káva

káva | foto: Profimedia.cz

Víte, jak udělat espreso a kapučíno?

  • 14
Zajdeme na kafe. Jedna z nejčastějších vět, které si říkáme s kamarády i s obchodními partnery. Káva se pije už stovky let, její příprava, podávání i chutě se však stále vyvíjejí. Branou kávy do Evropy byla Itálie, kde také po staletí zlepšovali její přípravu.

Přesně před sto lety sestrojili Italové první přístroj na espreso - dnes podle odborníků nejdokonaleji připravený, ale i nejoblíbenější kávový nápoj.

Víme však, jak jej správně uvařit? "Nejdůležitější je myslet na to, že nápoj, který pijeme, je emulze podobná vývaru. Káva se vaří. Ne vyluhuje jako čaj. Na jedné straně je voda, na druhé kávový olej - a ty musíme spojit. Teprve tak získáme z kávy všechny aromatické látky. Když ale zůstane voda od oleje oddělená, nebude vývar chutný, stejně jako když se spálí," vysvětluje jeden z největších znalců kávy v Česku, Ital Roberto Trevisan.

Espreso = 30 mililitrů kávy a krémová pěna
Podle Trevisana musí espreso dodržet pět parametrů: jemně mletou kávou má 20 až 30 vteřin protékat 90 stupňů horká voda pod tlakem 9 barů. Výsledkem musí být 20 až 30 mililitrů nápoje - tedy malý šálek.

"Pak je v emulzi až tisíc aromatických látek. Kdyby voda tekla delší dobu, lógr už nemá co dát a zkazím tu dobrou kávu, kterou už mám. Při větším tlaku se zase oleje už spálí," říká Trevisan.

Příprava různých druhů kávy
NÁVOD ZDE

Kvalitu kávy ukáže pěna. "Pokud je káva vodovější, bude pěna hodně světlá, bublinatá, nahoře poplave olej. Když je naopak kafe spálené, je v šálku hodně tmavá pěna, která se rychle ztrácí." U správného espresa musí vytékat do šálku pěna krémová.

"Jakmile začne dělat světlou skvrnu, už je to špatně," dodává s tím, že káva je vlastně ovocná dřevina, a když se vyvaří to dobré, zbude jen celulóza a karcinogenní látky, vzniklé při pražení.

Můžete si to jednoduše prověřit, když si připravíte prvních 30 mililitrů kávy, pak vyměníte šálek a ze stejné kávové sedliny (lógru) uděláte dalších třicet mililitrů. "Výsledkem bude nedobrá teplá kávová voda. Pokud necháte vytéci ,velké espreso‘, tedy celých 60 mililitrů, bude káva nezdravá, ale hlavně trpká a bude se lepit na patro. Proto já nemůžu pít velké kafe bez mléka a cukru," tvrdí odborník.
Pokud trváte na velkém espresu, měli byste první šálek emulze dolít horkou vodou.

Důležitý je i šálek
Kdo si chce vychutnat opravdu dobré espreso, nesmí zapomenout předem nahřát šálek. Správný porcelánový šálek na espreso má mít úzké kónické dno, aby káva z trysek kávovaru plynule stékala po šikmé stěně a vytvořila krémovou pěnu.
Ideální šálek má také tlusté stěny, které déle udrží nápoj teplý.

A co kapučíno?
Pokud hovoříme o kapučínu, myslíme tím pravé espreso s ohřátým zpěněným mlékem, ne instantní náhražky, které s touto italskou specialitou nemají nic společného.

Pěny na kapučínu nemá být méně než jeden a více než dva centimetry. Nejlepší je použít speciální mléko, které je běžně k dostání - dělá hustou krémovou pěnu. Ideální je mít kávovar s tryskou, jež pomocí horké páry mléko napění.

A jak se delikatesa připravuje? "Do nerezové konvičky nalijete asi třetinu mléka. Jeho teplota by neměla přesáhnout 70 stupňů. Po napěnění konvičkou párkrát poklepete o stůl, tak popraskají případné vzduchové bubliny. Pak připravíte do asi 120mililitrového šálku na kapučíno 25 mililitrů espresa a do něj nalijte zpěněné mléko," popisuje Štěpánka Havrlíková, která v Česku koordinuje soutěž Mistr kávy.

Český turek? Starý přeluhovaný čaj
A co říká Ital na českou specialitu, 'turka'? "Češi jsou na něj zvyklí, nemá cenu jim ho brát. Pijí ho srdcem, ne hlavou a žaludkem. Není to zdravé, ovšem takových věcí je..." říká smířlivě Trevisan.

Připouští ovšem, že sám by ho nepil. "Zalívaný turek je prvních třicet vteřin voňavý i pro mě. Jenže vařicí vodu s rozvířeným lógrem nemůžu pít. Musím počkat - a pak už nevoní, mám něco jako starý přeluhovaný čaj. Proto doporučuji všem: uvařte si pravého českého turka, těšte se přitom, nasajte vůni - a vylijte ho… Uděláte dobře svému žaludku."

A co by Ital udělal, kdyby neměl žádný přístroj? "Alespoň bych vařil kávu v uzavíratelném hustém sítku na čaj, po minutě ji vyndal a pil kávový nápoj," říká Roberto Trevisan.

Kávosloví
Ristretto
Pouhých cca 20 mililitrů emulze ze 6 až 7 gramů kávy, to je podle znalců ideál. Pěna musí být hustá a krémová, káva nesmí chutnat spálenou hořkostí.
Espresso
Sedm gramů kávy na porci 20 až 30 ml, to je mezinárodní standard pro espreso.
Espresso lungo
Espreso dolité horkou vodou na až 120 ml.
Cappuccino (čti kapučíno)
Espreso s našlehaným mlékem a mléčnou pěnou. Nejdříve se šlehá mléko, na ně se nalije káva, nebo se naopak nalévá mléko do espresa. Mléčná pěna tvoří vrstvu 1 až 2 cm. Teplota mléka je max. 70 °C.
Caffé latte (čti kafé late)
Do vysoké štíhlé sklenice (90 ml) patří malé espreso (30 ml) a dvě třetiny teplého mléka s trochou pěny.
Macchiatto (čti makiato)
"Strakatá" bílohnědá káva: klasické espreso zakápnuté mléčnou pěnou.
Vídeňská káva
Káva se šlehačkou, může být turecká i překapávaná.
Ledová káva, frappé
Vychlazené espreso se šejkruje nebo šlehá s ledem, cukrem a mlékem, až se vytvoří pěna. Možno vylepšit zmrzlinou, šlehačkou a posypat skořicí či kakaem.
Melange (čti melanž), kapucín, brauner
V německy mluvících zemích se tak označují kávy s podílem mléka; u melange je to 1:1, u ostatních méně mléka.
Irská, alžírská káva
Espreso s whisky či koňakem. Italové se však řídí slovy: "Proč škodit dobré whisky nebo koňaku, když tím uškodíte dobré kávě?"
Káva se sirupem
Sirupů je mnoho druhů, slouží k ochucení kávových nápojů. Neobsahují alkohol.
,