu. Arabika je aromatičtější, obsahuje méně kofeinu a je kvalitnější.Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Kdo vyplatí Muskův převod Tesly? Mluví se o Saúdské Arábii

Šéf automobilky Tesla Elon Musk.

Šéf automobilky Tesla Elon Musk uvolnil dodatečné informace o převedení Tesly do soukromých rukou. V pondělí na svém...

Bílé nacionalisty neubytujeme ani nesvezeme, pohrozily technologické firmy

Ještě v roce 1920 měl klan kolem šesti milionů členů, až do současnosti klesl...

Společnosti Airbnb, Lyft a Uber oznámily, že mohou odmítnout poskytování služeb bílým nacionalistům. Vyjádřily se tak...

Málo lidí a nízké platy. Hamáček chce pro Českou poštu miliardu navíc

Ilustrační snímek

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) chce, aby Česká pošta ze státního rozpočtu místo současných 500 milionů korun mohla...

Najdete na iDNES.cz