Vítejte v novém roce! Mělo by být lépe

  • 6
Letošní rok Češi zakončili optimisticky: hodně nakupovali, nebáli se dluhů, a tak ekonomika běží svižně kupředu. Vše nasvědčuje tomu, že v příštím roce se nám nepovede o nic hůř. Přinejmenším na to sází mnoho těch, kteří si na peníze lidí brousí zuby.

Plány výroby v podnicích jdou nahoru, na více se těší banky, ale i vláda, která chce příští rok nemalou část bohatství ukousnout pro státní pokladnu. A tak navzdory všem novým zákonům a reformám, vyšším daním, cenám a úrokům lze čekat další dobrý rok.

V letošním roce statistici změřili nezvykle vysoký růst platů, okolo sedmi procent. Jestli se tedy na vás nedostalo, pak by se to mělo povést příští rok. Jinak možná stojí za to se zamyslet, jestli se u vás v práci neděje něco divného.

Aby váš plat vzrostl alespoň průměrně, mělo by to být zhruba o pět procent. Tolik odhadují ekonomové a tolik lze čekat i podle plánů největších firem v jednotlivých krajích.

Potvrdila to minulý týden i celostátní anketa MF DNES. Průměrný plat v zemi se má vyšplhat na 18 tisíc korun hrubého měsíčně. S tím jsou víceméně smířené i odbory.

Čichám plnou peněženku...
S tím, že lidé budou mít co utrácet, počítá kdekdo. Během příštího roku se otevřou nová velká nákupní centra v Plzni, Českých Budějovicích, v Olomouci, v Opavě a v Praze.

Expanzi žene také víra ve větší nákupy na dluh, tažené důvěrou zákazníků v bezproblémovou ekonomickou budoucnost. "Musíme přidat v úvěrech pro domácnosti, prostor tu určitě ještě existuje," říká k hlavní strategii na příští rok šéf České spořitelny Jack Stack.

S konjunkturou počítá i Škoda Auto, největší podnik v zemi. "Letos jsme prodali víc než loni a příští rok to, doufám, bude ještě lepší," říká šéf Škodovky Vratislav Kulhánek.

Pro rok 2004 má připraven trumf, octavii druhé generace. Smělé vize mají i další, od prodejců mobilních telefonů (i když zdraží poplatky za hovory) po stavitele domů či prodejce oděvů.

Vyšší daně, vyšší ceny
Na vlně konjunktury se sveze také Špidlova vláda, která si už na podzim v parlamentu nechala odhlasovat výrazné zvýšení daní a sérii rozpočtových škrtů.

"Zvýšení daní je nejcitelnější od daňových reforem před deseti lety," míní ekonom ČSOB Petr Dufek. A čísla ze státního rozpočtu mu dávají za pravdu: na daních se má letos zaplatit o třicet miliard víc.

Jinými slovy, jsou to tři tisíce korun ročně na každého občana. Kabinet se hájí tím, že když nezačne řezat teď, ekonomika časem zkolabuje kvůli obřím státním dluhům. Takže až přijde v lednu složenka za telefon, bude na ní o 17 procent vyšší cifra, protože v telefonních hovorech bude nově daňová přirážka 22 místo pěti procent.

Stejné je to třeba u internetu, právních služeb nebo recyklovaného toaletního papíru. Zdraží také benzin, cigarety a alkohol.

Na druhé straně však vláda přiškrtí peníze na důchody (na celý rok penzistům přidá v průměru jen 144 korun) a na platy státních zaměstnanců. Ti by sice měli dostat přidáno, ale většinou na úkor třináctých platů a osobního ohodnocení.

Navzdory těmto úsporám a vyšším daní ve státní pokladně zůstane velká díra. Deficit státního rozpočtu je naplánován na 115 miliard, což je rekord od vzniku samostatné republiky. Tyto peníze si vláda bude muset půjčit, a tak se nabalí další státní dluh, který příští rok bude obnášet kolem 60 tisíc korun na občana.

Práce pro vývoz
Už teď v prosinci nezaměstnanost zřejmě vyskočila přes deset procent, takže na úřadech práce se hlásí přes půl milionu lidí. Další dostanou černého Petra příští rok: vláda předpokládá nezaměstnanost 10,3 procenta, takže na podporách se utratí skoro o miliardu korun víc než letos.

Nakonec to však nemusí být tak tragické, pokud se bude dařit západoevropským zemím, kam směřuje většina českého vývozu a kde se dá čekat oživení. "V Německu ožívá podnikatelská důvěra, což v minulých dvou ekonomických cyklech byl vždy spolehlivý signál, že oživení přijde také k nám," míní ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek.

Vývoz by podle něho příští rok mohl růst rychleji než dovoz, což by mělo pro ekonomiku blahodárný dopad. Příkladem těch, kteří spoléhají na zájem z Evropy, jsou Japonci a Francouzi budující novou automobilku v Kolíně. Na podzim by měli být hotovi, což bude pro český vývoz příjemná vzpruha.

Vstup do EU: symbolická tečka
Kdo by očekával, že po 1. květnu uvnitř EU rázem zbohatneme, bude asi zklamán. Členství je podle ekonomů pouze nutná, ale nikoli postačující podmínka k prosperitě. Bohaté západní sousedy doženeme podle posledních odhadů nejdřív za čtyřicet let.

"Snad se v květnu lidé nechají nabít pozitivní náladou, což ekonomice může pomoci," věří Radko Šindrbal z GE Capital Bank.