Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vietnamci slaví Nový rok, krize jde teď stranou

  2:51aktualizováno  2:51
Tisíce z nich přišly o práci, mnohým se prudce propadly tržby. Nyní však na špatné dny zapomněli. Nakupují, hodují a vzpomínají na bližní. Vietnamcům začíná nový rok – Buvola – a přípravy na jeho příchod jsou jejich nejdůležitějšími svátky.

Peníze jako dárek k novému roku - Zabalené peníze dostávají jako dárek do nového roku především děti. | foto: Michal Šula, MF DNES

Oslavy "Silvestra" nazývaného Tet jsou pro Vietnamce důležitější než narozeniny, a tak neváhají utrácet mnohem více peněz než jindy.

Platí to i tentokrát, kdy světová krize oslabila jejich výdělky a tisíce lidí z téměř šedesátitisícové vietnamské komunity přišly o místo. Podle mluvčího Svazu Vietnamců v České republice pana Tran Hoang Thanha klesly od té doby tržby téměř všem obchodníkům, a to až o třetinu. Novoroční oslavy však jejich loňské skóre nakonec vylepší.

"Krize se dotýká všech. Dělníci nemají práci a drobným živnostníkům klesá příjem. Od Vánoc se to však zlepšilo a restauracím rostou tržby o 10 až 30 procent," říká spolumajitel restaurace Little Ha Noi Giang Thanh.

Podle vietnamistky Evy Pechové si však při oslavách nového roku přijdou na své nejvíce prodejci ovoce, masa a drůbeže. To jsou totiž pochutiny, kterými Vietnamci hojně vyzdobují tradiční oltáře, jimiž uctívají své předky. "Víra v zemřelé je důležitá pro všechny Vietnamce, ať už to jsou buddhisté, hinduisté, křesťané či muslimové ," vysvětluje Pechová důvody, proč lidé na tomto jídle nešetří.

Vu Thi Ha Lan, které patří obchod s pochoutkami umístěný v libušské tržnici SAPA, to potvrzuje. "Lidé nyní utrácejí asi třikrát více než jindy," říká.

Vietnamci si však podle ní vedle tradičních obětních jídel kupují mnohem více také netradiční lahůdky. "Prostě jen proto, že si chtějí na Nový rok dopřát vše, na co mají chuť," popisuje paní Ha Lan.

Vietnamský kaligrafik píše přání do nového roku

Větší tržby zaznamenávají také prodejci vonných tyčinek, jejichž kouř má vynést k zemřelým vše dobré, co pro ně jejich rodiny na oltáři obětovaly. Obrat roste také buddhistickým chrámům, kterým lidé platí peníze za honosnější obřady a modlitby zaručující štěstí v nadcházejícím roce.

Dobře se daří také těm, kteří vyrábějí papírové ozdoby a doplňky. "Vietnamci pokládají na oltář také papírové peníze, obrázky domů, aut a šatů. To vše pak spálí a věří, že tím tyto věci vynesou svým předkům," vysvětluje Pechová.

Majitelka květinářství Memory si pochvaluje, že dobře jdou na odbyt také větvičky broskvoní, jež znamenají příchod jara, růže, které symbolizují city, a gerbery, které znamenají peníze. " Krize není v posledních dvou týdnech znát. Denní tržby vzrostly na čtyřnásobek průměrného dne," libuje si Huong Tean Mai.

Nový "byznys" v Česku rozjíždí také kaligrafik Nguyen Quyet Tien, který Vietnamcům píše přání do nového roku. "Dělám to letos prvně, ale spíš pro potěšení. Ve Vietnamu si za to malíři nechají dát třeba malé dárky. Peníze málokdy," vysvětluje.

Nový rok přilepší podle Pechové také čím dál tím populárnějším vykladačům karet a osudů a dobře na něm dokážou vydělat i ti, kteří drží nepoužité bankovky. "Vietnamci dávají zejména dětem a starším lidem malé obnosy peněz. Bankovky však musí být nové, takže ti, co je skoupili, je nyní prodávají za vyšší cenu, než je jejich skutečná hodnota," dodává Pechová.
Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Tesco platí z obchodních řetězců nejlíp, v Bille mají o šest tisíc méně

(ilustrační snímek)

Na nejlepší peníze si v obchodních řetězcích přijdou zaměstnanci Teska. Naopak nejnižší částky na výplatnicích mají...

Další z rubriky

Czexit zneklidňuje čtyři z pěti firem. Chtějí záruku, že Česko v EU setrvá

ilustrační snímek

Nejistota spojená s debatou o případném vystoupení České republiky z Evropské Unie znepokojuje 78 procent manažerů...

Průlom bankovního tajemství. Daňová správa smí žádat o citlivé údaje

(Ilustrační snímek)

Banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti budou muset poskytovat úřadům údaje vyplývající ze...

Restituční ping-pong o lukrativní pozemky v Praze skončil, žena neuspěla

Na pozemcích, které dříve patřily k Bečvářovu velkostatku, se nyní nachází...

Státní pozemkový úřad definitivně zrušil rozhodnutí o restitučním nároku Emilie Bednářové na pozemky v Praze na Žižkově...

Najdete na iDNES.cz