(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Čeští vinaři zřejmě nezdraží. Víc se připlatí za víno z Francie a Itálie

  • 68
Neštěstí, tragédie, katastrofa. Vinaři v jižních částech Evropy úpí, že letošní sezona bude mizerná. Itálii, která je největším světovým producentem vína, postihla úmorná sucha. Problémy hlásí také Francie, vína z oblasti Bordeaux má být až o polovinu méně.

Nejrozsáhlejší vinařská oblast Francie v okolí Bordeaux očekává rekordně nízkou úrodu kvůli mrazům a krupobití. Vína odtud prý bude až o polovinu méně.

A neúrodu hlásí také Alsasko a další severněji položené francouzské regiony. Podle posledního odhadu tamního ministerstva zemědělství letos Francie vyprodukuje o 17 procent vína méně než v loňském roce.

Ceny italského i francouzského lahvového vína proto porostou v Evropě i v České republice, shodují se čeští dovozci vína pro MF DNES.

„Francouzští i italští vinaři zdražují každoročně. Výrazněji podraží víno hlavně z některých špičkových oblastí Francie, například Burgundska nebo Champagne, které trápí neúroda už několik let. Ceny tam navíc průběžně rostou i v důsledku rostoucí poptávky z asijských trhů,“ uvedl pro MF DNES majitel vinařské importní firmy Bladebla.cz Aleš Pokorný.

Vína z Itálie by podle něj mohla podražit jen v řádu jednotek procent, protože současné rekordní sucho se týká pouze části rozlohy tamních vinic a ty zbylé dokážou výpadek v produkci částečně nahradit.

„Vinaři nadávají na počasí vždycky, aby mohli nějak obhájit zvyšování cen. Moc zima nebo teplo, moc mokro nebo sucho... V tom jsou vinaři v celé Evropě stejní. Možná se to dotkne těch nejlepších oblastí, jako je Bordeaux a Burgundsko, ale mnohem víc než počasí hýbají cenou těchto vín spekulanti,“ dodává Jakub Král z vinařské dovozní firmy Vicom.

Zájem o Španělsko klesá

Cenu vína na českém trhu ovlivňují kromě importérů i domácí producenti z Moravy, kteří zásobují přibližně třetinu trhu. Ti letos utrpěli lokální škody při jarních mrazech, které Svaz vinařů ČR odhadl na 1,2 miliardy korun. S cenou moravští vinaři příliš hýbat neplánují.

„Pokud se nepokazí počasí, mohl by být letošní ročník moravských vín z pohledu kvality nadprůměrný a z hlediska objemu produkce průměrný,“ řekl MF DNES přední moravský vinař Josef Valihrach, který je zároveň předsedou Nezávislých vinařů.

Jeho slova potvrzuje Bogdan Trojak, jehož firma Veltin.cz pěstuje víno na Litoměřicku. „Většina tradičních vinic se z letošních mrazů i sucha vzpamatovala bez větších následků, poškozena byla hlavně mladá výsadba. Ceny českých, moravských i dalších středoevropských vín se tak u nás letos výrazněji měnit nebudou,“ dodává Trojak.

Zdražovat se letos nechystá ani mikulovské vinařství Tanzberg. Potvrdil to jeho manažer Filip Kosek s tím, že letošní výnosy budou zřejmě standardní. O mírném zdražení pak uvažuje rodinné vinařství Válka z Nosislavi.

„Vedle jarních mrazů nás o část úrody momentálně připravuje lesní zvěř, která má v důsledku sucha na jižní Moravě žízeň a chodí konzumovat hrozny přímo do vinohradů,“ upozorňuje Milada Válková.

Dovozci zahraničních vín se shodují, že na poptávku po víně, a tím pádem i jeho cenu mají značný vliv módní trendy. V současnosti tak u nás klesá poptávka po vínech ze Španělska a Jižní Ameriky, která byla na vrcholu přibližně před deseti lety, a mírně se snižuje rovněž zájem o vína z Nového Zélandu a Austrálie.

Naopak velkým trendem v českých vinotékách a internetových obchodech jsou odrůdy ze severní Itálie a východní části Francie, které čeští turisté objevili při svém lyžování v Alpách.

Roste také zájem o špičková bílá a červená vína z Moravy, ke kterým se tuzemští konzumenti znovu vracejí i přes jejich relativně vyšší cenu.

Samostatnou kapitolou jsou pak sudová vína. „Vzhledem k chystanému zpřísnění podmínek prodeje v příštím roce se u sudových vín očekává výraznější cenový nárůst,“ předpovídá Petr Marek z Vinařské asociace ČR.