Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vína z Piave: jednoduchá a nekomplikovaná

  9:23aktualizováno  9:23
České písničky a červenobílé barvy na kloboucích italských horských myslivců v údolí řeky Piave na jaře 1918 upozorňovaly na nové československé legie. Řeka, kdysi červená krví, dnes ukazuje přívětivější tvář: nejen krásu Dolomit, ale také čilý vinařský život.

Jméno této řeky má však dodnes hořkou příchuť pro stovky českých rodin, jejichž příslušníci ve smutně proslulé a pro nás bratrovražedné "bitvě na Piávě" padli - na jedné či druhé straně. Po několika měsících krutých bojů tu ve svazku s italsko-anglickým vojskem pomohly k definitivnímu zlomení odporu rakouské armády a přiblížily tak konec první světové války.

Dravá říčka Piave si napřed obtížně klestí cestu mezi strmými štíty Dolomit. Za městem Belluno však zapomene na dramatický svět horských údolí a rozlije se v rovině do obrovské šíře v podobě nesčetných ramen živených zejména na jaře tajícím sněhem z hor.

Na obě strany od břehů řeky se táhnou rozsáhlé řady vinic a směřují k jihu, kde se Piave vlévá do Jaderského moře, zhruba v polovině cesty mezi Benátkami a u nás populárními přímořskými letovisky v Caorle a Bibione.

Apelace Piave patří v Itálii k těm nejmladším - svůj vinařský statut získala teprve v roce 1992. Přesto jsou zdejší vína už dnes velmi populární, a to nejen v rodném benátském kraji, ale i v zahraničí, kam jich míří čím dál více.

Vína z Piave nepatří k mimořádně drahým a náročným - naopak, jsou to typická vína pro běžnou spotřebu a sázejí na úspěch klasických a všeobecně známých odrůd. V této části Itálie představují jakousi francouzskou cizineckou legii, neboť hlavní podíl na vinohradech má Cabernet Sauvignon, Merlot a všechny varianty Pinotu - nero, bianco i grigio.

V menší míře tu lze najít i raritní původní odrůdy - červené Raboso a bílé Verduzzo, které tvoří součást původní a originální skladby vinic z dob před útokem phylloxéry koncem devatenáctého století.

Rozsáhlá oblast Piave spolu s východnějším Lison-Pramaggiore uzavírá mimořádně plodný a pestrý vinařský region Veneto, jemuž své jméno daly Benátky neboli Venezia. Se svými 75 000 hektary vinic patří mezi nejproduktivnější italské oblasti, i když s výjimkou Amarone se drtivá většina zdejších vín řadí spíše mezi ty jednodušší a nepříliš komplikované.

Souvisí to s vysokými hektarovými výnosy, díky nimž na druhou stranu lahve se jmény Bardolino, Soave, Valpolicella či Prosecco pronikly na pulty obchodů celého světa a výjimkou není ani Česká republika.

Reprezentantů regionu Veneto lze u nás najít velké množství a stále mezi nimi přibývá i zástupců z apelace Piave, vín od řeky, jež je spojena s naší minulostí.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Ceny starších bytů v panelácích narazily na strop. Avšak jen na chvíli

(ilustrační snímek)

Ceny starších bytů narazily na některých místech Česka v závěru loňského roku na strop. Podle dat Českého statistického...

Klienti zažalují Českou pojišťovnu. Vadí jim, že dělá mrtvého brouka

Česká pojišťovna

Naštvaní klienti pojišťoven zakládají spolek, aby mohli v kauze neplatných životních pojistek podat obdobu hromadné...

Obavy vyprchaly. Češi zase létají na dovolenou do Turecka

Ilustrační snímek

Uzavřené předprodeje zájezdů tuzemských cestovních kanceláří pro letošní rok ukazují, že se Turecko vrátí mezi...

Najdete na iDNES.cz