Vinaři začínají prodávat první burčák

  8:42aktualizováno  8:42
Kdo se každoročně těší na burčák z první sklizně raných odrůd, nemusí letos čekat až do podzimu. Téměř o tři týdny než obvykle už někteří vinaři nabízejí tento nápoj ve stáncích či vinotékách. Hrozny totiž letos dozrály dříve díky mírné zimě a velmi teplému létu.
Burčák

Burčák - Burčák | foto: Jan Karásek

Znalci říkají, že pít burčák na počátku srpna opravdu není obvyklé. Například ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec uvedl, že si nepamatuje tak brzký začátek prodeje burčáku.

V brněnské vinotéce pod Petrovem začal dnes prodávat burčák z panenské sklizně společnost PPS Agro ze Strachotína na Břeclavsku. Litr sladkého moku z rané odrůdy Irsai Oliver stojí 60 korun.

"Vůbec poprvé jsme burčák vyrobili o víkendu na strachotínské hody. Hrozny nejranějších odrůd dozrály letos o tři týdny dříve a už se na ně začínají slétávat špačci, proto teď lisujeme každý den," uvedl obchodní manažer společnosti Jan Rozek.

Tak ideální podmínky pro zrání hroznů vinaři léta nepamatují. "Slyšel jsem od jednoho pamětníka, že letošní rok je podobný roku 1947, kdy bylo stejné počasí - mírná zima díky které vinice brzy vyrašily a sucho a slunečno na jaře," řekl Machovec.

Nový vinařský zákon, který platí od vstupu Česka do Evropské unie, ale podle něj s takovým nezvyklým stavem počítá a povoluje prodej burčáku už od 1. srpna.

Většina vinařů, kteří se zaměřují na prodej burčáku, často podle Machovce nečeká, až hrozny získají potřebné kvality a burčák doslazují cukrem. "Kdo přijde na trh dřív, bude mít marketingovou výhodu," dodal Machovec.

Prodejce burčáku se také letos chystá kontrolovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Inspektoři budou hlídat především to, zda výrobci či prodejci burčák nezmnožuje, jak se právně označuje nezákonné ředění burčáku vodou.

"Budou také kontrolovat, aby se pod označením burčák prodával jen nápoj vyrobený z hroznů vypěstovaných u nás. Nápoje z dovezených hroznů nebo vyrobené v cizině se mohou prodávat pouze pod názvem částečně zkvašený hroznový mošt," řekl uvedl mluvčí SZPI Ivo Klemeš.

Prodejcům, kteří burčák dolévají vodou, hrozí od SZPI pokuta až v řádech stovek tisíc korun. Vloni neobstálo celkem šest ze 47 odebraných vzorků burčáku, předloni pak inspekce odhalila ředění burčáku u 15 ze 37 kontrol.

Ve dvou případech dosáhlo množství doplněné vody více než 94 procent.
SZPI použila vloni poprvé k rozboru vzorků speciální zařízení, které pracuje na principu nukleární magnetické rezonance a izotopové analýzy. V minulosti musela inspekce posílat odebrané vzorky k analýze a k vyhodnocení do zahraničních laboratoří ve Francii, Německu nebo Rakousku. Stejné zařízení bude SZPI používat i letos.

Burčák, tedy kvasící mošt z vylisovaných hroznů, lze v Česku nabízet pod tímto názvem pouze v případě suroviny sklizené a zpracované na území České republiky. Při použití importovaných hroznů jde o částečně zkvašený hroznový mošt. Dovážet hrozny do EU z třetích zemí pro výrobu vína nebo burčáku je zakázáno úplně.

Zákonem povolená doba prodeje burčáku, který je ve vinařských zemích víceméně raritou, je od 1. srpna do 30. listopadu.

Autoři: ,

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Nemá kdo obsluhovat. Německo bojuje s rekordním nedostatkem pracovníků

Ilustrační snímek

Německo se potýká s rekordním nedostatkem zaměstnanců, v zemi je několik set tisíc volných pracovních pozic. Pracovníci...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Další z rubriky

Na trhu s knihami se točí miliardy. Nakladatelé se spojují, aby obstáli

Ilustrační snímek

Ještě rok poté, co druhé největší nakladatelství Euromedia Group a jednička mezi knižními sítěmi Luxor oznámily...

Nižší DPH i dotace na obnovu lesů. Stát představil plán boje s kůrovcem

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Ministerstvo zemědělství představilo sérii kroků pro boj s kůrovcem. Očekává se další zhoršování kalamity i mimo...

Zloději oberou řetězce o desítky milionů ročně, způsoby kradení se mění

Ilustrační snímek

Rozšiřování samoobslužných pokladen a dalších moderních technologií inspiruje zloděje k novým nápadům, jak okrádat...

Najdete na iDNES.cz