Generální ředitel společnosti Vítkovice Jan Světlík je známý i jako milovník a...

Generální ředitel společnosti Vítkovice Jan Světlík je známý i jako milovník a sběratel českého výtvarného umění. (Březen 2014) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Světlík nad zadluženou částí svého holdingu zlomil hůl. VPE míří k úpadku

  • 24
Vítkovice Power Engineering (VPE), klíčová firma české strojírenské jedničky Vítkovice, se nevyhne úpadku. A to i přesto, že firmu, na niž na jaře podala insolvenční návrh firma Wetag, se pokoušel majitel Vítkovic Jan Světlík před bankrotovým řízením ochránit. Po čtyřměsíčním boji ale teď vedení VPE oznámilo soudu, že se k insolvenčnímu návrhu Wetagu připojuje.

Oznámení, které už je od čtvrtka zveřejněno v insolvenčním rejstříku, přišlo pouhý den před chystaným soudním jednáním, jež se mělo situací VPE zabývat. Vyplývá z něj, že sám Světlík nad VPE zlomil hůl.

Až dosud vítkovičtí šéfové ujišťovali, že je VPE životaschopná firma, jež se se svými dluhy dokáže vypořádat bez asistence soudu a insolvenčního správce. Insolvenční návrh Wetagu Světlík donedávna označoval za neodůvodněný a šikanózní.

Teď ale šéfové Vítkovic z boje o záchranu VPE před bankrotem couvají. „Soud nařídil ústní jednání na den 19. 8., neboť dlužník nesouhlasil s rozhodnutím bez ústního projednání. V této věci došlo ke změně stanoviska dlužníka, neboť podal insolvenční návrh spojený s návrhem na povolení reorganizace, který znamená připojení se k insolvenčnímu návrhu věřitele,“ napsal předseda představenstva Vítkovic Power Engineering a šéf celé strojařské skupiny Světlík ostravskému Krajskému soudu.

Vítkovice navrhují také reorganizaci

Vzápětí zveřejnil insolvenční rejstřík také návrh vítkovického vedení na řešení úpadkové situace takzvanou reorganizací. Jde o šetrnější vedení bankrotového řízení, než je klasický konkurz. Při reorganizaci si dosavadní majitel zachovává na bankrotující společnost silný vliv. Je sice kontrolován insolvenčním správcem a věřitelským výborem, oddlužení a prodej zadluženého majetku ale běží podle jeho scénáře.

Reorganizaci musí povolit soud, který si v tomto případě na posouzení návrhu nejspíš vymíní ještě několik dnů, spíše týdnů. Vyslovit by se měli také věřitelé. Reorganizace bývá schůdnější cestou k zachování výroby a provozu krachujícího podniku. VPE tak mají stále šanci udržet se v chodu a zachovat pracovní místa pro více než 1 100 zaměstnanců.

V žádosti o reorganizaci odůvodňuje vedení VPE kritickou finanční situaci firmy především vleklou krizí evropské energetiky. Ta zastavila energetické investice a výrobci z branže energetického strojírenství, kam patří i VPE, přišli o zakázky. Svou roli při pádu VPE podle Světlíka sehrál i dubnový insolvenční návrh Wetagu, který zvýšil nedůvěru obchodních partnerů vůči Vítkovicím.

Jak vyplývá z přehledu závazků VPE, založeném už dříve v insolvenčním spise, měla firma ke koni čevna půl miliardy dluhů po splatnosti. Pokud se mezitím nedohodla s některými věřiteli, měla by podle zmiňovaného seznamu ke konci tohoto týdne už téměř dvě miliardy dluhů po splatnosti.

Některým dodavatelům neplatila řadu let. Nyní VPE soudu sdělují, že mají 720 věřitelů. A přiznávají, že dluhy nebudou schopné uhradit.

Firma je ale součástí velkého vítkovického holdingu, do jehož struktur patří také celá řada dalších dceřiných společností s rozsáhlým majetkem. Lze čekat, že peníze na úhradu části závazků VPE se bude Světlík snažit získat prodejem některých aktiv spřízněných firem a mateřské skupiny.

V insolvenčním návrhu soudu Světlík píše, že reorganizace bude stát na „dosažení ziskovosti provozu“, na postupném vyplácení věřitelů z očekávaných zisků a také na takzvané kapitalizaci pohledávek. Jinými slovy - největší věřitelé budou moci překlopit své pohledávky do vítkovických akcií. Počítá se také s „restrukturalizací pohledávek“ za Vítkovicemi - což by v praxi znamenalo, že se věřitelé části svých nároků dobrovolně vzdají. Výnos by tak pro ně ale musel být větší než v klasickém konkurzu, jinak by pro ně tato cesta neměla smysl.

Přesnější obrysy chystaného reorganizačního plánu zatím Světlík a vítkovické vedení v insolvenčním návrhu neuvádí. Zdůrazňuje ale, že reorganizace je podle něj nejlepší cestou k oddlužení firmy, je v zájmu věřitelů a také zaměstnanců firmy.

Od poloviny srpna čelí insolvenčnímu návrhu ještě jedna z dceřiných firem holdingu, společnost Vítkovice Gearworks. Také tu posílá do insolvence brněnská firma Wetag. Ta podala na jaře insolvenční návrh také na firmu Vítkovice Mechanika, soud jej ale po několika dnech zamítl jako neodůvodněný.