Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vinaři z Chile: Sláva révokazovi

  10:15aktualizováno  10:15
Chile je jediná země na světě, která má na svém území všechna podnební pásma. Od tropického kousek pod rovníkem až k arktickému daleko na jihu. Réva vinná se pochopitelně pěstuje v polovině mezi těmito dvěma extrémy.
Chilský vinař kontroluje zrající hrozny

Chilský vinař kontroluje zrající hrozny | foto: Profimedia.cz

Dnes se vzdálenosti i přírodní bariéry, oddělující Chile od ostatního světa, dají díky letecké technice zvládnout poměrně lehce. V minulosti však měly na chilské vinařství přímo životodárný vliv.

Révu přivezli na území dnešního Chile španělští misionáři. První vinice zde vysázeli kolem roku 1550, tedy dokonce dříve než v Kalifornii, jejíž vinařství je zatím ve světě z obou Amerik nejproslulejší.

Po staletí však nebylo o chilském víně ve světě ani slechu, ani vidu. Za jeho prvotní mezinárodní známost, o kvalitě zatím nemůže být řeč, může katastrofa, která postihla všechny vinařsky vyspělé země na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Prakticky všechny evropské vinohrady tehdy zničil škůdce česky nazvaný mšička révokaz . Do Chile se díky jedinečné poloze této latinskoamerické země nedostal.

V Chile rostou pravé Merloty
Proto zde dodnes najdeme vinohrady s pravokořennými odrůdami révy vinné a tedy i víno pocházející z keřů, které jsou od kořenů až po listy skutečnými původními Merloty, Cabernety, Chardonnay či Sauvignony. Všude jinde se totiž jednotlivé odrůdy štěpují na révokazovi odolné podnože divoké révy pocházející ze Severní Ameriky.

SERIÁL: Méně známé vinařské země

Vína z Francie, Itálie, či Španělska ochutnal už snad každý. Jaká vína ale vznikají v Jižní Americe či ve Středomoří? To se dovíte v novém seriálu. Všechny díly najdete zde.

Až na chilská tedy pijeme vína pocházející z hroznů, které vyrostly na keřích s cizími kořeny. Díky tomu, že chilské vinice révokaz nezničil, zde přežila i vynikající modrá odrůda Carmenere, která pochází z Francie.

Révokaz chilskému vinařství tedy nejenom neuškodil, ale dokonce mu pomohl. Do země přijeli vinaři z Francie, Itálie, Německa a Chorvatska, kteří doma přišli doslova o všechno a rozhodli se začít na druhé straně zeměkoule znovu.

Článek vznikl ve spolupráci
s časopisem BarLife

Podíleli se na rozšíření ploch vinohradů a nejlepší z nich založili dodnes fungující a prosperující vinařské podniky. Jejich potomky prozradí hlavně příjmení, protože ve třetí či čtvrté generaci už se cítí a jednají jako Chilané a pochopitelně mluví všichni španělsky.

O skutečném rozvoji chilského vinařství, které pocítil i ostatní svět, však lze hovořit až od poslední třetiny dvacátého století. Kvalita šla prudce nahoru a o chilském víně se začalo mluvit i za hranicemi země. Od roku 2003 zde aktivně působí i největší soukromý vinař v České republice, Moravák Miloš Michlovský.

Chile láká mezinárodní experty
Sklepní hospodářství je dnes v Chile ve všech významnějších vinařských podnicích na nejvyšší světové úrovni. Nová generace chilských vinohradníků a winemakerů je vzdělaná a má osobní zkušenosti z celého vinařského světa. Jde o vysoce ceněné, dobře placené a vesměs mladé profesionály v tom nejlepším slova smyslu.

Klimatické i půdní podmínky ve většině chilských vinohradů i technologie jsou v Chile totiž všude takřka stejné. Potom už záleží pouze na umu, citu a profesionalitě vinohradníka a winemakera. První musí garantovat hrozny té nejvyšší kvality. Na druhém záleží, zda z podniku odejde víno skvělé, vynikající nebo jenom průměrné.

Chilské vínorodé území se dělí do sedmi nejvýznamnějších vinařských oblastí. Všechny leží v Centrálním údolí, odděleném od Tichého oceánu pobřežním pásem hor a končícím na svazích And. Jsou většinou pojmenovány po řekách, které vinice zásobují důmyslným systémem kanálů i v nejparnějším létě ledovcovou vodou z hor.

Klima v chilských vinařských oblastech je mimořádně příznivé. Ve dne je do 30 stupňů, v noci kolem deseti. Právě teplotní výkyvy v době vegetace a především při dozrávání hroznů jsou pro budoucí víno tím nejlepším.

ČTĚTE TAKÉ DALŠÍ SERIÁLY

Italská vína
Španělská vína
Francouzská vína
Autor:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...

Černá a bílá půda? Jihoafrický prezident chce vrátit pozemky černochům

Cyril Ramaphosa byl svého času chráněncem Nelsona Mandely, nyní směřuje do...

Jihoafrický prezident plánuje, že napraví křivdy koloniální minulosti a předá půdu vlastněnou bělochy do rukou...

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....Najdete na iDNES.cz