Víno, alkohol, pohoda, pár

Víno, alkohol, pohoda, pár | foto: Profimedia.cz

Vín v krabici s kohoutkem se zákazník nemusí obávat

  • 14
Krabicová vína mají hodně špatnou pověst, vína v krabici s kohoutkem, zvaná bag in box, si ji však nezaslouží. Mohou dokonce získat stříbrnou medaili, která značí víno hodné pozornosti. Není tedy nutné se jich bát.

Nejde totiž o litrové tetrapackové krabice za 35 korun, do kterých se stáčejí jen podřadné kousky, ale o větší, až pětilitrové kartony zvané bag in box, tedy "pytlík v krabici".

Víno je v měkkém vaku s kohoutkem uloženém v kartonovém obalu, nedostane se k němu kyslík a nemůže oxidovat. Ve světě je to již zavedený a populární způsob balení, v českých obchodech spíše novinka, která si teprve cestu k zákazníkům hledá.

. Infografika

Která vína koupit a kterým se vyhnout

Proto se redakční test tentokrát zaměřil právě na tento typ vín. Když jsme ho připravovali, neměli jsme příliš velké očekávání. Víno za 60 korun za litr nemůže přece být kvalitní, říkali jsme si. Výsledky nás však příjemně překvapily.

Z osmnácti vín si patnáct odneslo medaili. Lépe dopadla červená vína - šest získalo stříbrnou, další tři bronzovou. Vítězem testu se stala odrůda Cabernet-Syrah francouzské firmy J. P. Chenet, nejprodávanější značky francouzského vína na světě, které zná hodně lidí z typické lahve s mírně ohnutým hrdlem.

Červená lepší než bílá
Bílá vína byla slabší, stříbro získalo jediné - australské Chardonnay "s klokanem" značky Kangaroo Country.
U většiny dalších bylo vidět, že producentovi šlo spíše o kvantitu než o kvalitu - je z nevyzrálých hroznů nebo přesířené, vytýkali porotci nejčastěji.

. Víno potřebuje péči

S krabicí zacházejte stejně jako s lahví: víno dobře vychlaďte (i červené) a snažte se ho udržet v chladu. Pokud celý obsah nevypijete najednou, uložte ho v lednici. Vydrží vám tak i několik týdnů. V tom je jeho výhoda.

Výrobci zřejmě počítali s tím, že víno nebude právě v ideálních podmínkách v temných a chladných sklepích, ale spíš někde na sluníčku, proto si vydatně pomáhali oxidem siřičitým, který působí jako antioxidant.

Ukázalo se, že červená vína se pro tento typ obalu hodí lépe než bílá. "Červená mají mnohem více přirozených antioxidantů, bývají plnější, extraktivnější a často mají i více alkoholu, takže v tomto balení dlouho vydrží. Tedy pokud jsou kvalitní," vysvětluje Josef Balík z lednické vinařské školy.

Do červených se tedy nemusí přidávat tolik síry jako do bílých. "Což se projevilo právě u bílých vín, spousta z nich byla přesířená. A když ne, tak už zase bylo víno naoxidované," říká další z porotců, Jan Stávek. Přemíra síry není nikdy dobrá - nejenže překryje charakter vína, ale pokud to s množstvím vína přeženete, druhý den vás bude bolet hlava.

Nemluvě o tom, že oxid siřičitý je alergen, proto je jeho množství ve víně limitováno.

. Co znamená bag in box?

Co je bag in box, tedy pytel v krabici, kterému vinaři říkají familiárně begina, najdete i pod označením BiB.

Označuje systém balení, který však není nijak nový, používají ho potravináři pro uchovávání tekutých přísad, jež by se mohly přístupem kyslíku kazit. Obal se skládá ze dvou částí: ze sáčku a z krabice.

Víno je uloženo v měkkém pružném vaku ze speciálního materiálu, který nezanechává žádnou příchuť či pach. Je opatřen ventilem, který zabraňuje zpětnému pronikání vzduchu.

Celý vak i s kohoutkem je uložen v kartonové krabici s uchem. Jak se víno odčerpává, vnitřní vak se smršťuje, víno je tak chráněno před přístupem kyslíku, který způsobuje jeho kvašení. Pokud je skladováno v chladu, vydrží i několik týdnů. "Máme vyzkoušeno, že v lednici vydrží až půl roku," říká výrobní ředitelka Vinium Velké Pavlovice.

Do krabic i kvalitní vína
Test ukázal, že na vína bag in box je nutné pohlížet jinak než na vína krabicová. Není třeba je nějak přeceňovat, ale ani podceňovat. Ani ta nejlepší nejsou technologicky dobře zvládnuté produkty bez chyb a vad, nejsou to žádné špičky, ale ani vína podřadné kvality určená pro masovou spotřebu. Do bag in box se stáčejí nejen vína stolní, ale i vína jakostní odrůdová (nikoliv však přívlastková).

V zahraničí se v tomto balení objevují i velmi zajímavá špičková vína. "Ve Francii jsem viděl v begině i Chateauneuf du Pape. Když jsem se vinařů ptal, zda se nebojí, že si tím pokazí značku, odpověděli mi, že strach nemají. Přistoupili na požadavek restauratérů, hlavně z těch menších podniků, kde personál není schopen se o víno postarat tak, aby se nekazilo," říká sommeliér Libor Nazarčuk.

"Když jsem se s bag in boxy setkala poprvé v 80. letech v Londýně, byla to vína vysoké kvality," potvrzuje degustátorka Helena Baker. A předseda poroty Fedor Malík dodává: "Je to moderní trend, kterému se jednoduše neubráníme. Ve Skandinávii - a to je hodně náročný spotřebitel - polovina vín, co se vypije, pochází právě z těchto obalů."

Hlavně do hospod
Doporučení testu zákazníkům: Nebojte se bag in box vyzkoušet. Pokud vám chutnalo víno určité značky z lahve, zkuste ho i v tomto balení. Pořídíte ho levněji a na letní grilování bude ideální.

A jako zákazník, který si k jídlu rád dá sklenici vína, se přimlouvám za to, aby si tento typ balení oblíbily restaurace. Vydělaly by na tom obě strany. Hospodský by to měl jednodušší - obsluha je snadná a krabice zaberou méně místa v lednici než lahve -  a zákazník by měl větší jistotu, že nedostane zoxidované víno, které stálo kdovíjak dlouho otevřené v lednici. Zatím je rozlévané víno v naprosté většině českých hospod jen pro odvážné.


Prémiové testy