Stáčené víno ve vinotékách skokově podražilo, prodejci viní zákon - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stáčené víno ve vinotékách skokově podražilo, prodejci viní zákon

  1:02
Stáčené víno ve vinotékách od letošního roku skokově podražilo až o 10 korun na litr. Majitelé vinoték přičítají zdražení zákonu, který výrazně zkomplikoval prodej z KEG sudů. Většina prodejců raději přešla na nevratné plastové obaly.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Přísnější pravidla prodejcům, výrobcům i dovozcům nebalených vín určil novelizovaný vinařský zákon. Platit začal loni v dubnu, ale na vinotéky se vztahuje až od letošního ledna.

„Víno pro koncového zákazníka zdražilo o šest až deset korun na litr, tedy průměrně ze 65 až 70 Kč na současných 75 až 80 Kč. Je to kvůli dražším plastovým obalům,“ líčí jednatel velkoobchodu Krobelus Jiří Bouma. Mezi zákazníky společnosti, která dováží stáčená vína například ze Španělska či Maďarska, patří také stovky vinoték. Až 80 procent z nich přešlo na jednorázové obaly bag-in-box, odhadl Bouma. Kromě toho, že víno prodražují, jsou neekologické.

Prodej z KEG sudů zákon umožňuje pouze výrobcům vín a přímým dovozcům. Prodejci, kteří chtějí zůstat u sudů, se proto musí papírově stát výrobci (přestože nápoj nevyrábějí) a vést náročnou administrativu. Znamená to evidovat výrobu a zásoby, registrovat se jako každý vinař na Ústředním kontrolním a zkušebním ústavu zemědělském a také odvádět poplatky Vinařskému fondu.

„Výrobcem jsme se stát nechtěli. Podmínky jako vinotéka absolutně nemůžeme splnit,“ popsala majitelka dvou vinoték v Praze, která nechtěla zveřejnit své jméno. Podnik, který přijme status výrobce, přebírá plnou zodpovědnost za kvalitu vína. A v případě problémů mu hrozí pokuta až 50 milionů korun.

Cílem úpravy zákona bylo snížení podílu falšovaného vína na trhu. Ministerstvo zemědělství trvá na tom, že svůj účel plní. Uvádí, že počet nevyhovujících a falšovaných vín klesl od roku 2013 do loňska ze 43 na 17 procent. Jakou roli v tom sehrál nový zákon, je ovšem sporné.

Jasno v tom nemá ani hlavní dozorový orgán, kterým je Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). „V tento okamžik je předčasné hovořit o zásadním zlepšení situace na trhu,“ shrnul ředitel Martin Klanica.

Dvojí způsob, jak obejít zákon

Většina vinotékařů se novým pravidlům podřizuje s nevolí. Část přitom volí cesty, které jsou na hraně zákona. Víno dál stáčejí na provozovně z KEG sudů do PET lahví, následně je opatří etiketou a prodávají jako lahvové víno.

Zákon totiž neříká, že lahvové víno nesmí být v PET lahvi. Právě na to sázejí některé vinotéky, jež volí cestu stáčírny. Na etiketě pak nechybí odrůda, ročník, podíl zbytkového cukru, číslo šarže ani informace o tom, kdo lahev plnil. Stáčírna nicméně nesmí lahev plnit před očima zákazníka.

SZPI tento trik vnímá jako obcházení zákona. „Pokud inspektor zjistí, že provozovatel režim prodeje sudového vína obchází přes ‚vinotéky-stáčírny‘, které plní víno na žádost zákazníka v jeho přítomnosti, vyhodnocuje to jako porušení právních předpisů a razantně to postihuje finančními sankcemi,“ sdělil mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Objevil se i druhý, mnohem složitější způsob, jak víno z KEG sudů dál prodávat. V tomto případě si dodavatel vína pronajme třeba jen jeden metr čtvereční vinotéky, takže její majitel prodává víno za cizí subjekt, nikoliv pod svým identifikačním číslem. Dodavatel mu následně vyplácí provizi.

„Nelze to nabídnout každému. Přestože to vypadá jednoduše, je zde spousta úskalí. Je o to však zájem. V současné době zásobujeme zhruba sto partnerských provozů,“ uvedl jednatel velkoobchodu Vino Partner Jaroslav Pšeja, který obsluhuje 14 vlastních vinoték pod značkou ViP. Komplikace v tomto případě vyplývají například z elektronické evidence tržeb nebo vyúčtování DPH.

Jak se prodává víno v Česku

Vinotéky v době plastové

Přestože trh v minulých letech hovořil o novém zákonu jako o katastrofě, ta se nekoná. Část vinoték skončila, většina se přizpůsobila regulaci. Distributoři nadále dovážejí zahraniční vína, jen za přísnějších podmínek. Kromě hlášení dovozů Státní zemědělské a potravinářské inspekci musí nechat od loňského dubna víno nejprve 10 dní ležet na skladě, aby měla kontrola šanci odhalit padělky.

Víno pro koncového zákazníka podražilo méně, než se líčilo v černých scénářích. Místo desítek korun si lidé připlatí navrch maximálně desetikorunu na litr.

Vinotékám a distributorům přesto zákon přinesl náklady navíc. Do stáčecích linek na bag-in-boxy investovali vinaři až desítky milionů korun. Podle Jiřího Boumy, jednatele obchodníka s vínem Krobelus, může přijít další zdražení, protože někteří vinaři zatím nepromítli náklady do cen.

„Podle mě přijde zdražení ještě ve druhé vlně. Během příštích měsíců může víno zdražit o dalších pět korun,“ řekl.

To mohou majitelé vinoték pocítit odlivem zákazníků. „Už teď u nás kvůli vyšší ceně nakupuje méně lidí,“ popsala majitelka dvou vinoték v Praze. Právě to bylo podle kritiků hlavním cílem zákona – připravit rozlévaná vína z vinoték o výhodu nižší ceny.

„Tento zákon nezakazuje, ale téměř znemožňuje prodej sudového vína. Paradoxem je, že se zde nebojuje proti vínu, které zůstává pořád stejné, ale proti obalu, ve kterém se prodává. A to z jednoho prostého důvodu: smazání konkurenční výhody našeho nebaleného vína proti levnému balenému vínu v lahvi,“ myslí si Jaroslav Pšeja z Vino Partner.

Zdražení vína je z menší části podle Pšeji způsobeno sezonními výkyvy – neúrodou v důsledku mrazů u největších pěstitelů révy, jako je Itálie či Španělsko. Samotný dvacetilitrový bag-in-box vyjde zhruba na 100 korun. Obal je nevratný a zvyšuje cenu vína o pět korun na litr.

Prodejci si navíc ke každému druhu vína pořizují motorky v ceně až 1 500 korun, protože bez nich je stáčení příliš pomalé. Odborníci tvrdí, že víno v KEG sudech déle vydrží. Nápoj ošetřený dusíkem v nerezových obalech si uchovává lepší kvalitu než v bag-in-boxech, kde podléhá mikrooxidaci.

Ostatně na víno v plastu dávají producenti záruku maximálně dva měsíce.
„Papírové krabice, ve kterých jsou bag-in-boxy, nedrží. Náš vinař si musel nechat vyrobit speciální plastové krabice,“ popsal svou zkušenost spolumajitel vinotéky ve Středočeském kraji, který nechtěl zveřejnit své jméno. Někteří vinaři si dokonce nechali vyrobit na zakázku vlastní bag-in-boxy, protože standardní typy se špatně skládají na palety.

Rozstřel: Martin Sedlák - Include | (1:09) | video: iDNES.tv

České patenty mohou vrátit výrobu baterií a solárů do Evropy, říká expert

Nejčtenější

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Trump je vyřadil z provozu. Pro americké značky jsou cla vůči Vietnamu smrtelná

Vietnam se v uplynulých letech stal klíčovým hráčem výroby místo Číny, která čelila přísnějším celním tarifům ze strany Spojených států. Nyní se však ani tato asijská země nevyhne novým tarifům....

Trump zavádí reciproční cla pro celý svět, dovoz z Evropy se prodraží o 20 procent

Americký prezident Donald Trump zavádí reciproční cla na země „celého světa“. Zdůvodnil to potřebou nakopnout domácí průmysl a posílit vnitřní trh ve Spojených státech. Dovoz z Evropské unie se...

Koupil si jízdenku, aby dostal kafe a zmrzlinu zdarma. Od Čechů dostal vynadáno

Kde leží hranice mezi maximálním využitím nabízených služeb za minimum peněz a kde už začíná jejich zneužití? Diskusi na toto téma rozvířil příspěvek na sociálních sítích. Mladý muž v něm popisuje,...

Generátor čísel, hausnumera. Ekonomové kroutí hlavou nad Trumpovým výpočtem

Když Donald Trump ve středu představoval rozsáhlý balíček recipročních cel vůči celé řadě zemí, oháněl se tajemnou tabulkou. Nejprve nebylo příliš jasné, jak administrativa amerického prezidenta k...

Asijské akciové trhy se prudce propadly, reagují na Trumpova cla

Aktualizujeme

Akcie na burzách v Asii zahájily týden prudkým poklesem, v Hongkongu podle hlavního indexu odepisují téměř 13 procent, v Číně skoro devět procent. Výrazně ztrácejí také akcie v Japonsku a dalších...

7. dubna 2025  9:24

Kopaničáři ze Slovenska dobývají svět kosmetiky. Pomocí bylin i vědeckých poznatků

Advertorial

Z touhy po přírodních řešeních se zrodila slovenská rodinná firma Panakeia, která dnes zásobuje desetitisíce zákazníků originální kosmetikou na přírodní bázi. Za úspěchem firmy stojí i práce syna...

7. dubna 2025  7:42

Šéfka drůbežářů: Bojíme se dovozu kuřat z Ameriky, ošetřují je chlorem, my nesmíme

Premium

Lidé stále méně kupují celá kuřata, trendem jsou polotovary nebo trhaná kuřecí masa, říká nová ředitelka Sdružení drůbežářských podniků Zuzana Slámová. Ve funkci skoro po čtvrt století vystřídala...

7. dubna 2025

Slintavka a kulhavka je jen jedna pohroma. Chovatele potichu ohrožuje „modrý jazyk“

Ačkoliv se chovatelé v posledních týdnech obávají stále více slintavky a kulhavky, hospodářství se skotem stále decimuje jiná choroba – katarální horečka ovcí, tedy takzvaný bluetongue, modrý jazyk....

7. dubna 2025

Po oteplení planety lidé zchudnou víc, než se čekalo, zjistila studie

Ekonomické modely dlouhodobě podceňovaly dopad globálního oteplování na bohatství lidí. Odborníci tvrdí, že starší výzkumy dezinterpretovaly dopad globálního oteplování stejně jako pravděpodobné...

6. dubna 2025

Zbytek Asie k odvetě za cla proti Trumpovi nemíří. Na rozdíl od Číny chce vyjednávat

Některé asijské země zřejmě nezavedou odvetná cla na Spojené státy a zaměří se na vyjednávání s administrativou Donalda Trumpa. Cla na americké dovozy vyloučily například Tchaj-wan či Indonésie,...

6. dubna 2025  16:15

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Samochladicí plechovka má nahradit ledničku. Vynález představil barman z Walesu

Udržet nápoj studený bez chlazení? Zdá se to nemožné, ale James Vyse, bývalý barman z Walesu, zřejmě našel řešení. Po více než 500 prototypech a dvou letech vývoje přichází nyní s převratnou inovací,...

6. dubna 2025

Göteborg dostal pokutu za nesplnění enviromentálních cílů. I tak v nich postupuje

Pro Göteborg je ekologie dlouhodobě velmi důležitá. Druhé největší město ve Švédsku se v roce 2022 stalo prvním samosprávným celkem na světě, který si vzal speciální udržitelný úvěr SLL...

6. dubna 2025

Výborný varoval obchody před umělým zvýšením cen kvůli kulhavce a slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News požádal, aby lidé přes Velikonoce nenavštěvovali farmy či se nepřibližovali ke zvířatům, která jsou na...

6. dubna 2025  11:31,  aktualizováno  11:44

Španělsko se stalo rájem evropské farmacie. Vláda jde obřím firmám na ruku

Španělsko se v posledních letech stává centrem evropského farmaceutického průmyslu. Ve svých strategiích s touto destinací počítají nejdůležitější firmy z oboru včetně společností jako AstraZeneca,...

6. dubna 2025

Do Sapy už se bát nemusíte, říká podnikatel. Letos tam postaví nemocnici

Premium

Narodil se vietnamským rodičům, do Vietnamu ovšem zamířil až v dospívání. Filantrop a podnikatel Nguyen Manh Tung patří do první generace Vietnamců, kteří se narodili v Česku a pracně si tu museli...

6. dubna 2025

Parkování na letišti v Praze? Nejen přes Velikonoce je dražší než v Německu

Ceny parkování na pražském letišti mohou trumfnout i samotnou cenu letenky. Podle letiště jsou částky srovnatelné s relevantní konkurencí. Na dalších čtyřech českých letištích přitom turisté zaplatí...

6. dubna 2025