Víno v plastu

Víno v plastu - Víno v plastu splní svou službu například při večírku na koleji, protože je levné. | foto: MAFA - Nguyen Phuong Thao

Vína v plastu většinou nejsou podle zemědělské inspekce dobrá

Česká zemědělská a potravinářská inspekce vyřadila v srpnu z obchodů tři čtvrtiny veškerého vína v plastových lahvích, které o prázdninách zkontrolovala. Výsledky mohou být i pro zákazníky aspoň částečným vodítkem pro výběr mezi jednotlivými značkami. Nic však neříkají o tom, zda je víno v plastu lepší než krabicové, sudové nebo ve skleněných litrových lahvích. Někteří producenti přitom sami přiznávají, že jde většinou o víno dovážené v totožných cisternách z Maďarska.

Kontrolou prošly se ctí bílý Primáš, červený Princeszer a Csardas a červené i bílé Szilvio. Naopak bílý Princeszer a Keller, Baron Aramis, Pražský fiakr, Primáš, Pannonia, Smaragd a Gránit v červené i bílé verzi neměly podle inspektorů správnou chuť, vůni a někdy i vzhled. Červený Primáš a Keller navíc obsahovaly příliš mnoho kyselin, které se používají ke konzervaci. Vína byla stahována z trhu i kvůli špatnému značení šarže.

"Kyselina sorbová se přidává do všech konzumních vín kvůli stabilitě," vysvětluje jeden z největších tuzemských dovozců vína v plastu Karel Kudrna z pražské firmy Buda-Mont. "Někdy se stane, že to výrobce přežene a je nutno takové lahve stáhnout z trhu."

Povolené množství kyseliny sorbové ve víně Primáš bylo překročeno přibližně o 10 procent. "Limity zdravotní závadnosti stanovuje ministerstvo zdravotnictví," vysvětluje ředitel zemědělské inspekce Jakub Šebesta. Malé překročení limitů by sice nemělo způsobit konzumentům žádné potíže, ale pozor by si měli dávat lidé oslabení nemocí nebo alergií.

Dokumenty:
            Vinařský zákon
            Vína protokol ČZPI

Inspekce hodnotila také vůni, chuť a barvu

Kromě dvou značek, jejichž výrobci nedodrželi povolené množství kyseliny, bylo staženy z trhu třiatřicet dalších dodávek několika značek. "Vůně a chuť," znělo nejčastější vyjádření inspektorů do protokolů o kontrolách, co je nevyhovujícího na jednotlivých vzorcích. "Levné víno v plastu časem zřejmě zlikviduje trh se skleněnými lahvemi, podobně jako u minerálek či limonád," domnívá se jeden z největších dovozců vína v plastových lahvích Zdeněk Kudrna z pražské firmy Buda-Mont. Tento trend potvrzuje již i komunikační manažerka supermarketů Delvita Karin Petrikovitsová: "Spotřebitelé mají o vína v PET lahvích zájem pro jejich nízkou cenu."

Vína v PET lahvích se většinou dobře prodávají

Vína v plastových obalech jsou v tuzemských obchodech relativní novinkou. Většina obchodů je má ve svém sortimentu nejvýše půl roku. Postoje zákazníků k tomu, zda koupit víno v plastové láhvi, krabici, nebo raději zůstat u klasického balení ve skle, jsou zatím velmi rozdílné. "Nabízíme výběr vín v plastu, ale lidé je kupují minimálně," říká vedoucí supermarketu Delvita v Praze na Florenci Ivana Havlíková. Podle ní si zákazníci kupují takto balené víno spíše proto, aby jej vyzkoušeli, a preferují víno v krabicích. Také v královéhradecké prodejně Julius Meinl se novému balení zákazníci zatím vyhýbají, neboť jim víno z něj prý nechutná. Naopak v Delvitě v Ústí nad Labe m se PET lahve s vínem prodávají velmi dobře. "V okamžiku, kdy jsme do sortimentu zavedli vína v krabicích a PET lahvích, poklesl prodej vína ve skleněných lahvích," tvrdí vedoucí ústecké Delvity Jaroslav Kopecký. "Lidé plast volí tehdy, když jedou na chaty nebo na výlety.

Mnozí zákazníci tvrdí, že jsou tato vína chuťově dobrá." Nakonec dodává Jaroslav Kopecký i své mínění: "Sám bych si víno v plastu asi nekoupil." Také u Julia Meinla v pražském obchodním domě Kotva mají zákazníci o tamní dva druhy vín v plastu zájem.

"V našem supermarketu je to nový sortiment a zatím se tato vína celkem dobře prodávají," potvrzuje zástupkyně vedoucí ho Jindřiška Smetanová. I přes neuspokojivé výsledky posledních kontrol České zemědělské a potravinářské inspekce zatím v žádném z oslovených supermarketů nezaznamenali stížnosti zákazníků na kvalitu tohoto alkoholického nápoje.