Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vinaři začali prodávat první burčák

  10:20aktualizováno  10:20
Prodejci začali lákat na burčák. Ačkoliv se může zdát, že sezona začala brzy, není tomu tak. Prodej je povolený od prvního srpna. "Vzhledem k chladnějším podmínkám začal později," řekl ředitel olomouckého pracoviště Státní zemědělské a potravinářské inspekce Jindřich Smička.
Víno, hrozny

Víno, hrozny - Víno - ilustrační foto | foto: plziDNES.cz

Právě inspektoři této organizace se na prodejce zaměří. V případě vážnějších prohřešků hrozí provinilcům i desetitisícové pokuty.

První víno vzniklé bouřlivým kvašením vinného moštu v sudech či tancích již včera ve stánku před olomouckým Priorem ochutnal i osmašedesátiletý Olomoučan: "Docela mi chutná, ale raději jsem si dal jen dvě deci. Nejsem žádný znalec, a tak kvalitu moc posoudit nedovedu."

V tomto stánku přijdou dvě deci burčáku z raného sběru na patnáct korun. Litr a půl pořídí zájemce za osmdesát korun.

Také v prostějovské vinotéce a prodejně sudových vín podle vedoucí Marcely Zoubkové burčák prodávají už asi týden. "Máme litr za čtyřiatřicet korun a zájem zákazníků je zatím obdobný jako loni," dodala Zoubková. Prostějovští pro burčák míří k výrobcům do Mikulova. "S prodejem jsme začali zhruba ve stejnou dobu jako loni," ukončila Zoubková.

Podle Jindřicha Smičky budou v kraji počty obchodů a stánků nabízejících burčák teprve postupně přibývat. "Nyní se jedná vlastně o začátek sezony. Například v Olomouci zatím víme jen o dvou třech místech, kde už tento nápoj prodávají," konstatoval Smička.

Počítá proto s tím, že se burčákem, který lze lidem nabízet až do 30. listopadu, budou pracovníci inspektorátu více zabývat v nadcházejících týdnech.

Smičkův předpoklad potvrzují i někteří obchodníci. "Zatím jsme ještě s burčákem nezačali, ale zhruba do konce tohoto týdne jej už nejspíš budeme mít," mínila včera Kateřina Pavlíková z olomoucké vinotéky Seneca. Dodala, že pro své zákazníky tento alkoholický nápoj vozí z jihomoravského Bzence, Bílovic a Sedlece.

Obdobně zatím ještě burčák nezačal nabízet ani vedoucí jedné šumperské prodejny sudových vín Zoltán Hegedüš. "Myslím, že s tím začneme až tak kolem 15. září," dodal Hegedüš.

Přesto podle něj už i nyní lze v regionu koupit kvalitní burčák, vyráběný z rané odrůdy Irsai Oliver. "Ovšem této odrůdy nebývá mnoho a výrobci si ji proto často nechávají pro vlastní potřebu," dodal. I to je důvod, proč by si při nynějším nákupu měli lidé dávat větší pozor, kde a za jakých podmínek nápoj pořídí.

"Byl bych třeba trochu skeptický k burčáku stojícímu celý den na sluníčku v plastové lahvi v pouličním stánku," mínil Hegedüš. Laika navíc lze ošálit například také zkvašeným nápojem z jablek.

Nebo mu prodavač může naservírovat vodou zředěný či cukrem vylepšený mok. Jak tedy rozpoznat ten pravý? Podle odborníků má spíše světlejší, krémovou až béžovou barvu (pokud ovšem není vyrobený z červených hroznů).

Nápoje vyrobené z jablečného nebo jiného ovocného moštu bývají tmavší. Hustší kal nemusí být na závadu. Burčák také má mít znatelnou hroznovou chuť a pracuje, čili kvasí.

Na burčák však nedohlížejí jen vinaři, prodejci a kontroloři, ale také celníci. Ti mají možnost kontrolovat doklady o způsobu nabytí prodávaného zboží. Jak potvrdila tisková mluvčí celníků, kontroly se chystají i v letošním roce.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Klienti zažalují Českou pojišťovnu. Vadí jim, že dělá mrtvého brouka

Česká pojišťovna

Naštvaní klienti pojišťoven zakládají spolek, aby mohli v kauze neplatných životních pojistek podat obdobu hromadné...

Prodej tvrdého alkoholu v Česku stoupá. Každý čtvrtý panák je tuzemák

Ilustrační foto

Český trh s lihovinami loni vzrostl o tři procenta. Největší tuzemská likérka, Stock Plzeň-Božkov, prodala meziročně...

Malé firmy bojují o zaměstnance. Absolventům však práci nabízejí váhavě

Kancelářské potřeby (ilustrační foto)

Trh práce je sice už dlouhou dobu napjatý jako struna, ale pokud jde o absolventy, jsme ostražití, vzkazují malí...

Najdete na iDNES.cz