Vítkovice mají nové vedení

Bezvládí ve Vítkovicích trvalo jen pár hodin. Dozorčí rada zvolila nové představenstvo, jehož předsedou se stal dosavadní šéf hutní divize Vladimír Bail. Ten nahradí nahradí odstupujícího Václava Nováka i ve funkci výkonného ředitele. Novák i s dalšími členy krizového managementu rezignoval v noci na pondělí.

Neshody s Fondem národního majetku jsou hlavním důvodem rezignace celého vedení společnosti Vítkovice. Zástupci Fondu zablokovali restrukturalizační kroky a po poslední valné hromadě se zástupci státu netajili tím, že jsou připraveni celé představenstvo firmy odvolat. Management je však předešel a v noci na pondělí se rozhodl odstoupit.

Nové představenstvo Vítkovic

Předseda: Vladimír Bail
Místopředseda: Ladislav Král
Členové: Jan Skipala, Karel Rojko, Radim Valas

Fond národního majetku neodsouhlasil plánované snížení a zvýšení základního kapitálu akciové společnosti Vítkovice. Toto byl hlavní důvod, proč krizové vedení Vítkovic odstoupilo. "Bez tohoto kroku je fakticky nemožné dostatečně oddlužit společnost. My jsme tento proces připravovali a na jiném se podílet nechceme. Proto jsme se rozhodli odejít," vysvětlil odstupující šéf Václav Novák.

Představenstvo firmy podalo na valné hromadě 18. června návrh na snížení kapitálu na 133 milionů korun z 10,623 miliard. Opatření mělo částečně uhradit ztráty z minulých let. Poté mělo následovat zvýšení základního kapitálu o 217 milionů s cílem pomoci snížit zadluženost společnosti.

Vláda s navrženou koncepcí restrukturalizace firmy souhlasila, ale Fond národního majetku ji přesto nepodpořil. Navíc už tehdy naznačil, že Novákovy šance na další setrvání v čele jsou minimální. "Na místo generálního ředitele by měl být zvolen dosavadní šéf ziskové hutní divize Vladimír Bail," uvedl tehdy zdroj z vedení FNM a tuto informaci potvrdili i další úředníci.

Krizové vedení Vítkovic nastoupilo do funkcí kvůli špatné hospodářské situaci podniku koncem března 2000. Management poté zahájil restrukturalizaci ostravské firmy. Podnik mění strukturu na holding s osamostatněním čtyř hlavních dceřiných společností - hutní divize, divize Těžké mechaniky, Energetického strojírenství a Ocelových konstrukcí.

Další jednotky se postupně utlumují, po částech se odprodávají nebo už jsou zcela prodány.

Loňský rok uzavřely Vítkovice kvůli velké tvorbě opravných položek devítimiliardovou ztrátou, která však měla být posledním takto výrazným propadem. Letos se počítá, že ztráta prudce poklesne zhruba na 280 milionů korun.

,