Radovan Vítek

Radovan Vítek | foto: David Port, MF DNES

Vítek podal trestní oznámení na Sazku, loterijní firma je v pohodě

  • 20
Firma Moranda, za níž stojí největší věřitel zadlužené Sazky Radovan Vítek, podala trestní oznámení na loterijní firmu. Viní ji z pokusu o podvod, ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a z pokusu o vyvolání úpadku. Sazka se trestním oznámením nezatěžuje.

Z informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku vyplývá, že Moranda podala v prvních dvou věcech Policii ČR trestní oznámení už 2. března.  

V trestním oznámení poukazuje na původní pohledávky Komerční banky a Raiffeisenbank vůči Sazce. Těchto závazků se Sazka podle advokáta Morandy Tomáše Rybáře snažila zbavit tím, že si vykonstruovala "protipohledávky" a tvrzením o jejich vzájemném započtení se tak snažila vyvolat dojem, že původní závazky zanikly.

Včera Moranda první trestní oznámení doplnila o další, konkrétně o pokus Sazky způsobit úpadek. Rybář oznámení zdůvodňuje posledním vývojem v Sazce, kdy vyšlo najevo, že se loterijní firma připravuje na přechod pod Pentu a E-Invest pod hlavičkou nově založené společnosti Gladiolus.

Sazka se této firmě hodlá zaručit svým majetkem za úvěr ve výši 2,5 miliardy korun, který má splatit v březnu 2012. Zároveň hodlá pod smluvní pokutou plnit příkazy nově zvoleného orgánu, v němž mají většinu tvořit zástupci Gladiolusu (mluvčí Sazky však dnes tuto informaci popřel). Právě tyto kroky vedly Morandu k rozšíření prvního trestního oznámení.

"Sazka je v tomto ohledu klidná. Trestní oznámení může v České republice podávat kdokoliv na kohokoliv. V tomto kontextu trestní oznámení vnímáme a nemáme z něj obavu," řekl iDNES.cz mluvčí sázkařské společnosti Jan Tuna.

Následně dodal, že Sazka žádný zákon neporušila a dnes zveřejněné oznámení je jen nátlak, o čemž svědčí fakt, že jeho zveřejnění v insolvenčním rejstříku nemá se samotným insolvenčním řízením nic společného.

Ve vedení Sazky se rozhořela slovní přestřelka

Sazka se dnes v insolvenčním rejstříku snaží vyvrátit včerejší informace o tom, že se tajně a na úkor ostatních věřitelů snaží předat moc Pentě a E-Investu.

Reaguje tak na oznámení místopředsedy představenstva Sazky Romana Ječmínka, kterému se společně s dalšími dvěma členy vedení nelíbil plán vzít si úvěr od Gladiolusu a zastavit vůči němu majetek loterijní firmy a předat této nové firmě fakticky moc v Sazce.

Sazka ve svém oznámení tvrdí, že Ječmínkovy informace jsou "zcela nepravdivé, popřípadě neúplné či hrubě zkreslené". Upozorňuje hlavně na fakt, že popisované plány týkající se ručení majetkem za úvěr by mohly případně nastat až v okamžiku, kdy skončí insolvenční řízení, o čemž se včerejší informace nezmiňují.

Úvěr by také podle Sazky měl sloužit na pokrytí jejích současných dluhů a věřitelé by tak nepřišli zkrátka. Loterijní firma také popírá částku ve výši 300 milionů korun, kterou by měla zaplatit firmě Gladiolus v případě, že neuposlechne její pokyny. Ve skutečnosti se prý jedná jen o sankci ve výši jednoho milionu korun.

"S vyjádřením Sazky se seznámím a budu na něj písemně reagovat," reagoval na dnešní vývoj Ječmínek.

Předběžný insolvenční správce včera upozorňoval také na fakt, že obří úvěr má krátkou dobu splatnosti a vhledem k příjmům Sazky není reálné ho splatit.

"Co se týče úvěru a jeho splatnosti, jde o obvyklé podmínky na trhu u úvěrů (včetně bankovních) používaných k financování provozu firem. Takové úvěry jsou před uplynutím buď prodlouženy nebo přefinancovány," reagoval Tuna.