Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Ve zmrzlině a shaku z McDonald’s je hlavně slovenské mléko a cukr

  14:03aktualizováno  14:03
Zmrzlina a podobné výrobky nemají příliš dobrou pověst, protože obsahují hlavně tuky a cukry. Mražené pochoutky se navíc často vůbec ani nevyrábějí z mléka. Obsah svých sladkostí pro iDNES.cz odkryla síť restaurací McDonald’s.

Redakce iDNES.cz se za výrobou „součástek“ mléčné směsi na zmrzliny a shaky vydala na farmu u slovenské vesničky Majcichov, kde se produkuje mléko pro restaurace McDonald’s na celém českém a slovenském trhu.

Téměř dva a půl tisíce krav tam nadojí 87 až 89 tun mléka denně. „Krávy jsou dojeny třikrát denně,“ vysvětluje ředitel farmy Maroš Tkáč. „Rozdělujeme je podle laktace do skupin a v jejím rámci se kravičky mohou volně pohybovat,“ přibližuje Tkáč život dojnic na farmě.

V nedaleké mlékárně pak mléko prochází pasterizací na 82 stupňů. Po přidání dalších složek se směs pasterizuje ještě jednou. „Směs na zmrzlinu i na shake má trvanlivost dvanáct dnů,“ uvádí manažer kvality Gejza Kmetty. Zajímavé je, že podle společnosti McDonald’s se v Česku a na Slovensku prodávají zmrzliny a shaky, které jsou čerstvější než třeba v Německu nebo Rakousku. U našich sousedů má směs trvanlivost až 30 dnů. Mléko se tam totiž pasterizuje při vyšší teplotě.

„Naše zmrzlina je specifická tím, že se jedná o čerstvý produkt,“ prohlašuje Martin Sivok, vedoucí mlékárny. Čerstvé mléko se musí zpracovat do 24 hodin. Mléčná směs na zmrzlinu obsahuje odtučněné pasterované mléko, pasterovanou smetanu, sušené odtučněné mléko a sušenou syrovátku. Dále se přidává řepný cukr a stabilizátor. „Zmrzlina obsahuje minimálně pětaosmdesát procent mléka,“ říká Sivok.

Mléčné výrobky ano, ale raději zakysané

Milovníci zmrzliny a shaků by se ale neměli radovat předčasně. Mléčný koktejl obsahuje také dvě a půl procenta mléčného tuku a 14 gramů cukru ve sto gramech výrobku. Zmrzlina je o něco tučnější a sladší. Obsahuje 3,5 procenta mléčného tuku a 20,2 gramů cukru na sto gramů výrobku. Navíc se v restauracích přidávají na zmrzliny sladké polevy a do shaků různé příchutě.

VIDEO: Kuřecí nugety od McDonald’s jsou semleté, ochucené a obalené maso

Lékař Petr Tláskal z oddělení léčebné výživy FN Motol vysvětluje pro server iDNES.cz výživové hodnoty obou produktů. „Výrobek, který obsahuje mléko, má výhodu, nejen pro obsah plnohodnotné bílkoviny mléka, ale především pro další složky, zvláště vápník. Mléčný tuk obsahuje více saturovaných mastných kyselin, což je určitou nevýhodou, a proto bychom spíš měli volit přípravek s nižším procentem mléčného tuku,“ konstatuje Tláskal.

Kvůli cukrům by si člověk měl dát raději na častou konzumaci zmrzliny a shaků pozor. „Množství cukru v Sundae mixu (zmrzlině - pozn. red.) tvoří tři až čtyři procenta z celkového energetického příjmu pro dospělého člověka, což je relativně hodně. Při celodenním stravovacím procesu bude podobných složek přibývat. V rámci připravované vyhlášky pro stravování školních dětí v rámci prodeje v bufetech a automatech (více čtěte zde), by ani jeden z uvedených mléčných přípravků neprošel doporučením,“ hodnotí Tláskal mléčné výrobky z McDonald’s.

Obsah cukru ve zmrzlině ve srovnání s ostatními zmrzlinami sice není dramaticky vysoký, podle odborníka je ale i přesto lepší sáhnout po jiných mléčných produktech. „Nejlepší jsou mléčné výrobky zakysané, i z jiných důvodů,“ doporučuje Tláskal.

Na otázku, jak často si člověk může dopřát zmrzlinu nebo shake odpovídá lékař, že v rámci hodnocení je vždy nutné být střízlivý a vycházet i z pohledu nepoučeného a hladového konzumenta. „Prohřešky ve výživě dělají i odborníci, ale ti si častěji uvědomují, že strava musí být dostatečně pestrá a vyvážená, aby nejen zajistila všechny potřeby našich metabolických procesů a přitom organismus ani dlouhodobě nepříznivě nezatěžovala,“ shrnuje Tláskal.
Nejčtenější

Železnici hrozí chaos. Vláda zaskočila dopravce jízdným zdarma

(ilustrační snímek)

Plán vlády Andreje Babiše s bezplatným nebo téměř bezplatným jízdným na železnici pro studenty a seniory zaskočil...

Destabilizoval chod agentury a končí. Ministr odvolal šéfa CzechInvestu

Šéf CzechInvestu Karel Kučera

Ministr průmyslu Tomáš Hüner odvolal generálního ředitele vládní agentury na podporu podnikání CzechInvest Karla...Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...

PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Vlaky zdarma na Slovensku: jsou přecpané, penzisté si připlácejí 1. třídu

Vlaky slovenské železniční společnosti ZSSK

Slovensko zavedlo bezplatné jízdné pro žáky, studenty a seniory už v roce 2014. A doteď toto rozhodnutí budí emoce....

Další z rubriky

Účtenkové loterie se účastní méně lidí, posílají ale více účtenek

Účtenkovka při svém startu uživatele zarazila šíří požadovaných povolení.

Do třetího slosování účtenkové loterie k elektronické evidenci tržeb se zapojilo 447 tisíc aktivních hráčů, kteří...

Česko není zemí montoven, říká ministr průmyslu Hüner

Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner

Verdikt, zda se pustit do výstavby jaderných bloků, bude jedním z nejobtížnějších, které českou vládu v tomto volebním...

Na nové bydlení Češi nemají, stále častěji proto opravují to staré

Ilustrační snímek

Podnikání v oblasti rekonstrukcí zažívá boom. Nové byty jsou drahé a je jich málo, lidé se proto čím dál tím častěji...

Najdete na iDNES.cz