Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Miliardář Vítek postaví dva luxusní hotely ve švýcarském ráji lyžařů

  4:01aktualizováno  4:01
Realitní magnát Radovan Vítek rozšíří síť svých hotelů o dva luxusní komplexy ve švýcarských Alpách. Investoval proto pět milionů franků do společnosti Crans-Montana-Aminona, která sdružuje vlekaře v exkluzivním zimním středisku Crans-Montana.

Realitní magnát Radovan Vítek | foto: David PortMF DNES

Vítek tak získal v CMA desetiprocentní podíl plus místo v představenstvu. "Být členem představenstva byla jedna z jeho podmínek, ale ne proto, aby získal kontrolu, to by ani s deseti procenty nemohl, nýbrž aby se účastnil debat," uvedl šéf CMA Philippe Magistretti pro švýcarskou televizi Canal 9.

Vítek, jenž ovládá skupinu Czech Property Investments (CPI) čítající 17 hotelů, přes 12 tisíc bytů a stovky tisíc metrů čtverečních nájemních obchodních a kancelářských ploch, získal tak garanci, že se může pustit do projektu za zhruba 200 milionů franků, v přepočtu 4,1 miliardy korun.

Jde o pozemek, který leží strategicky jen několik stovek metrů od centra Crans-Montany a blízkosti lanovky spojující Crans a Cry d’Err. Na něm chce Vítek s CMA postavit hotelový komplex, který bude tvořit pětihvězdičkový hotel se dvěma sty pokoji a tříhvězdičkový podnik, jenž by měl nabídnout asi sto pokojů. CMA se na hotely těší. "Hotelové lůžko, to jsou tři tisíce franků za sezónu, takže samozřejmě dvě lůžka jsou lepší než jedno," plánuje si Magistretti. Jde přitom o jeden ze šesti realitních projektů, které se v místě plánují.

Vítek má ve Švýcarsku image tajemného českého miliardáře

Českého magnáta, jenž byl na mimořádné akciové hromadě 13. května přítomen, popsal tamním novinářům následovně: "Známe se, rozumí dobře svému řemeslu a jeho projekty se nám velmi líbily." Jeho nadšení sdílí i Jean-Claude Savoy, předseda Svazu obcí Crans-Montany (ACCM), navíc i proto, že rovnováha v akcionářské struktuře se nezměnila, protože i obce svou investicí do kapitálu společnosti posílily vlastní podíl.

Sám Vítek na zasedání oficiálně nepromluvil a nechtěl hovořit ani s novináři. Na místní tak mohl působit jako tajemný miliardář z Prahy, který si může dovolit přijít na valnou hromadu neformálně v džínách a sportovním svetru. Vítek neprolomil mlčení o projektu ani ve středu. "Zatím to nebudu komentovat," uvedl stručně pro MF DNES.

Crans Montana

Švýcarský areál Crans Montana

Lyžařská oblast Crans-Montana ležící v kantonu Valais, kde se mluví francouzsky a německy, má aktuálně 140 kilometrů sjezdovek. Nejvýše se dá lanovkou dostat na ledovec Plaine Morte a oblast přeje volnému lyžování mimo sjezdovky. Vítek si ji oblíbil již před deseti lety. Vlekařská společnost CMA v zimě zaměstnává 260 lidí, kteří se starají o vleky a úpravu sjezdovek, restaurace a hotely. V létě v ní pracuje jen 80 lidí, ale stane se, že i v letní sezoně přepraví za den lanovkou téměř dva tisíce lidí.

Tyto roky jsou pro společnost rozhodující. Předloňskou sezónu se potýkala se ztrátami kvůli silnému větru, který ji ochromuje, a který podle meteorologů bude tuto oblast trápit nadále. Proto je pro ni rozhodující turisty udržet i po lyžování.
Nejčtenější

Soud zrušil část zákona o EET. Další vlny se zpozdí, z účtenek zmizí rodná čísla

Ústavní soud s odloženou platností škrtl několik paragrafů zákona o evidenci...

Odpůrci EET se radují. Ústavní soud zrušil část zákona o evidenci tržeb, jako celek však obstál. Třetí a čtvrtá vlna,...

Miliardářem přes noc. Rostoucí bitcoin poslal Australana mezi superbohaté

James Gilbert

Z kryptoměnového šílenství vzešel další miliardář. Je jím Australan James Gilbert. Prezident společnosti Crypto, jejíž...Byty v panelácích zdražily o 50 procent, nedosáhne na ně ani střední třída

Panelový dům na sídlišti Broumovská.

Panelové byty jsou nejdostupnějším typem bydlení v Česku. V posledních letech však podražily tak, že na ně často...

Exploze v Rakousku odřízla tři země od plynu. V Itálii je stav nouze

Výbuch poblíž Baumgarten an der March v Rakousku.

Exploze plynového terminálu na východě Rakouska u slovenských hranic přerušila dodávky plynu do Itálie, Slovinska a...

Bernard provokuje další reklamou. Vyjadřuje nesouhlas s kampaní #MeToo

Kontroverzní reklama pivovaru Bernard.

Pivovar Bernard pobouřil další provokativní reklamou. Tentokrát se v ní naváží do kampaně #MeToo. Ta spojuje ženy z...Další z rubriky

Walt Disney nakupuje. Za 21st Century Fox utratí 52,4 miliardy dolarů

Twenty-First Century Fox.

Americký zábavní gigant Walt Disney koupí většinu aktivit 21st Century Fox za 52,4 miliardy dolarů (1,14 bilionu...

Pojišťovna České spořitelny se stane součástí Kooperativy

Druhým nejvyšší růst si loni připsala rakouská Erste Group, jejíž nejvýnosnější...

Rakouská skupina Vienna Insurance Group (VIG) plánuje spojit dvě české pojišťovny. Pojišťovna České spořitelny se v...

Na Facebook pouze se souhlasem rodičů. Francie omezuje sociální sítě

Logo Facebook

Návrh francouzského zákona o ochraně osobních údajů zkomplikuje mladistvým přístup k sociálním sítím. Francouzi, jimž...Najdete na iDNES.cz