Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Problémy Vítkovic se prohlubují, soudu se hlásí už jedenáct věřitelů

  9:34aktualizováno  9:34
Vítkovice Power Engineering, klíčová firma největší české strojírenské skupiny Vítkovice, bojuje o přežití. Od konce dubna je v insolvenčním řízení, podle vlastních šéfů na základě šikanozního, čistě účelově podaného návrhu. Soudu se však hlásí další vítkovičtí věřitelé.

Vedení Vítkovic je přesvědčeno, že insolvenční návrh Wetagu má jediný cíl: poškodit Vítkovice. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Podle dokumentace v insolvenčním rejstříku přihlásilo své pohledávky za Vítkovicemi Power Engineering už jedenáct obchodních partnerů. Přihlašují vesměs menší, nejčastěji desetitisícové částky. Celková suma přihlášených pohledávek převyšuje 107 milionů. Pod naprostou většinou z této částky jsou ale podepsané jen dvě firmy: insolvenční navrhovatel Wetag z Brna a dále stavební gigant Metrostav.

Řada menších věřitelů zato uvádí, že jejich nároky byly splatné už od podzimu či dokonce od léta loňského roku. Potvrzuje se tak, že skupina má finanční potíže řadu měsíců. Ostatně už na březnové valné hromadě Vítkovic zaznělo, že celá skupina má po splatnosti dluhy kolem 3,5 miliardy a dceřiná firma Vítkovice Power přes miliardu.

O to obtížnější bude prokázat, že firma není v úpadku a bude schopna svým závazkům dostát.

Insolvenční proces na vítkovické energetické strojírenství spustila zmiňovaná brněnská firma Wetag. Těsně před podáním insolvenčního návrhu skoupila pohledávky v celkové výši přes šest milionů korun od dvou vítkovických obchodních partnerů. Ve svém insolvenčním návrhu Wetag jmenoval další tři údajné vítkovické věřitele. Z těch se však zatím soudu přihlásil jediný - Metrostav.

Pohledávka přišla až v důsledku insolvence

Stavební firma uplatňuje nárok na téměř stomilionovou pohledávku, která se ovšem stala splatnou až letos 7. května - tedy po zahájení insolvence. Navíc, jak ve svém vyjádření pro soud vysvětlují samy Vítkovice, fakticky v jeho důsledku: právě kvůli insolvenčnímu řízení Metrostav odstoupil od smluv s Vítkovicemi a začal se domáhat peněz.

Metrostav nicméně soud upozornil, že se chystá postupně přihlašovat další pohledávky, jakmile nabudou splatnosti, a to až do výše 160 milionů.

Na druhou stranu další dvě firmy, jimž podle Wetagu Vítkovice dluží po splatnosti přes milion korun - Pumpa a Liberecké kotlárny-Hölter, oficiální přihlášku pohledávky dosud nepodaly. Hölter ale soudu poslal dopis, v němž potvrzuje nejen Wetagem zmiňovaný milion splatný od loňského listopadu, ale také další půlmilionovou pohledávku, splatnou od začátku května.

Podle vítkovické mluvčí Evy Kijonkové přibývající počet pohledávek v insolvenčním rejstříku o ničem podstatném nesvědčí. „Dokud soud neprojedná šikanozní návrh na Vítkovice Power, těžko se můžeme nějak bránit. Podle zákona teď v insolvenčním řízení nemůžeme všechny pohledávky hradit, každou platbu konzultujeme s našimi právníky. A bohužel psychologie davu funguje tak, že věřitelé ztrácejí trpělivost a hlásí své pohledávky soudu,“ říká mluvčí.

Podle Kijonkové jsou některé přihlašované pohledávky sporné a část jich má být adresována jiným firmám skupiny, ne Vítkovicím Power. „Dokud soud neudělá o celé věci resumé, nelze tuto situaci řešit,“ říká mluvčí.

Trojice záškodníků

Vedení Vítkovic je přesvědčeno, že insolvenční návrh Wetagu má jediný cíl: poškodit Vítkovice. A že za Wetagem stojí někdo z obchodních soupeřů majitele Vítkovic Jana Světlíka. Buď miliardář Karel Komárek, který se snaží do Vítkovic už řadu let nepřátelsky vlámat, nebo Světlíkův bývalý společník David Beran, případně někdejší obchodní partner Daneš Zátorský.

Fotogalerie

Šikanozní insolvence by Vítkovice Power skutečně mohla finančně ochromit a nabourat důvěryhodnost u zákazníků. Pád dceřiné firmy by ohrozil celé uskupení, protože jednotlivé vítkovické části jsou finančně propojené.

Soud bude muset rozhodnout, zda se Wetag pouze pokusil využít situace. Bude rozhodovat, zda je šestimilionová pohledávka, kterou Wetag drží, vůbec platná. A dále, jaká je celková kondice strojařské firmy. Vítkovice Power jsou zralé na úpadek, pokud mají větší počet přes tři měsíce nesplácených dluhů a pokud není naděje na jejich uhrazení v budoucnu.

Na žádost Vítkovic o tom soud bude se zúčastněnými stranami osobně jednat. Zatím ale není jasné kdy. Původně svolal ostravský soudce David Stošek ústní jednání na 23. června. Vítkovická advokátka Kateřina Martínková ale požádala z osobních důvodů o odročení, a to až na dobu po 7. červenci. Nejistota kolem klíčové vítkovické dcery tak ještě potrvá.
Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Další z rubriky

Hüner pokračuje v čistkách. Marketingový expert ČSSD končí ve vedení ČEPS

Vítězslav Kulich

Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner (za ANO) odvolal z představenstva provozovatele energetické přenosové soustavy...

Na módě vydělám, věří investor. Z Pietro Filipi chce tygra v inovacích

Silný rok. Investor Michal Mička koupil v roce 2017 českou módní značku Pietro...

Před dvěma lety ho téměř nikdo neznal. Dnes má třicetiletý investor Michal Mička podíly v devíti firmách a šéfuje české...

Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Najdete na iDNES.cz