Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vína z Piave: jednoduchá a nekomplikovaná

  9:23aktualizováno  9:23
České písničky a červenobílé barvy na kloboucích italských horských myslivců v údolí řeky Piave na jaře 1918 upozorňovaly na nové československé legie. Řeka, kdysi červená krví, dnes ukazuje přívětivější tvář: nejen krásu Dolomit, ale také čilý vinařský život.

Jméno této řeky má však dodnes hořkou příchuť pro stovky českých rodin, jejichž příslušníci ve smutně proslulé a pro nás bratrovražedné "bitvě na Piávě" padli - na jedné či druhé straně. Po několika měsících krutých bojů tu ve svazku s italsko-anglickým vojskem pomohly k definitivnímu zlomení odporu rakouské armády a přiblížily tak konec první světové války.

Dravá říčka Piave si napřed obtížně klestí cestu mezi strmými štíty Dolomit. Za městem Belluno však zapomene na dramatický svět horských údolí a rozlije se v rovině do obrovské šíře v podobě nesčetných ramen živených zejména na jaře tajícím sněhem z hor.

Na obě strany od břehů řeky se táhnou rozsáhlé řady vinic a směřují k jihu, kde se Piave vlévá do Jaderského moře, zhruba v polovině cesty mezi Benátkami a u nás populárními přímořskými letovisky v Caorle a Bibione.

Apelace Piave patří v Itálii k těm nejmladším - svůj vinařský statut získala teprve v roce 1992. Přesto jsou zdejší vína už dnes velmi populární, a to nejen v rodném benátském kraji, ale i v zahraničí, kam jich míří čím dál více.

Vína z Piave nepatří k mimořádně drahým a náročným - naopak, jsou to typická vína pro běžnou spotřebu a sázejí na úspěch klasických a všeobecně známých odrůd. V této části Itálie představují jakousi francouzskou cizineckou legii, neboť hlavní podíl na vinohradech má Cabernet Sauvignon, Merlot a všechny varianty Pinotu - nero, bianco i grigio.

V menší míře tu lze najít i raritní původní odrůdy - červené Raboso a bílé Verduzzo, které tvoří součást původní a originální skladby vinic z dob před útokem phylloxéry koncem devatenáctého století.

Rozsáhlá oblast Piave spolu s východnějším Lison-Pramaggiore uzavírá mimořádně plodný a pestrý vinařský region Veneto, jemuž své jméno daly Benátky neboli Venezia. Se svými 75 000 hektary vinic patří mezi nejproduktivnější italské oblasti, i když s výjimkou Amarone se drtivá většina zdejších vín řadí spíše mezi ty jednodušší a nepříliš komplikované.

Souvisí to s vysokými hektarovými výnosy, díky nimž na druhou stranu lahve se jmény Bardolino, Soave, Valpolicella či Prosecco pronikly na pulty obchodů celého světa a výjimkou není ani Česká republika.

Reprezentantů regionu Veneto lze u nás najít velké množství a stále mezi nimi přibývá i zástupců z apelace Piave, vín od řeky, jež je spojena s naší minulostí.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

Najdete na iDNES.cz