Švýcarský obchodní zástupce vítkovických strojíren prodává svůj nejcennější majetek – zámek Romanshorn na Bodamském jezeře. | foto: Profimedia.cz

Příběh švýcarského zámku. Vítkovice trhají vazby se záhadnou firmou Towit

  • 4
Švýcarský obchodní zástupce vítkovických strojíren prodává svůj nejcennější majetek – zámek Romanshorn na Bodamském jezeře. Nemovitost za v přepočtu více než 300 milionů korun má kolem sebe dodnes množství otazníků.

Už dlouho se kolem českého strojírenského krále Jana Světlíka vznáší tajemství: Proč jeho skupina Vítkovice Machinery Group skoro deset let drží nad vodou neprůhlednou švýcarskou firmu Towit Machinery Trading? Jaké vazby pojí Vítkovice s vlastníkem romantického zámečku Romanshorn, který se tyčí nad Bodamským jezerem?

Odpověď dodnes neznáme. Zato je zřejmé, že se Vítkovice po deseti letech od Towitu odstřihují a stahují z něj kapitál. I Towit se zbavuje majetku: prodává svou největší cennost, zámek Romanshorn, kde má sídlo. A kde do roku 2015 provozoval luxusní restauraci s českou kuchyní populární šéfkuchař Zdeněk Pohlreich.

Romantická stavba s jádrem ze 14. století je na prodej za 15 milionů švýcarských franků (zhruba 375 milionů korun). Důvodem může být finanční krize Světlíkovy skupiny, jejíž čtyři firmy jsou v úpadku. Zbytek impéria bojuje o přísun hotovosti. Sám strojírenský holding rozprodává veškerý zbytný majetek. A jeho finanční potíže zřejmě dopadají i na švýcarský Towit, s nímž Vítkovice pojí neviditelná pupeční šňůra.

Peníze z Vítkovic došly

„Towit nefunguje, oslovování zájemců o Romanshorn v této chvíli není reálné, víc říkat nebudu,“ reagoval v úterý na dotazy MF DNES o stavu švýcarské firmy a plánech se zámkem prezident Towitu Jan Reichelt.

Lidé z investorských kruhů však mluví jinak. Towit podle nich oslovil potenciální investory s nabídkou na koupi Romanshornu. „Bylo nám řečeno, že je zámek na prodej,“ potvrdil MF DNES zdroj z realitní branže, který si nepřeje být jmenován, aby nenarušil zájmy své firmy. Podle tohoto byznysmena se prodává jednak samotný historicky cenný zámek, jednak přilehlá administrativní budova z 80. let.

„Obě nemovitosti nabízí Towit buď v jednom balíku, nebo každou zvlášť. Za zámek chtějí 10 milionů franků, za novější objekt pět milionů. Pokud vím, je Towit ochoten dát až 15procentní slevu. Potřebují to prý prodat nejpozději do poloviny června,“ říká zdroj MF DNES. Sleva potvrzuje, že Towit chce prodávat rychle.

Zámek Romanshorn na Bodamském jezeře

Romanshorn není na prodej poprvé. Už na sklonku roku 2015 – tedy v době, kdy několika vítkovickým firmám začal docházet kapitál a táhly skupinu do čím dál větších finančních potíží – informoval švýcarský list Tagblatt o inzerátech na prodej Romanshornu.

Inzeráty vyšly v denících Neue Zürcher Zeitung a Financial Times. Už tehdy chtěl Towit podle Tagblattu za zámek 15 milionů franků. A také tehdy šéf Towitu prodej popíral. Novinářům z Tagblattu tvrdil, že firma jen hledá nového nájemce pro restauraci, kterou právě opustil Zdeněk Pohlreich, jemuž se na Bodamském jezeře nedařilo.

Z prodeje předloni nakonec sešlo.

Neviditelná pouta

Towit je vůbec zajímavá firma. Vznikla v roce 2007, kdy koupila pro své sídlo i zámek Romanshorn. Od počátku byla spojena s Vítkovicemi. Koncem roku 2007 tvořila více než čtyři pětiny aktiv Towitu dlouhodobá půjčka 20,3 milionu franků právě od Světlíkových strojíren. S Vítkovicemi Towit pojí také charita.

Towit krátce po svém vzniku založil v Romanshornu nadaci European Machinery Foundation. Švýcarská „foundation“ obratem zakládá spolu s několika Světlíkovými firmami v Ostravě sesterskou Nadaci Machinery Fund, určenou k podpoře vzdělávání a kulturního dědictví. Ve správní radě zasedli vedle jiných i Jan a Liběna Světlíkovi.

V téže době se Towit pustil ještě do jedné aktivity: měsíc po svém vzniku odkoupil část proslulé pohledávky firmy Diag Human, soudící se s českým státem o mnohamiliardové odškodné. Pokus přiživit se na nekonečném sporu vlastnicky neprůhlednému Towitu nevyšel, arbitráž později jeho nároky popřela.

Vítkovice pak několik let musely vyvracet spekulace, že měly na kauze Diag Human zájem. Účast Towitu na pokusu vysoudit na českém státu přes tři miliardy korun ale dodnes není vysvětlena. Jasné není ani to, co bylo hlavním smyslem desetileté spolupráce Vítkovic s Towitem. Firma z Romanshornu byla od počátku na Vítkovicích plně závislá, nabízela především vítkovickou produkci.

Většina jejích příjmů pocházela z provizí vítkovických firem. Vítkovice ji úvěrovaly. Ještě na loňské valné hromadě potvrdil vítkovický šéf Pavel Filipčík, že Towit dluží Vítkovicím 67 milionů korun plus úroky. I proto Světlík čelí léta spekulacím, že je skrytým vlastníkem tajuplné švýcarské firmy. Podezření však Vítkovice odrážejí.

„Towit je a vždy byl obchodní partner Vítkovic. Žádné kapitálové propojení s Vítkovicemi neexistovalo,“ zopakovala tento týden mluvčí Vítkovic Eva Kijonková. Zároveň zdůraznila, že Towit už Vítkovicím nedluží ani žádné peníze. „Všechny pohledávky, které vůči němu Vítkovice měly, už uhradil,“ řekla MF DNES.