Vítkovice: plán záchrany věřitelé kritizují

P r a h a - Vládní projekt záchrany společnosti Vítkovice může ztroskotat na nevoli věřitelů, kterým společnost dluží celkem 13,6 miliardy korun. Zejména dodavatelé surovin a energií se obávají, že již nikdy nedostanou zaplaceny své staré pohledávky. Dodavatel uhlí OKD proto nevylučuje, že se připojí k návrhu na konkurs Vítkovic.

Severomoravská energetika pak včera omezila dodávky elektřiny do firmy na polovinu, a pokud  nezíská do příštího týdne záruky za splacení pohledávek za 850 milionů korun, pak elektřinu vypne úplně.

"My nevíme, co stát s Vítkovicemi plánuje, a nesdělili nám to v pondělí ani zástupci státu při zasedání dozorčí rady. Již pět měsíců navrhujeme řešení, ale bez výsledku, a nikdo nechce říci, zda dostaneme zaplaceno," uvedl Tomáš Hüner, šéf Severomoravské energetiky, která chce převzít vítkovickou elektrárnu.

Ve Vítkovicích navíc není podepsána dlouhodobá stabilizační dohoda hlavních bankovních věřitelů a ta je další podmínkou, aby se vládě podařilo výrobu ve společnosti alespoň zčásti zachránit.

Podpis smlouvy zatím neodsouhlasila IPB.  Právě její uzavření je podle rozhodnutí vlády podmínkou pro záchranu výroby.

Scénář, který kabinet Miloše Zemana před třemi týdny schválil, je následující:  
- stát si prostřednictvím své firmy Osinek pronajme majetek Vítkovic;
- Osinek si vezme u komerčních bank úvěry za 2,8 miliardy korun garantované Konsolidační bankou k financování výroby;
- okamžitý nedostatek peněz se překlene tím, že stát přes Českou inkasní uhradí dluh dceřiné firmy Vítkovice Export vůči samým Vítkovicím za 400 milionů korun.

Poslední finanční transakce již proběhla a ze 400 milionů firma vyplatila v únoru mzdy. Stalo se tak přesto, že zásadní podmínka pomoci požadovaná vládou - dohoda s bankami - není na světě.

"Já nevím, kdo k  tomu dal pokyn. Jasné je, že když se dohoda bank nepodepíše, Vítkovice jsou v konkursu a peníze opět k řešení nepřispěly," přiznává zástupce státu v dozorčí radě firmy.

Vládní materiál navrhuje, aby po převedení výroby pod firmu Osinek Vítkovice navrhly vyrovnání s věřiteli a vyplatily jim asi dvacet procent z hodnoty jejich pohledávek.

Zástupci státu tvrdí, že tento model již není jediný. "Zvažuje se i restrukturalizace závazků a jejich dlouhodobé splácení," sdělil zdroj z dozorčí rady firmy.

"Odkup pohledávky za 20 procent? Nikdy. Kdyby někdo toto prosadil, tak dává pod státní patronací návod ostatním firmám, jak to mají dělat. Jsme připraveni jednat o rozumném odkupu pohledávky," reagoval Petr Otava, jeden z majitelů OKD, kterým Vítkovice dluží čtvrt miliardy korun.

Hutní společnost Vítkovice měla loni rekordní ztrátu 8,5 miliardy korun při tržbách 11,7 miliardy. V červených číslech bylo i hospodaření firmy očištěné od opravných položek a splátek úvěrů - provozní ztráta dosáhla 1,6 miliardy korun.

Firma podle vládního materiálu má celkem čtyři tisíce věřitelů, její závazky po lhůtě splatnosti jsou 7,4 miliardy, z toho za sociální pojištění 860 milionů  korun a na daních 450 milionů.