Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vinaři začali prodávat první burčák

  10:20aktualizováno  10:20
Prodejci začali lákat na burčák. Ačkoliv se může zdát, že sezona začala brzy, není tomu tak. Prodej je povolený od prvního srpna. "Vzhledem k chladnějším podmínkám začal později," řekl ředitel olomouckého pracoviště Státní zemědělské a potravinářské inspekce Jindřich Smička.
Víno, hrozny

Víno, hrozny - Víno - ilustrační foto | foto: plziDNES.cz

Právě inspektoři této organizace se na prodejce zaměří. V případě vážnějších prohřešků hrozí provinilcům i desetitisícové pokuty.

První víno vzniklé bouřlivým kvašením vinného moštu v sudech či tancích již včera ve stánku před olomouckým Priorem ochutnal i osmašedesátiletý Olomoučan: "Docela mi chutná, ale raději jsem si dal jen dvě deci. Nejsem žádný znalec, a tak kvalitu moc posoudit nedovedu."

V tomto stánku přijdou dvě deci burčáku z raného sběru na patnáct korun. Litr a půl pořídí zájemce za osmdesát korun.

Také v prostějovské vinotéce a prodejně sudových vín podle vedoucí Marcely Zoubkové burčák prodávají už asi týden. "Máme litr za čtyřiatřicet korun a zájem zákazníků je zatím obdobný jako loni," dodala Zoubková. Prostějovští pro burčák míří k výrobcům do Mikulova. "S prodejem jsme začali zhruba ve stejnou dobu jako loni," ukončila Zoubková.

Podle Jindřicha Smičky budou v kraji počty obchodů a stánků nabízejících burčák teprve postupně přibývat. "Nyní se jedná vlastně o začátek sezony. Například v Olomouci zatím víme jen o dvou třech místech, kde už tento nápoj prodávají," konstatoval Smička.

Počítá proto s tím, že se burčákem, který lze lidem nabízet až do 30. listopadu, budou pracovníci inspektorátu více zabývat v nadcházejících týdnech.

Smičkův předpoklad potvrzují i někteří obchodníci. "Zatím jsme ještě s burčákem nezačali, ale zhruba do konce tohoto týdne jej už nejspíš budeme mít," mínila včera Kateřina Pavlíková z olomoucké vinotéky Seneca. Dodala, že pro své zákazníky tento alkoholický nápoj vozí z jihomoravského Bzence, Bílovic a Sedlece.

Obdobně zatím ještě burčák nezačal nabízet ani vedoucí jedné šumperské prodejny sudových vín Zoltán Hegedüš. "Myslím, že s tím začneme až tak kolem 15. září," dodal Hegedüš.

Přesto podle něj už i nyní lze v regionu koupit kvalitní burčák, vyráběný z rané odrůdy Irsai Oliver. "Ovšem této odrůdy nebývá mnoho a výrobci si ji proto často nechávají pro vlastní potřebu," dodal. I to je důvod, proč by si při nynějším nákupu měli lidé dávat větší pozor, kde a za jakých podmínek nápoj pořídí.

"Byl bych třeba trochu skeptický k burčáku stojícímu celý den na sluníčku v plastové lahvi v pouličním stánku," mínil Hegedüš. Laika navíc lze ošálit například také zkvašeným nápojem z jablek.

Nebo mu prodavač může naservírovat vodou zředěný či cukrem vylepšený mok. Jak tedy rozpoznat ten pravý? Podle odborníků má spíše světlejší, krémovou až béžovou barvu (pokud ovšem není vyrobený z červených hroznů).

Nápoje vyrobené z jablečného nebo jiného ovocného moštu bývají tmavší. Hustší kal nemusí být na závadu. Burčák také má mít znatelnou hroznovou chuť a pracuje, čili kvasí.

Na burčák však nedohlížejí jen vinaři, prodejci a kontroloři, ale také celníci. Ti mají možnost kontrolovat doklady o způsobu nabytí prodávaného zboží. Jak potvrdila tisková mluvčí celníků, kontroly se chystají i v letošním roce.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Polomy, poničené vlaky a rozvody elektřiny. Česko sčítá škody po vichřici

Vichřice na Vysoké.

V českých lesích, které spravují Lesy ČR, padlo kvůli vichřici odhadem 300 tisíc stromů. Jsou to zhruba čtyři procenta...

Majitelé chat dosáhnou na dotace z Dešťovky, musí tam však trvale bydlet

Turnerova chata

O peníze na využívání dešťové vody v dotačním programu Dešťovka budou moci od října žádat i majitelé rekreačních...

Přeplněné koleje a dlouhé čekací listiny. Studentům se komplikuje ubytování

Olomoucké vysokoškolské koleje nabízejí 4550 míst. Na snímku je jeden z pokojů...

Navzdory tomu, že na české vysoké školy momentálně nastupují nejslabší populační ročníky za více než třicet let,...Najdete na iDNES.cz