VIDEO: Po měsíci na porážku. Podívejte se, jak se zpracovává kuřecí

  • 305
Průměrně pětatřicet dní trvá život kuřat prodávaných v tuzemských supermarketech. Na jejich sklady se dostanou během čtyř hodin od porážky. Jak probíhá zpracování kuřecího, které je v Česku druhým nejčastěji konzumovaným masem po vepřovém, natáčel redaktor iDNES.cz v drůbežářském závodě Vodňany.

Ve Vodňanech zpracovávají mimo jiné kuřata z rodinné farmy v nedalekých Nestánicích. Na zdejší farmě žije v halách přibližně 43 tisíc zvířat. Jejich výkrm trvá průměrně 35 dní, během kterých dostávají zrnitou stravu, sojový šrot, vitamíny a minerály. 

Farma bere krmení od českých dodavatelů, ti jsou podle majitelky Marty Tůmové pod přísným dohledem. Zvěsti o nekvalitní stravě kuřat jsou prý pouze fáma.

Čtěte více:

Když kuřata přiberou kolem dvou kil, zamíří na porážku do drůbežárny. Tam nejdříve projdou veterinární kontrolou. Před samotným podřezáním musejí být omráčena ve speciální vodní lázni, což drůbežárnám nařizuje Evropská unie. 

Po porážce se kuřata vychladí na teplotu čtyř stupňů, rozdělí podle velikosti a poté buď naporcují, nebo zabalí vcelku. Osmdesát procent produkce jde na pulty obchodů v chlazeném stavu, zbytek se zamrazí.

Expedice probíhá 24 hodin denně. Podle výrobní ředitelky vodňanského závodu Stanislavy Kolářové se díky tomu zpracované maso dostane na sklady obchodníků během čtyř hodin.

Nejvíc na odbyt jdou prsní řízky. Zužitkuje se však každá část kuřete. Ze zbytků se vyrábí například strojově oddělené maso, neboli separát.

Ve vodňanské drůbežárně porazí za hodinu 8 700 kusů kuřat. Za den tak zpracují až 120 tisíc kusů. Firma patří do skupiny Agrofert Andreje Babiše, stejně jako společnost MAFRA vydávající iDNES.cz.