Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Při kárném řízení obstojím, věří šéf NKÚ Dohnal

  17:18aktualizováno  19. srpna 12:12
Fotky z Toskánska nebo start předvolební kampaně zatlačily do pozadí aféru kolem prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu. Františka Dohnala ale čeká v září projednávání kárné žaloby kvůli zneužívání peněz NKÚ na soukromé výdaje. Barboře Tachecí řekl, že se cítí pevný v kramflecích.

Může mít člověk v situaci, v jaké jste se ocitl, nervy na dovolenou?

Pravda je, že dovolenou jsem ještě letos neměl, vybírám si ji spíš po dnech. Ale u mě je to dáno taky zdravotními komplikacemi, které se objevily na konci loňského roku. Nemohu si dovolit odjet na delší dobu.

Ty zdravotní komplikace nesouvisejí nijak se stresovou situací, v jaké jste se ocitl?

Ne.

Aspoň na víkendy snad vyrážíte během letního počasí, ne?

Vracím se na Vysočinu, sbírám houby, je to velmi příjemné.

Na Vysočinu jezdíte autem od NKÚ?

Většinou ano.

Benzin na soukromé cesty vám taky NKÚ hradí?

Zákon to upravuje pro šest ústavních činitelů - jde o předsedu vlády, předsedu Sněmovny, předsedu Senátu, mne a předsedy, myslím, Ústavního a Nejvyššího správního soudu. Podle zákona služební auto bez řidiče je určeno k takzvané osobní dispozici.

Takže vy všichni jmenovaní můžete mít neomezenou spotřebu benzinu za peníze daňových poplatníků?

Ze zákona to tak je.

A smí tím autem jezdit také členové vašich rodin?

Tak je to k osobní dispozici, takže když jedou se mnou, je to v pořádku.

Jde mi o to, jestli třeba váš syn může do tohoto auta sednout a odjet si na vlastní výlet.

Podle mého názoru by to tak být jistě nemělo. Dovedu si představit, že to auto řídí někdo jiný, když třeba já v autě odpočívám a řídit nemohu. Ale kdyby se v takovém případě cokoliv stalo, platím, protože to auto je pojištěno jen na mne jako řidiče.

Napadlo vás někdy, že zákon, který povoluje jakémukoliv ústavnímu činiteli neomezeně čerpat benzin na osobní spotřebu, je "ujetý"?

Už jsem si zvykl na to, že řada zákonů není takových, jak bych si představoval. Tento zákon byl mnohokrát kritizován, já jsem ho nevymyslel, ani jsem se na něm nepodílel.

Už máte byt, kam se nastěhujete?

Ano, mám.

A je váš vlastní byt přiměřený?

Zákon mluví o přiměřeném bytu, ale nikdo vám není schopen definovat přiměřenost. Takže jsem si řekl: neřešme to, já se přestěhuji, vyřeším si bydlení svoje a nechci poslouchat diskuse, jestli pro pětičlennou rodinu je větší byt přiměřený, nebo není.

Je přiměřenost stejná u bytu, který platíte ze svého, a bytu, který za vás platí stát? Jinak řečeno - sháněl jste byt stejných parametrů?

Ano. Prakticky ano.

Takže i úhrady za pronájem těchto bytů jsou srovnatelné?

Řádově jsou to stejné částky.

Kdy se budete stěhovat?

Příští týden. Pokud se nestane nic zásadního.

Úřad opustit nechcete, protože si jste jist svou nevinou, proč tedy opouštíte byt, který je podle vás přiměřený, a netrváte si i na něm? Nebo že by ve vás přece jen hlodal červíček pochybností?

Prostě nechtěl jsem dál diskutovat o tom, co je přiměřený byt. Je to vágní definice, která se nedá popsat. A ti, kteří by ji popsat měli, tak to udělat nechtějí. A připomínám, že ten byt jsem využíval od roku 2006 a ti lidé o tom věděli a neměli s tím žádný problém. Pak přišel nějaký moment, od kterého to najednou nebyl přiměřený byt. Tak proč se nechat vláčet?

Budete nejspíš vláčen kvůli dalším věcem. Když opouštíte byt, nenapadlo vás opustit funkci?

Ale přece kvůli tomu ta kauza vznikla - dostat mě do situace, abych si řekl: není to zapotřebí, ustoupím. Ustoupím těm, kteří to vyvolali a v jejichž prospěch by mé odstoupení bylo. Tu radost jim neudělám. Protože si myslím, že takovému svinstvu se neustupuje.

Ale radůstku už jste jim udělal, když jste opustil služební byt.

To je taky radůstka poslední. Mnohem větší radost bych jim udělal, kdybych odstoupil, a to prostě neudělám.

Jaká je teď atmosféra na Nejvyšším kontrolním úřadu? Přemílá se tam aféra kolem vás?

Já myslím, že moc ne. Okurková sezona panuje všude. Vztahy s kolegiem jsou ryze pracovní, jsou to strohá úřední jednání. A co se týká zbytku úřadu, tam necítím jakoukoli nervozitu.

Ale právě kolegium je to, které rozvířilo aféru zneužívání státních peněz vámi. Jak můžete mít dobré pracovní vztahy s lidmi, kteří to proti vám spustili?

Já jsem neřekl, že ty vztahy jsou dobré. Já jsem řekl, že jsou pouze pracovní, to znamená, že řešíme záležitosti pouze z toho pohledu. Co je podle zákona, co má být, co nemá být. Ale naše diskuse už nesměřují nikam jinam. Nejsou tam ani personální vztahy, není to cítit.

Chovají se k vám lidé v práci pořád stejně, nebo se vaše aféra dotkla i jejich přístupu k vám?

Jistě to vyčistilo vztahy mezi mnou a kolegiem…

Jakože je jasno, že se nemáte rádi?

Řekněme, že ty vztahy zůstávají na přísně pracovní úrovni. Co se týká jednotlivých zaměstnanců a kolegů z úřadu, tam jsem nezaznamenal žádnou změnu, naopak měl jsem spoustu signálů o tom, že mi drží palce a že věří, že to dopadne dobře.

Žádné úšklebky bokem, žádné zesměšňující pohledy, žádné šeptání, sotva přejdete kolem?

Ne, ne. To jsem mimochodem zaznamenal mnohem dřív, když jsem se snažil udělat nějaké elementární organizační uspořádání v úřadě. Za dobu, kdy úřad byl bez nějakého tvrdšího vedení, řada zaměstnanců si zvykla na určité výhody. Ty pak byly oklešťovány a v té době jsem se setkal s tím, co jste zmínila.

Kauza šéfa NKÚ

Luxusní byt za státní peníze

Členové vedení NKÚ v květnu kritizovali Dohnala za to, že plýtvá státními penězi. Vyčítali mu, že žije ve velkém luxusním bytě spojeném ze dvou bytů, kde nájem 70 tisíc korun měsíčně platí stát, a má za státní peníze k dispozici tři služební auta. Vytýkali mu také zbytečné nákupy drahých uměleckých děl a nárůst nákladů na nájmy kanceláří.

Služební auto pro rodinu

Šéf NKÚ odmítá zveřejnit, kdo a jak využívá jeho služební auto, které má k soukromým jízdám vedle dvou vozů BMW se soukromým řidičem. Dohnal ujede měsíčně ve svém volnu přes čtyři tisíce kilometrů.

Kárné řízení

Dohnal bude čelit kárnému řízení, návrh podal předseda kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM). Řízení může skončit snížením platu o 15 procent maximálně na půl roku nebo až návrhem na odvolání. Hospodaření NKÚ prověří nezávislý audit.

Cítíte z kolegia, že by se vás rádi zbavili v čele NKÚ?
Já myslím, že to nelze paušalizovat. Je to v této chvíli dvanáct lidí a každý je trošičku jiný. Jsou mezi nimi ti, kteří by byli rádi, kdybych tam nebyl, protože by jim to vyhovovalo. A na druhou stranu jsou tam i ti, kterým je to jedno, dělají si svoji práci.

Kolegium, které proti vám tak vystartovalo a se kterým teď máte tak vyčištěné vztahy, co je to za lidi?

Role kolegia a členů kolegia se nedá srovnat s jakýmkoliv jiným orgánem v České republice. Jsou to lidé, kteří na jednu stranu řídí kontrolní akce, takže by měli být odborníky v kontrole, v ekonomice, ve stavebnictví. Na druhou stranu je volí Poslanecká sněmovna. Oni by neměli být spojeni s politickou stranou, ale zákon říká, že jen nesmějí mít funkci v politické straně, členy mohou být.

V kolegiu tedy sedí lidé, kterým po odborné stránce lze věřit, nebo nikoliv? Jsou to odborníci na audit, na kontrolu, na čísla?

Jsou mezi nimi lidé, kteří skutečně ten vztah ke kontrole si našli, kteří si během let doplňovali vzdělání. Nebo jsou tam lidé, kteří k tomu dlouhodobě přistupují tak, že je to práce, která trvá relativně hodně dlouho, a nemůžou ji tedy ztratit a nemohou být za nic potrestáni.

Na jak dlouho ta práce je?

Abych byl přesný, tu práci má člen kolegia do 65 let věku a členem kolegia se může stát člověk s vysokoškolským vzděláním, který je morálně bezúhonný a je mu víc než třicet let.

To se mi jeví neuvěřitelné. Člověk, který je poslanci zvolen do kolegia NKÚ, pak tam může být, pokud nezemře, do svých 65 let?

Ano.

Za jaký plat?

Je to děláno podobně jako u poslanců, teď je to něco přes osmdesát tisíc měsíčně plus nezdaněná náhrada asi patnáct tisíc korun.

Slušný džob. A asi nejtrvalejší v této zemi. A bude-li ho někdo mít, rozhodnou politici. Proč to říkám: způsob, jakým proti vám ono kolegium vystartovalo, na mě dělalo dojem docela připravené akce. Vy jste neměl ten pocit?

Já jsem ten pocit začal mít trošku později. Kolegium přijalo usnesení, ve kterém tvrdilo skutečnosti, které nevznikly objektivní kontrolou. Prostě oni konstatovali to, co si nijak neověřili, a pak se samozřejmě ukázalo, že to ani není pravda.

Máte indicie o tom, že poslanci ve vztahu k vám plnili nějaký úkol?

Stačí vzít třeba monitoring tisku za poslední dva měsíce a sledovat vyjádření jednotlivých poslanců. V půli dubna tvrdili, že se musí prošetřit situace na NKÚ, pak ji šest týdnů nešetřili, po šesti týdnech nešetření prohlásili, že všechna tvrzení kolegia jsou pravdivá, ačkoliv byla prokazatelně nepravdivá, a začali volat po kárném řízení. A o další měsíc později titíž poslanci říkají, že to jsou tvrzení, která zatím nemohou o nic opřít, protože žádnou kontrolu nedělali. Tak to jsou indicie, že jde o proces, který měl směřovat k tomu, abych byl donucen odstoupit.

V září se má projednávat kárná žaloba proti vám. Bojíte se, nebo jste si jist výsledkem?
Tak je to žaloba, rozhodováním jakéhokoli senátu, kterým je v tomto případě kárná komora, si nemůžete být nikdy dopředu jisti. Nicméně já jsem si jist, že ty záležitosti, které jsou mi kladeny za vinu, jsou úplně absurdní a že to řízení dopadne dobře. Budu zproštěn obvinění.

Bez ohledu na to, jak proběhne ona kárná žaloba na vás, dovedete si představit, že se udržíte na místě šéfa NKÚ proti takové přesile?

Jenže oni nemají žádnou kompetenci mne odvolat, pokud mi neprokážou porušení zákona. A nic takového se mimochodem ani v té kárné žalobě neobjevuje. To je snůška absurdit. Podal ji pan poslanec Koníček a jediným důvodem bylo, že ho kontrolní výbor pověřil, aby ji podal. Oni se neptali proč. On dva měsíce přemýšlel, za co tu kárnou žalobu dát, když jsem evidentně žádný zákon neporušil.

V každém případě vy se teď cítíte ve své židli jistý?

Jsem samozřejmě odvolatelný, ale muselo by být prokázáno porušení zákona. A protože jsem žádný zákon neporušil, odpovídám jednoduše: jsem si jistý, že mi nic nehrozí.

Čili jako prezident NKÚ se cítíte pevný v kramflecích?
Dá se to tak říct.

Najal jste si právníka vlastního nebo máte právníka NKÚ?
Je to můj právník. Platím si ho sám.

To vás teď ta funkce asi vychází pěkně draho – vlastní právník, vlastní přiměřený byt.
Když jsem nastupoval do funkce, mí kamarádi říkali, že se svým přístupem budu mít problémy. No tak teď je mám, no.

Co vám ve vaší situaci radí rodina?
Abych emigroval.

Autoři: ,
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Developeři utíkají z Prahy. Starý územní plán brzdí výstabu nových bytů

Dlouhotrvající problémy s povolováním výstavby nových bytů v české metropoli hýbou prodejním žebříčkem rezidenčních developerů. Situace na pražském trhu...  celý článek

(Ilustrační snímek)
KOMENTÁŘ: Podnikatelé mají papírování plné zuby, to sdílené ekonomice nahrává

Sdílenou ekonomiku lze vnímat jako přirozenou reakci na přeregulovanost některých odvětví na trhu. Její potenciál je obrovský. Stávající hráči na trhu si...  celý článek

Ivan Bartoš při volební superdebatě iDNES.cz a MF DNES v pražském hotelu...
Lidé na volby prosázeli už 60 milionů. Hitem jsou sázky na Piráty a SPD

Volby jsou sice až v pátek, ale sázkaři mají jasno už teď. Vyhraje je hnutí ANO, naprosto bez diskusí. Druhá ČSSD bude ráda, že předstihne třetí komunisty. A...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.