Vinaři prožili dobrý rok, víno ročník 99 bude vzácné

  11:33aktualizováno  11:33
- Víno s letopočtem 1999 na etiketě, správně uložené ve sklepě, může za pár let znamenat slušný výdělek. Proč? Letošní ročník byl podle odborníků pro víno výjimečný. "Úroda byla skutečně kvalitou i množstvím mimořádná a s trochou nadsázky se o ní dá mluvit jako o úrodě století," říká profesor Mendelovy univerzity v Lednici na Moravě Vilém Kraus.
Na cenu vína kromě dobrého počasí a umu vinařů mohou působit však i další vlivy.

"Jedním z nich jsou například tři devítky v letopočtu, které mohou za pár let připadat spoustě lidem zajímavé, a i to cenu zvýší," míní majitel společnosti Vinselekt v Rakvicích Miloš Michlovský.

Největší světoví obchodníci

(rok 1998, v milionech dolarů)

Firma Země Prodej
1. LVMH Francie 1462
2. E&J Gallo USA 1428
3. Seagram Kanada 800
4. Castel Freres Francie 700
5. Canadaigua USA 614

Pramen: The Economist

Zdaleka to ovšem neznamená, že všechna letošní vína budou dražší. Vyšší cena se totiž týká především vín jakostních a přívlastkových, určených k archivaci. Známková, která tvoří více než polovinu domácí spotřeby, zřejmě nepodraží. "Stejně důležité ovšem je, kolik budou konzumenti ochotni zaplatit, proto si vinaři nemohou dovolit víno nadhodnocovat," říká Kraus.

Nejlepší nemusí být nejdražší
Ani ten nejlepší ročník ještě nemůže podle odborníků vínu automaticky zajistit vyšší cenu. "Záleží samozřejmě také na tom, co je to za odrůdu a odkud pochází, ale ročník sám o sobě vyšší cenu nezaručuje," říká profesor Mendelovy univerzity v Lednici na Moravě Vilém Kraus. "Například o roku 1997 jsme si to také původně mysleli, a vlivem letošního dobrého roku cena může poklesnout," dodává Kraus.

V tuzemsku také záleží na tom, jaké ocenění víno posbírá, a to se ukáže až na podzim příštího roku, kdy skončí všechny důležité soutěže, jako je například Vinex nebo Vinofórum. "U nás prodáváme například vína, u nichž si nedovolím dát vyšší cenu, protože nemají žádné ocenění, i když sám dobře vím, že jsou to vína velmi kvalitní," uvádí Miloš Michlovský ze společnosti Vinselekt Rakvice.

Zajímavým momentem při určování ceny vín z ročníku 1999 mohou být podle obchodníků i tři devítky. "Sběratelé mohou za pár let ocenit ledacos, svou roli mohou sehrát i tři devítky v letopočtu," říká Michlovský. Zatím ovšem podle odborníků není v tuzemsku moc firem ani lidí, kteří by investovali do archivace vína. "I naše společnost vlastní velkokapacitní sklep ve Valticích, který je vhodný k archivaci vín, ale zatím se s ním počítá jen pro potřebu firmy," tvrdí Hana Verlová z jablonecké společnosti Soare Sekt. Rozmáhají se sice privátní archivy, ale ty nejsou zaměřeny na dlouhodobé archvivování. "Investovat do vína, podržet ho vhodnou dobu a potom výhodně prodat, to zatím nikdo u nás nedělá," vysvětluje Michlovský.

Vyplatí se tedy nakoupit letošní víno a uložit ho na několik let do sklepa? "Na to se hrozně těžko odpovídá. Nemohu garantovat, že se potom víno prodá draho. Velkou roli může hrát kupní síla obyvatel," říká Michlovský.

Jaká vína s letopočtem 1999 tedy kupovat? Přestože záleží na oblasti, u bílých vín by nemělo být špatnou volbou rulandské bílé i šedé či savignon. Červeným vínům letošní rok prospěl téměř všem, tedy jak svatovavřineckému, tak frankovce.

Autor:

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Polovina poboček České pošty budou do osmi let franšízy, říká společnost

Ilustrační snímek

Česká pošta očekává, že do konce letošního roku bude na partnerské provozovatele převedeno 583 provozoven. Do konce...

Lichtenštejnové chtějí zpět majetek, který jim vzaly Benešovy dekrety

Před sedmdesáti lety zemřel prezident Edvard Beneš

Český stát by měl knížecí rodině Lichtenštejnů vrátit velkou část majetku, o nějž ho v roce 1945 připravily Benešovy...

Pivovary Lobkowicz se vyhrabaly ze ztráty, loni vydělaly přes 80 milionů

Ilustrační snímek

Pivovary Lobkowicz Group se minulý rok dostaly z předloňské 106milionové ztráty do zisku 81,3 milionu korun. Tržby za...

Najdete na iDNES.cz